Styl życia

Naturyzm i nudyzm – co oznaczają te pojęcia? Filozofia naturyzmu i jego historia

Styl życia

Aktualizacja:

Naturyzm w Polsce nie jest tak popularny, jak we Francji czy Niemczech, jednak nawet w naszym kraju nie brak miejsc, w których można spotkać nagich ludzi. Plaże czy sauny przeznaczone wyłącznie dla naturystów znajdują się w wielu miastach. Na czym polega naturyzm i czy różni się czymś od nudyzmu?

Naturyzm wielu osobom kojarzy się wyłącznie z gołymi ludźmi, którzy przebywają wspólnie w odosobnionych, wydzielonych, ale nadal publicznych miejscach, takich jak plaże czy sauny. Za tym pojęciem kryje się jednak nieco więcej niż tylko nagość, a praktykujący naturyzm ludzie mówią o wielu korzyściach dla zdrowia psychicznego i dla całej planety. Jest to przede wszystkim sposób na maksymalne zbliżenie się do natury i odpoczynek od codziennego życia. Filozofia naturyzmu jest jednak znacznie szersza. Sprawdź, na czym to wszystko dokładnie polega i skąd wywodzi się ten termin.

Naturyzm i nudyzm – podobieństwa i różnice. Filozofia naturyzmu

Dość często pojęcia "naturyzm" i "nudyzm" uznaje się za tożsame. O ile w Stanach Zjednoczonych obu określeń używa się do nazwania tej samej społeczności, to w krajach europejskich zazwyczaj oddziela się od siebie te pojęcia. Nudyści to osoby, które rezygnują z noszenia ubrań ze względu na przyjemność, jaką daje im wspólne spędzanie czasu z innymi ludźmi nago. Zazwyczaj mówi się o plażach nudystów, na których można spotkać osoby w różnym wieku wypoczywające bez ubrań. Choć w przypadku naturystów również mówi się o łamaniu tematów tabu i pokazywaniu ludzkiego ciała jako czegoś naturalnego, co nie powinno wywoływać zawstydzenia.

Zarówno naturystów, jak i nudystów można spotkać w miejscach ustronnych, zazwyczaj są to miejsca publiczne, jednak specjalnie wydzielone (czasem również odpowiednio oznaczone). Przedstawicieli obu grup najczęściej spotyka się na plażach oraz w saunach.

Istnieje również rodzinny naturyzm polegający na tym, że wszyscy członkowie rodziny chodzą po domu nago. Według rodziców, którzy zachęcają do tego własne pociechy, istnieje opinia, że jest to najlepszy możliwy sposób na zapoznanie dzieci z własnym ciałem i z różnicami między kobietami a mężczyznami.

Naturyzmu i nudyzmu nie należy traktować jako formy ekshibicjonizmu, z założenia mają mieć aseksualny charakter. Główną różnicą między nimi jest natomiast samo podejście do nagości. O ile w przypadku nudyzmu chodzi jedynie o sposób spędzania czasu i czerpanie przyjemności z chodzenia nago, o tyle mówiąc o naturyzmie, trzeba zdawać sobie sprawę z szerszej filozofii, która się za nim kryje. Według naturystów możliwość chodzenia nago pozwala im nie tylko na relaks, lecz także jest formą wyrażania ich proekologicznych poglądów, akceptacji własnego ciała i różnic w ciałach innych ludzi, szacunku do pozostałych i natury.

Naturyzm i nudyzm mają jednak wielu krytyków. Dość sporo kontrowersji budzi przede wszystkim naturyzm rodzinny, zwłaszcza jeśli jego uczestnikami są dzieci. Często mówi się również o łamaniu przez naturystów zasad moralnych i obyczajowego tabu.

Krótka historia powstania naturyzmu

Badacze nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić, kiedy pojęcie naturyzmu stało się tak popularne. Pragnienie bycia bliżej natury, odcinania się od odgórnie narzuconych schematów i walka z tematami tabu była w ludziach od zawsze, w związku z czym trudno mówić o naturyzmie w charakterze jakiegoś nowego, niespotykanego wcześniej zjawiska. Sam termin natomiast stworzył Jean Baptiste Luc Planchon w 1778 roku i użył go w swojej książce, poświęconej właśnie tej tematyce. Pojęcie "naturyzm", rozumiane wówczas jako "naturalny styl życia", obecnie definiowane jest znacznie szerzej. Pod koniec XX wieku Międzynarodowa Federacja Naturystów ogłosiła, że naturyzm jest to sposób życia w zgodzie z otaczającą człowieka przyrodą, który najlepiej wyraża się poprzez nagość oraz poprzez poszanowanie naturalnych praw i innych poglądów.

Naturyzm w Polsce i poza nią – gdzie można spotkać naturystów?

Naturyzm nie jest chwilową modą i nie dotyczy żadnej specyficznej grupy wiekowej. Taka filozofia życia istnieje już od wielu lat, nic więc dziwnego, że jej wyznawców można spotkać na całym świecie. Najwięcej miejsc przeznaczonych dla naturystów znajduje się oczywiście w krajach Europy Zachodniej, m.in. we Francji, Holandii, Niemczech czy Hiszpanii. Co ciekawe, na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, naturyzm stał się dość powszechny wśród turystów przyjeżdżających na wakacje do Chorwacji. W większości państw, w tym również w Polsce, można znaleźć specjalnie wydzielone plaże dla naturystów oraz sauny.

Zobacz wideo: Nagi szał ciał. Rekordowa kąpiel nudystów na plaży w Australii

Zobacz też:

Wyjątkowe oświadczyny w krakowskim muzeum. "Zostaw ten pierścionek, bo ochrona przyjdzie!"

Gęsi czują więcej, niż nam się wydaje. "To gatunek, który jest przez nas bardzo krzywdzony"

Miłość na łonie natury. "Listopad jest jednym z lepszych miesięcy na uprawianie seksu w lesie"

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości