Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i kiedy ją stosować?

Matka karmiąca dziecko piersią
AlekZotoff/GettyImages
Źródło: iStockphoto
Dieta eliminacyjna matki karmiącej wdrażana jest w sytuacji, gdy u dziecka pojawiają się niepokojące objawy skórne lub ze strony przewodu pokarmowego. Kobieta karmiąca powinna wykluczyć z jadłospisu pokarm, który prawdopodobnie wywołuje alergię lub nietolerancję. W sytuacji gdy objawy nie ustąpią, konieczne jest wyeliminowanie z diety kolejnych produktów.

Content: Dieta eliminacyjna matki karmiącej ma zastosowanie przy zdiagnozowaniu u dziecka alergii lub nietolerancji pokarmowej i atopowego zapalenia skóry. Do najczęściej uczulających pokarmów należą m.in. mleko krowie, jaja, orzechy, zboża oraz soja. Po stwierdzeniu, który z produktów wywołuje u dziecka niepokojące objawy, matka karmiąca piersią powinna wyeliminować je z codziennego jadłospisu.

Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega?

Dieta eliminacyjna ma zastosowanie u kobiet karmiących piersią w sytuacji, gdy u niemowlęcia została zdiagnozowana nietolerancja lub alergia pokarmowa. U dzieci karmionych naturalnie najczęstszymi alergenami są: białko mleka krowiego, białko jaja kurzego, orzechy, zboża, soja, a niekiedy także kakao i cytrusy. Dieta eliminacyjna matki karmiącej przy nietolerancji pokarmowej lub alergii polega na usunięciu z codziennego jadłospisu produktu, który wywołuje niepożądane objawy u dziecka, np. kolkę czy wysypkę skórną. Określony produkt zaleca się początkowo odstawić na 2–3 tygodnie. W tym czasie należy uważnie obserwować reakcje dziecka. W sytuacji gdy objawy u niemowlęcia ustąpią, kobieta karmiąca powinna wyeliminować dany pokarm na cały okres karmienia piersią. W przypadku braku poprawy, do jadłospisu przywraca się wyeliminowany czasowo produkt, a usuwa kolejny, który może być przyczyną alergii bądź nietolerancji pokarmowej.

AZS – dieta eliminacyjna matki karmiącej

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, jest chorobą, do której przyczyniają się czynniki genetyczne i alergie pokarmowe bądź wziewne. Objawia się uporczywym świądem skóry o wysokim nasileniu, któremu towarzyszy rozdrażnienie i niepokój u dziecka. U niemowlęcia obserwuje się dodatkowo trudności ze snem (np. przebudzenia), a niekiedy nawet bezsenność. Dieta eliminacyjna przy AZS ma zastosowanie w sytuacji, gdy choroba wywoływana jest przez alergeny pokarmowe. W wielu przypadkach produktem uczulającym jest białko mleka krowiego. W takiej sytuacji dieta eliminacyjna matki karmiącej polega na usunięciu z codziennego jadłospisu mleka, przetworów mlecznych, a także wszelkich pokarmów zawierających nawet śladowe ilości mleka, np. naleśniki, placki, zupy zabielane mlekiem lub śmietaną, lody.

Dieta eliminacyjna – Hashimoto

Dieta eliminacyjna przy Hashimoto stanowi ważny element wspomagający leczenie choroby. Hashimoto to przewlekłe zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. Objawami występującymi u osoby chorej są m.in. obniżenie nastroju, zaburzenia miesiączkowania, przewlekłe zmęczenie, suchość skóry, nadmierna senność, wzrost masy ciała nawet pomimo diety i regularnej aktywności fizycznej. Matka karmiąca piersią ze zdiagnozowaną chorobą Hashimoto powinna być pod stałą opieką lekarza endokrynologa i dietetyka. Dieta eliminacyjna matki karmiącej przy przewlekłym zapaleniu tarczycy ma charakter indywidualny. Przy chorobie Hashimoto bardzo często współwystępują inne schorzenia, np. alergie i nietolerancje pokarmowe, najczęściej na gluten i białko jaja kurzego i mleka krowiego. Kobieta karmiąca, mająca Hashimoto, powinna jeść 4–5 posiłków dziennie, w regularnych odstępach czasu. Z jadłospisu diety eliminacyjnej wyklucza się produkty o wysokim stopniu przetworzenia (fast foody, dania typu instant, gotowe ciastka, słodycze, chipsy). Dieta powinna bazować na świeżych i naturalnych produktach. Przy współwystępującej celiakii lub nietolerancji na gluten konieczne jest zrezygnowanie z pokarmów zawierających pszenicę, żyto i jęczmień. Zamiennikiem dla pokarmów i zbóż glutenowych są np.: kasza jaglana i gryczana, ryż, komosa ryżowa, płatki jaglane i gryczane, pieczywo bezglutenowe. W przypadku gdy chorobie Hashimoto towarzyszy alergia lub nietolerancja białka mleka krowiego, z jadłospisu matki karmiącej eliminuje się mleko i przetwory mleczne.

Dieta eliminacyjna matki karmiącej – przepisy

Bezlaktozowa dieta eliminacyjna matki karmiącej – przepis na naleśniki bez mleka

Ilość porcji: 4

Składniki:

  • szklanka mąki,
  • szklanka wody,
  • 2 jaja,
  • 2 łyżki stołowe oleju rzepakowego,
  • szczypta soli.

Sposób przygotowania:

  1. Wszystkie składniki przełóż do dużej miski. Wymieszaj za pomocą trzepaczki lub rózgi bądź zmiksuj blenderem do uzyskania gładkiej, jednorodnej konsystencji.
  2. Gotowe ciasto naleśnikowe wlewaj porcjami na rozgrzaną patelnię naleśnikową.
  3. Naleśniki smaż z obu stron do lekkiego zarumienienia.

Dieta eliminacyjna matki karmiącej – przepis na bezglutenowe batoniki z kaszy jaglanej

Ilość: 9 batonów

Składniki:

  • 50 g masła,
  • 4 łyżki miodu, opcjonalnie nektaru z agawy,
  • 200 g gładkiego masła orzechowego,
  • 100 g ekspandowanej kaszy jaglanej,
  • 90 g czekolady deserowej.

Sposób przygotowania:

  1. Masło przełóż do większego garnka. Dodaj miód. Całość wymieszaj i podgrzewaj na niewielkim ogniu aż do rozpuszczenia masła.
  2. Do garnka dodaj masło orzechowe i kontynuuj podgrzewanie do jego rozpuszczenia i połączenia składników, cały czas mieszając.
  3. Dodaj posiekaną czekoladę deserową i mieszaj, aż do rozpuszczenia. Na koniec dodaj ekspandowaną kaszę jaglaną. Całość dokładnie wymieszaj.
  4. Przygotuj kwadratową formę o boku 20 cm. Do formy wysmarowanej masłem i wyłożonej papierem do pieczenia przełóż masę czekoladową. Wyrównaj wierzch.
  5. Formę z masą wstaw do lodówki na co najmniej 2 godziny.

Dieta w ciąży? Zobacz wideo:

Zobacz także:

Druga ciąża – objawy i problemy z zajściem w drugą ciążę

Ciąża i rodzicielstwo polskich sportsmenek

Ciąża z zaskoczenia, nastoletnie matki i najmłodsze babcie

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!