Styl życia

Nagroda filmowa Cezar (César) – historia, nominacje i zasady przyznawania

Styl życia

Aktualizacja:
izusek/Getty Images

Nagroda Cezar (César) to niezwykle prestiżowa francuska nagroda filmowa, która co roku wręczana jest podczas gali organizowanej w Paryżu. Przyznawana jest przez Akademię Sztuki i Techniki Filmowej od roku 1976 wybitnym twórcom i artystom nominowanym w ponad 30 kategoriach.

Nagroda Cezar to jedna z głównych nagród w dziedzinie kinematografii, którą co roku przyznaje się wybitnym twórcom. Często mówi się o niej jako o europejskim odpowiedniku Oskara, co bez wątpienia podkreśla jej duże znaczenie na arenie międzynarodowej. Za twórcę Cezarów uznaje się Georges’a Cravenne’a, francuskiego producenta filmowego i założyciela Akademii Sztuki i Techniki Filmowej. Statuetkę, której wygląd nie zmienił się do dziś, zaprojektował przyjaciel Cravenne’a, znany rzeźbiarz César Baldaccini. Pierwsze wręczenie nagrody odbyło się 3 kwietnia 1976 roku. Sprawdź, gdzie i na jakiej podstawie przyznawane są statuetki oraz w jakich kategoriach mogą być nominowani artyści ze świata kina.

Nagroda filmowa Cezar – kiedy jest wręczana?

Co roku nagrody przyznawane są w innym terminie. Data nie jest jednoznacznie ustalona przez zarząd ani członków Akademii Sztuki i Techniki Filmowej, jednak od początku istnienia Cezarów wręczanie nagród ma miejsce na początku roku w pierwszym kwartale.

Gdzie przyznawane są Cezary?

Cezary przyznawane są w samym sercu Francji, czyli w Paryżu. Uroczysta gala wręczenia statuetek odbywa się w Théatre du Châtelet. Wstęp mają tylko zaproszeni goście, czyli osoby nominowane do nagród, ale również wybitni przedstawiciele kina francuskiego i zagranicznego.

Cezary – rodzaje nominacji

Nominacje do nagrody Cezar przyznawane są w ponad 30 różnych kategoriach. Część z nich istnieje już od momentu założenia Akademii, inne zostały dodane w związku ze zmieniającymi się realiami kina. Cezary przyznawane są dla najlepszych aktorów i reżyserów, a także dla najlepszych filmów. Nie zapomina się również o tych, bez których film nie byłby możliwy do nakręcenia, ale o których rzadko się mówi, bo skrywają się po drugiej stronie kamery – scenarzyści, montażyści, kompozytorzy itd. Przy czym nagrodę mają szansę wygrać zarówno doświadczone osoby, jak i początkujący – nie brakuje kategorii takich jak "Najbardziej obiecujący aktor" czy "Najlepszy film debiutancki".

Nagroda Cezar – głosowanie i przyznawanie statuetek

Cezary są przyznawane zarówno francuskim, jak i zagranicznym filmom, ale również ich reżyserom, aktorom, scenografom, montażystom itd. Co roku pod uwagę przy nominacjach bierze się pod uwagę wyłącznie nowe filmy, tzn. te, które powstały w roku wcześniejszym. Od początku istnienia nagrody była ona przyznawana poprzez tajne głosowanie członków francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej, czyli przez prawie 5 tysięcy osób, wśród których znajdują się wybitni przedstawiciele zawodów filmowych oraz wpływowi działacze na rzecz rozwoju kinematografii francuskiej.

Tajne głosowanie przeprowadzane jest w dwóch oddzielnych etapach. Podczas pierwszego z nich karty do głosowania wysyłane są do domów członków Akademii Sztuki i Techniki Filmowej, którzy wypełniają je i odsyłają za pośrednictwem poczty lub internetu. W wyniku pierwszego etapu głosowania wyłania się po 5 lub 7 (w zależności od kategorii) nominacji we wszystkich kategoriach.

Drugi etap głosowania polega oczywiście na wyłonieniu zwycięzców. Co ciekawe, liczenie głosów i ostateczne wyniki znane są dopiero po południu tego samego dnia, w którym wręczane są Cezary. Odpowiedzialna za nie osoba, czyli sekretarz Akademii Sztuki i Techniki Filmowej, dostarcza nazwiska zwycięzców w zapieczętowanej kopercie i wręcza je w trakcie ceremonii w Paryżu.

Cezary – nagrody filmowe dla Romana Polańskiego

Cezary były przyznawane również polskim artystom, choć znacznie częściej trafiały one w ręce Francuzów. Jedynym polskim twórcą, który może poszczycić się kilkukrotną nominacją oraz ostatecznym zdobyciem nagrody jest Roman Polański. Łącznie otrzymał on aż 4 statuetki, pierwszą z nich w 1980 roku za wyreżyserowanie filmu fabularnego "Tess", opowiadającego historię dziewczyny z ubogiej rodziny, która próbuje znaleźć swoje miejsce w świecie. Drugą nagrodę od francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej reżyser zdobył w 2003 roku za znanego i cenionego na całym świecie "Pianistę". Po kilku latach, w 2011 roku Akademia ponownie nagrodziła Romana Polańskiego Cezarem za wybitną ekranizację powieści Roberta Harrisa. "Autor widmo" to film ukazujący historię brytyjskiego pisarza utrzymującego się z anonimowego pisania powieści o sławnych ludziach, który został wplątany w zagadkowy związek między byłym premierem Wielkiej Brytanii a amerykańską Centralną Agencją Wywiadowczą. Ostatni raz Roman Polański otrzymał Cezara w 2014 roku za film "Wenus w futrze", pokazujący pracę w teatrze od drugiej strony – reżyserów i aktorów – oraz to, jak szybko mogą zatrzeć się między sobą granice realności oraz fikcji.

Zobacz wideo: 13. edycja Mastercard OFF Camera dobiegła końca

Zobacz też:

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" - serialowa odsłona kinowego hitu już dostępna na Playerze!

Misiek Koterski schudł już 10 kilogramów. Aktor wystawił na WOŚP trening ze sobą i Pawłem Nastulą

Anna Wendzikowska poleca filmy z seniorami w rolach głównych. Jak Hollywood rozprawia się z kultem młodości?

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości