Styl życia

Chcesz się odchudzać? Zrób to z partnerem. "We dwoje zawsze raźniej"

Styl życia

Aktualizacja:

Podejście naszej "drugiej połówki" do diety i aktywności fizycznej przekłada się na zdrowie obojga. Jak się okazuje, badania przeprowadzone w Bostonie potwierdziły, że w przypadku małżeństw schemat funkcjonowania żony wiąże się mocno z postępowaniem męża i odwrotnie. Czy odchudzanie z partnerem będzie zatem bardziej skuteczne? O tym rozmawialiśmy z trenerami personalnymi Agatą Dąbrowską i Bartkiem Paluchem oraz dietetykiem mgr Ewą Trusewicz i jej narzeczonym Piotrem Włazińskim.

Odchudzanie - w parze zawsze łatwiej

Naukowcy stojący za badaniem kardiologicznym przeprowadzonym na 5364 małżeństwach i parach w wieku 39-57 lat doszli do wniosku, że podejście naszego partnera do diety oraz aktywności fizycznej w dużej mierze przekłada się na zdrowie obu osób. Badaniem zajęła się Samia Mora, kardiolog z Brigham and Women's Hospital działającym przy harwardzkiej szkole medycznej w Bostonie. Na podstawie listy stworzonej przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne - wyróżniono 7 czynników ryzyka: nałóg tytoniowy, codzienną aktywność fizyczną, indeks masy ciała, dietę oraz poziom cukru we krwi, cholesterol i ciśnienie krwi. W zależności od tego, jak podejdziemy do tych 7 kwestii, nasze zdrowie będzie albo się poprawiać, albo pogarszać. Co o wspólnych dietach myślą nasi goście?

We dwoje zawsze raźniej. Czasami jednej osobie brakuje motywacji, a kiedy jest ktoś, kto zawsze mówi, że dasz radę, wspólnie się gotuje, trzyma dietę. To jest o 50 procent prostsze

-powiedziała Agata Dąbrowska, trener personalny, dietetyk.

Fit para przyznała, że razem znacznie łatwiej jest trzymać się ustalonych, zdrowych nawyków. Wspólne działanie, cel, motywowanie i "pilnowanie" się nawzajem szczególnie na początku zmiany swoich nawyków może bardzo pomóc. Trudno przejść metamorfozę swojego ciała bez metamorfozy głowy. Aby osiągnąć super wyniki, potrzebna jest zmiana stylu życia. Wprowadzenie na stałe aktywności fizycznej i zmiana nawyków żywieniowych dla niektórych jest bardzo ciężkim zadaniem. Wsparcie partnera w trudnych momentach może okazać się kluczowe dla osiągnięcia swoich celów i ich utrzymania.

Agata i Bartek przez pięć lat związku zdążyli wypracować już swoje nawyki. Jak zdradziła trenerka, dzięki niej partner zaczął jeść zdecydowanie zdrowiej. Obecnie sam potrafi zwrócić jej uwagę, na kaloryczność danej przekąski.

- Ja jestem tym szczęściarzem, że moja kobieta wspaniale gotuje, jeszcze przy tym te produkty są bardzo dokładnie wybrane, wszystkie etykiety sprawdzone, więc ja jej ufam w stu procentach. Jeżeli chodzi o kuchnię pilnowanie kalorii i tego, żeby w garnku znalazło się właśnie to, co powinno się znaleźć, to na pewno dużo bardziej dba o to Agata – powiedział Bartek Paluch trener personalny.

Partnerzy przyznali jednak, że ich role się przenikają. Agata i Bartek razem pracują nad formą, angażują się w swoją pracę i świadomie jedzą. Kto częściej staje na wadze? Para zdradziła, że stara się nie kontrolować wagi ciała. Ze względu na zmiany hormonalne, czy intensywność i rodzaj treningu, cyferki codziennie mogą się zmieniać. Zdecydowanie lepszym wskaźnikiem progresu jest centymetr lub ubrania, które od dłuższego czasu leżały na dnie szafy .

Praca, obowiązki i wspólna dieta

Niestety czasem wspólne odchudzanie nie jest tak proste, jak może nam się wydawać. Praca wyjazdowa potrafi wybić jednego z partnerów ze zdrowego trybu życia i regularnego spożywania posiłków. W sytuacji takiej znalazł się Piotr Właziński i jego narzeczona Ewa. Para zdradziła, że mimo 13-letniego stażu partnerskiego, wciąż ma inne nawyki żywieniowe. Ewa jako dietetyk zwraca uwagę na jakość i kaloryczność produktów. Natomiast Piotr próbuje dostosować się do zaleceń partnerki, ale czasie wyjazdów służbowych pozwala sobie jednak na małe grzeszki.

- Czasami zdarzy się trochę poluzować te ograniczenia. Już tyle lat jesteśmy ze sobą, Ewa zawsze wkłada mi do głowy, żeby się zdrowo odżywiać – powiedział Piotr.

Choć Piotr nie trzyma się ścisłej diety, jak przyznał, od czasu kiedy jest z partnerką, jeszcze nie przytył. Jego waga wciąż utrzymuje się na tym samym poziomie. Mężczyzna, słuchając dietetycznych rad Ewy, próbuje wdrażać je w życie, a jego wyznacznikiem wagi jest elegancka koszula na guziki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Minister edukacji: "Rozważamy pięć wariantów nauki w szkołach po 17 stycznia"

Katarzyna Grochola o przemocy w związku: "Mój oprawca wyrwał spode mnie krzesło i mnie uderzył"

"Z ziemi włoskiej do Polski", czyli Jarek Wist i jego włoskie babki

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości