Co jakiś czas nawet najbardziej aktywne fizycznie osoby muszą zwrócić szczególną uwagę na swój sposób odżywiania i zrzucić kilka kilogramów. Wiele z nich szuka wówczas diet opracowanych specjalnie na takie okoliczności. Jedną z nich jest dieta doktora Mosleya, która pozwala na stopniowe spalanie tkanki tłuszczowej bez całkowitej rezygnacji z ulubionych przysmaków. To dobre rozwiązanie dla osób, które zaczynają diety odchudzające ze ściśle określonym jadłospisem i szybko je porzucają ze względu na brak ulubionych potraw czy zbyt dużą restrykcyjność. Warto jednak pamiętać, że tylko trwała zmiana nawyków żywieniowych oraz wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej pozwoli nam utrzymać efekt diety odchudzającej, a jednocześnie cieszyć się pełnią zdrowia.
Zasady diety Mosleya
Dieta Mosleya nazywana jest też dietą 5:2. Uważana się ją za dietę postną, dlatego pojawiają się pewne obawy dotyczące jej wpływu na zdrowie przy długotrwałym stosowaniu. Główna zasada sprowadza się do tego, że przez 5 dni w tygodniu można jeść produkty, na które ma się ochotę, a pozostałe dwa dni ogranicza się ilość spożywanych kalorii. Według jej twórców, doktora Michaela Mosleya oraz doktor Mimi Spencer, dieta prowadzi do zrzucenia nadmiaru kilogramów, a regularnie stosowana pozwala obniżyć poziom cholesterolu oraz podnosi wrażliwość organizmu na insulinę, przez co ogranicza ryzyko wystąpienia cukrzycy lub zawału serca. Osoby, które przechodzą na nią, są przede wszystkim zainteresowane efektami, jakie daje dieta dr Mosleya w kwestii sylwetki – uważa się, że pozwala zrzucić około 0,5 kilograma tygodniowo. W dwa postne dni należy ograniczyć dostarczane kalorie w bardzo wyraźny sposób – zaleca się, żeby mężczyźni spożywali wówczas 600 kcal dziennie, a kobiety 500 kcal. Ze względu na tak niską liczbę, powinno się dostarczać kalorie w produktach białkowych (uważanych za bardziej sycące) oraz takich, które mają niski indeks glikemiczny. Do polecanych produktów należą ryby z białym mięsem, drób oraz warzywa. W przepisach znajduje się także dużo nabiału, co może być problematyczne dla osób, które ze względów zdrowotnych lub ideologicznych nie jedzą produktów mlecznych. W czasie diety warto spożywać twarożek wiejski, jajka oraz koktajle na bazie mleka. Równie istotną zasadą jest wprowadzenie odpowiednich godzin posiłków – w dni postne powinno się spożywać wyłącznie śniadanie i kolację, między którymi musi trwać 12-godzinny post. Dwa dni postne nie powinny następować bezpośrednio po sobie, należy również pamiętać o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości wody.
Dieta doktora Mosleya – wady i zalety
Diety, które narzucają określone zasady lub opierają się na gwałtownym obniżeniu ilości dostarczanych organizmowi kalorii, najczęściej miewają zarówno szereg zalet, jak i wad. Należy pamiętać, że największe i długotrwałe efekty osiągnie się, wprowadzając na stałe odpowiedni zdrowy sposób odżywiania oraz regularną aktywność fizyczną. Do głównych wad diety doktora Mosleya zalicza się gwałtowne obniżenie kalorii w dni postne, a także pewnego rodzaju przyzwolenie na spożywanie niezdrowych produktów przez większość dni tygodnia. Oczywiście taka dieta może doprowadzić do stopniowej redukcji kilogramów, ale w dłuższej perspektywie nie pozwala na zmianę nawyków żywieniowych na lepsze. Po jej zakończeniu często wywołuje to efekt jo-jo, czyli szybki powrót utraconych kilogramów. Warto potraktować dietę Mosleya jako wstęp do zmiany nawyków żywieniowych i stopniowo rezygnować z najbardziej kalorycznych i niezdrowych potraw, które spożywamy przez 5 dni w tygodniu. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się gwałtownie obniżyć ilości spożywanych kalorii we wszystkie dni tygodnia – głodówka uruchamia w organizmie procesy obronne i może przynieść odwrotny efekt niż ten, którego pragniemy. Zaletą diety dr Mosleya jest natomiast jej psychologiczny aspekt. Wiele osób szybko porzuca restrykcyjne diety z powodu tęsknoty za ulubionymi potrawami. Rzeczywiście, trudno z dnia na dzień porzucić styl odżywiania, z którym żyliśmy przez lata. Dieta doktora Mosleya pozwala na spożywanie ulubionych dań przez 5 dni w tygodniu, dzięki czemu 2 dni postu nie wydają się tak trudne do przejścia. Przy rozsądnym podejściu do czasu diety może to wywrzeć pozytywny wpływ na nasze odżywianie, dzięki czemu częściej będziemy rezygnować z niezdrowych przekąsek, takich jak chipsy czy fast foody.
Zobacz też:
- Dieta SIRT, czyli co jeść, żeby zawsze wyglądać młodo. Wystarczy tych 20 produktów
- Mądre diety, czyli zdrowe odchudzanie podczas izolacji
- Dlaczego diety nie działają? Sprawdź, w czym tkwi sekret skutecznego odchudzania
Zobacz wideo: Witarianizm – dlaczego surowe jedzenie jest zdrowsze? „Większość witamin jest niszczona przez temperaturę”
Autor: Adrianna Kowalczyk