Styl życia

Czy dorośli mogą bawić się klockami? Kim są AFOLe?

Styl życia

Autor:
Adrianna
Kowalczyk

Większości z nas hasło „klocki LEGO” kojarzy się jednoznacznie: z dzieciństwem i dziećmi. Kiedy sami mieliśmy zaledwie kilka lat chętnie się nimi bawiliśmy, teraz obserwujemy jak sięgają po nie nasze pociechy. Myli się jednak ten, kto uważa, że współcześni dorośli nie układają konstrukcji z niewielkich elementów wykonanych z tworzywa sztucznego. Kim właściwie są AFOL?

Leg godt: baw się dobrze

Skąd wzięła się nazwa najsłynniejszych na świecie klocków? Są tacy, którzy jej genezy upatrują w słynnym łacińskim „lego”, które oznacza także „składać”. Nie jest to jednak do końca prawda, bo założyciel koncernu LEGO, Ole Kirk Christiansen, nazwy swojego produktu szukał w swoim ojczystym języku. I tak klocki, które od dziesiątek lat goszczą w naszych domach swoje miano zawdzięczają duńskiemu powiedzeniu leg godt, co oznacza, ni mniej, ni więcej, baw się dobrze.

Kim są AFOL?

Zajęcia, które kojarzą się z dzieciństwem w świecie dorosłych przez wiele lat uchodziły za niepoważne. Dlatego też 30. i 40-latkowie, którzy z pozoru wiedli normalne życie, jak wszyscy ich rówieśnicy, dopiero w domowym zaciszu rozwijali swoje hobby. Dopracowane w każdym detalu budowle AFOLe, czyli dorośli fani Lego (od ang. Adult Fan Of LEGO ) z dumą prezentują światu swoje konstrukcje. Taka jest też podstawowa różnica w projektowaniu zestawów dla dzieci i dorosłych. Ci pierwsi chcą się bawić, ci drudzy – pokazywać i podziwiać efekty swojej pracy.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich fanów marka LEGO znacząco poszerza swoją ofertę zestawów skierowanych właśnie do dorosłych. I tak wśród propozycji, obok LEGO Technic, czy serii Architecture pojawiły się zestawy inspirowane kwiatami, kultowymi filmami i serialami, czy seria LEGO Art, w której jednokolorowe płytki można wykorzystać do tworzenia obrazów.

"LEGO Masters" Źródło: x-news

Układanie klocków: tylko zabawa?

Oczywiście przyjemność płynąca z budowania wymyślnych konstrukcji z klocków jest niepodważalna, warto jednak uświadomić sobie, że poza tą podstawową, rozrywkową warstwą, korzyści płynące z układania LEGO są ogromne. Przede wszystkim – zajęcie, które wymaga ciągłego powtarzania nieskomplikowanych czynności manualnych świetnie wpływa na mózg. Ma to niebagatelne znaczenie szczególnie dla tych osób, których praca wymaga ciągłego wysiłku intelektualnego. Zabawa klockami pomaga się wyciszyć, odciąć od codziennych problemów, a przy okazji aktywizuje zupełnie inne obszary mózgu, niż te, które wykorzystywane są przy pracy umysłowej. Co więcej, mówi się, że poza obniżeniem poziomu stresu konstruowanie z klocków świetnie rozwija takie umiejętności jak kreatywność oraz szybkie podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów.

Jeśli chcecie zobaczyć, jakie konstrukcje z klocków LEGO są w stanie stworzyć uczestnicy 2 edycji programu "LEGO Masters" koniecznie śledźcie ich poczynania. Nowe odcinki w piątki o 20:00 na antenie TVN oraz na player.pl.

"LEGO Masters" Źródło: x-news

Zobacz wideo:

LEGO MASTERS
LEGO MASTERS Marcin Prokop i Ola Mirecka o drugiej edycji programu Lego Masters Źródło: Dzień Dobry TVN Online

Autor:Adrianna Kowalczyk

Źródło zdjęcia głównego: x-news

Pozostałe wiadomości