TikTokerka Cunhaporanga Tatuy
Należąca do amazońskiego plemienia Tatuyo 22-letnia Cunhaporanga płynnie mówi po portugalsku i uważa się za Brazylijkę. Podczas pandemii założyła TikToka. Powód? Przez koronawirusa turyści przestali bowiem odwiedzać jej wioskę, którą zamieszkuje tylko 20 osób. Tubylcy praktycznie z dnia na dzień stracili kontakt z resztą świata.
Dlatego pomysł TikTokerki spotkał się z pozytywnym odbiorem. W ciągu 18 miesięcy zyskała ponad 6 mln obserwatorów, którzy ochoczo śledzą jej codzienne życie i poznają kulturę plemienia.
Jedno z najpopularniejszych nagrań to te, na którym 22-latka spożywa dużą larwę żuka.
Ludzie pytają, czy to prawda, że jemy larwy. Jasne, że tak! Chcecie zobaczyć?
Na kolejnym filmiku częstowała larwami członków plemienia oraz pokazała, jak przyrządza się posiłek z... mrówek.
@cunhaporangaoficial Responder a @sara_santos_soares @dicksontatuyo_oficial @tatuyo_oficial @kaviripo_oficial @edsontatuyo_oficial ##indígenass ##tiktokindigenous ##tiktok
♬ 阿吉拉姆 - JLD
Tatuyo zamieszkują puszcze amazońską
Członkowie plemienia Tatuyo malują twarze i noszą duże pióropusze. Na nagraniach Cunhaporanga Tatuy możemy podziwiać ich tradycyjne stroje oraz taniec.
Co więcej, "The Washington Post" zwrócił uwagę, że media społecznościowe wykorzystywane w ten sposób świetnie obrazują życie mieszkańców Amazonii. Do tej pory znaliśmy wyłącznie perspektywę dziennikarzy, aktywistów czy naukowców. Dodatkowo dzięki TikTokerce sami Brazylijczycy mogą lepiej poznać rdzenną ludność.
- To duża szansa. Brazylijczycy niewiele wiedzą o ludności rdzennej i z tego powodu rodzą się różne okropne stereotypy na nasz temat, np. to, że rdzenni ludzie są leniwi i nieszczęśliwi - tłumaczył dziennikowi Beto Marubo z plemienia Marubo.
Cunhaporanga pragnie rozwijać swoją działalność. Sęk w tym, że barierą jest miesięczny rachunek za połączenie internetowe. Dla jej wioski wynosi 65 dolarów. Jak tłumaczy TikTokera to "bardzo drogo".
Zobacz też:
- Burka nie ma nic wspólnego z afgańską tradycją. "Talibowie stosują jedną z najbardziej restrykcyjnych form szariatu"
- Co zmienia się w życiu kobiety po 40. urodzinach? "Panie podkreślają, że nic nie musza, ale wszystko mogą"
- W Szczawnie-Zdroju zabraknie jedynego ginekologa, który przyjmuje bezpłatnie
Zobacz wideo: Podróż śladami dziadków i rodziców
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: The Washington Post
Źródło zdjęcia głównego: by Kim Schandorff/Getty Images