Do godnych zwiedzenia zabytków Triestu zalicza się między innymi Plac Zjednoczenia Włoch (wł. Piazza Unità d'Italia), który jest centralną częścią miasta. To w tym miejscu spotkali się prezydent Władimir Putin i premier Włoch, a swój występ miał zespół Iron Maiden. Zabytki, atrakcje miasta i włoskie jedzenie z silnymi wpływami kuchni bałkańskiej sprawiają, że wakacje w Trieście to świetny pomysł na oryginalny wypoczynek.
Triest – Włochy przy granicy ze Słowenią
Triest, miasto we Włoszech usytuowane tuż przy granicy ze Słowenią, w północno-wschodniej części państwa, słynie między innymi z tego, że jest jednym z najmniej „włoskich” miast. Leżący nad Adriatykiem Triest jest miastem portowym, stolicą regionu autonomicznego Friuli-Wenecja Julijska i prowincji o tej samej nazwie – Triest. Zamieszkuje je ponad 200 tysięcy osób. Miasto jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem naukowym, skupiającym siedziby wielu międzynarodowych organizacji o takim charakterze. Z tego powodu określane jest często "miastem nauki". Znajduje się tutaj włoski Narodowy Instytut Fizyki Nuklearnej, Sekretariat Generalny Inicjatywy Środkowoeuropejskiej i Międzynarodowe Centrum Inżynierii Genetycznej i Biotechnologii. Jedną z zalet turystycznych Triestu jest jego położenie – Triest można zwiedzić "po drodze", udając się w głąb Włoch, do Słowenii lub Chorwacji.
Triest – historia miasta
Miasto Triest należy do Włoch dopiero od 1954 roku. Miejscowość znana była już w starożytności – w 177 roku p.n.e., za panowania Juliusza Cezara, miasto zostało zajęte przez Rzymian i stało się rzymską kolonią. Po upadku cesarstwa zachodniorzymskiego Triest przynależał do Bizancjum, a następnie do państwa Franków. W XII wieku uzyskał niezależność, między innymi na skutek intratnej pozycji geograficznej, pozwalającej na pośrednictwo w handlu między zachodem a wschodem. W związku z sukcesami gospodarczymi państwo-miasto było atakowane przez Wenecję – przeciwnika znacznie silniejszego zarówno na płaszczyźnie gospodarczej, jak i militarnej. W ucieczce przed przyszłym zaborcą Triest zwrócił się o pomoc do księcia austriackiego, Leopolda III Habsburga, i w ten sposób został włączony do północnego imperium. Po II wojnie światowej Triest był przedmiotem licznych dyskusji. Dalszy los miasta zależeć miał od Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Na mocy traktatu paryskiego z 1947 roku, zainicjowanego rozmowami w Belgradzie w 1945 roku, powstało państwo autonomiczne – Wolne Terytorium Triestu, które istniało do 1954 roku.
Co trzeba zobaczyć w Trieście? Czy warto tam pojechać?
Usytuowany nieopodal historycznej Wenecji, Triest jest miastem bogatym w liczne atrakcje. To miejsce z doskonale zachowaną architekturą, dlatego pierwszą i najważniejszą atrakcją turystyczną są liczne kamienice zlokalizowane w centrum Triestu. Spacer między nimi nada niesamowitego klimatu każdej wycieczce.
Zastanawiając się, co zobaczyć w Trieście, nie można pominąć Placu Zjednoczenia Włoch (wł. Piazza Unità d'Italia). To centralna część miasta, otoczona licznymi kawiarniami i restauracjami. Na placu znajdują się kolumny i rzeźby, jednak najważniejsze jest to, że jest to prawdopodobnie największy plac centralny miasta usytuowany tuż przy morzu (w tym przypadku – Morzu Adriatyckim) spośród wszystkich miast portowych Europy. Piazza Unità d'Italia jest miejscem spotkań polityków i ważnych osobistości – przykładowo w grudniu 2013 roku spotkał się w tym miejscu z premierem Włoch, Enrico Lettą, prezydent Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin. W 2016 roku wystąpił tutaj heavymetalowy zespół Iron Maiden.
Do zabytków Triestu należą również ruiny zamku San Giusto i bazylika Świętego Justusa, wybudowana już w 1320 roku i w całości zachowana do dzisiaj. Warto odwiedzić także żydowską synagogę ukończoną w 1912 roku oraz modernistyczną świątynię katolicką na Monte Grisa. Złożona jest ona z brył, których ściany mają kształt trójkąta. Wokół budynku krąży mnóstwo tajemnic – był widziany przez wielu, ale mało osób miało okazję go zwiedzić.
Kolejną atrakcją wartą zwiedzenia podczas wakacji w Trieście jest Wielki Kanał (wł. Canale Grande), którego urok z pewnością może zastąpić niejedną plażę (w Trieście nie ma plaż). Dzięki niemu Triest w swojej nabrzeżnej części przypomina nieco słynną Wenecję. Na brzegach kanału znajduje się wiele restauracji i kawiarni. W pobliżu można zobaczyć pomnik Jamesa Joyce’a, który przez krótki czas mieszkał w Trieście. W mieście znajduje się również zabytkowy Teatro Romano, czyli rzymski teatr (a właściwie – amfiteatr), którego udostępnione do zwiedzania ruiny pochodzą z końca I wieku p.n.e.
Zobacz też:
- Michał Cessanis odkrył przepis na najlepszą oliwę. Nie kupisz jej za kilka złotych
- Mija 5 lat od śmierci Kasi, ofiary Kajetana P. Przyjaciel: "Spędziliśmy razem jej ostatni wieczór"
- Polka, która gra u Sorrentino i we włoskich serialach. Jak zaczęła się aktorska kariera Wandy Murach?
Zobacz wideo: Anna Puślecka daje rady na czas pandemii. Czego możemy nauczyć się od Włochów?
Autor: Adrian Adamczyk