Styl życia

"Matka Polka", czyli raport o obrazie współczesnego macierzyństwa. Zaskakujące badania

Styl życia

Autor:
Milena
Jaworska

Walka o prawa aborcyjne jest tematem, który wciąż powraca do życia codziennego Polek. Nowe ustawy wywołują wzburzenie, sprawiają, że kobiety zarówno bezdzietne, jak i te posiadające już potomstwo, wychodzą na ulicę. Czy Polki naprawdę chcą mieć prawo do usunięcia nienarodzonego dziecka?

Raport "Matka Polka" – czym właściwie jest?

“MATKA POLKA. OBRAZ WSPÓŁCZESNEGO MACIERZYŃSTWA WEDŁUG KOBIET” to najnowszy raport stworzony przez MediaHub, który analizuje podejścia do związków, wychowania dzieci i życia wśród kobiet w różnym wieku, wskazuje na wybory konsumenckie i światopoglądowe. Badanie zostało przeprowadzone w okresie: 6-12 września 2021 roku wśród 1 691 kobiet, w tym 1 088 matek. Grupy kobiet były różnicowane pod względem wieku, poziomu wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania, jak wynika z informacji podanych przez Mediahub.

- Niestety to już kolejna jesień, w której prawa kobiet i dostęp do aborcji dominuje w polskich mediach. Z niektórych komunikatów wynika jakoby to na ulice wychodziły jedynie kobiety bezdzietne, o odmiennej orientacji płciowej lub „te złe feministki”. Skala problemu może być przez media umniejszana lub wręcz potęgowana. W badaniu „Matka Polka” chcieliśmy wreszcie dowiedzieć się, jaki jest naprawdę stosunek kobiet do aborcji – czy to tylko walka kobiet z dużych miast? Czy to walka tylko młodych? Zapytaliśmy o to ponad tysiąca mam, czyli grupy, która mogłoby się wydawać tematem aborcji jest zainteresowana i tak w mniejszym stopniu, ponieważ posiada już swoje dzieci. A zatem siła rażenia tych wyników jest jeszcze większa – wyjaśnia Olga Wójcicka, Consumer Insight Manager, Mediahub.

Aborcja
Aborcja Historia pary, która zdecydowała się na aborcję

Trzy czwarte matek za prawem do terminacji uszkodzonego płodu i aborcją bez względu na okoliczności 

Jak zapewnia Mediahub badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie Polek, będących matkami to właśnie im zadano pytanie o to, czy kobiety powinny mieć prawo podjęcia decyzji o aborcji w przypadku uszkodzenia płodu. Za możliwością usunięcia ciąży w szczególnym przypadku opowiedziało się 80% Polek, przeciwnych było zaledwie 8% badanych. Aż 66% matek w Polsce uznało, że kobieta powinna mieć bez względu na okoliczności pełną wolność w podjęciu decyzji o urodzeniu dziecka lub usunięciu ciąży. Siedem na dziesięć matek w wieku 25-34, a więc wieku, w którym Polki najczęściej decydują się na dziecko, opowiedziało się za opcją prochoice, czyli prawem do legalnej aborcji bez względu na okoliczności.

- 80% polskich mam chce, aby w przypadku uszkodzenia płodu to właśnie matka decydowała o dokonaniu aborcji lub utrzymaniu ciąży. Ta opinia przeważa wśród mam w każdym wieku, wierzących i ateistek, z dużych aglomeracji miejskich jak i wsi, a ten brak wpływu zmiennych demograficznych pokazał nam, że rzeczywiście marsze kobiet to wspólny głos kobiet z całego kraju – tłumaczy przedstawicielka Mediahubu.

Poparcie dla prawa do aborcji, a miejsce zamieszkania

Jak się okazuje, z doniesień Mediahub wynika, że miejsce zamieszkania kobiet różnicuje ich podejście do aborcji w krytycznej sytuacji.

Kobiety z małych wsi chętniej popierają to rozwiązanie, raport wykazał, że za opowiedziało się aż 87% ankietowanych matek. Natomiast co piąta ankietowana z tej grupy nie ma zdania co do wolnego wyboru zwanego „aborcją na życzenie”. Ponad 80% poparcia dla aborcji uszkodzonego płodu utrzymuje się w dwóch pozostałych grupach matek mieszkających w średnich i dużych miastach, spada dopiero w grupie mam z największych ośrodków, czyli miast powyżej 500 tysięcy mieszkańców i wynosi 76%. Te same trzy grupy miejskie opowiadają się za zalegalizowaniem aborcji na życzenie, przy czym wyniki poparcia dla prawa do podjęcia decyzji o aborcji oscylują od 69%-76%.

Wierzące i niewierzące, Polki chcą prawa do decydowania o własnym ciele

Dziewięć na dziesięć matek, które określają siebie jako niewierzące lub wierzące i niepraktykujące popiera wolność decyzji o aborcji, jeśli płód jest uszkodzony. Co ciekawe, także mamy wierzące i praktykujące są zdecydowanie za terminacją ciąży – jest to aż 78%, w tym 49% religijnych respondentek udzieliło odpowiedzi „zdecydowanie się zgadzam na prawne dopuszczenie aborcji w sytuacji, gdy płód jest uszkodzony”. Blisko połowa Matek Polek (48%), które są aktywnie praktykujące popiera wolność decydowania o własnym ciele i mówi tak możliwości terminacji ciąży nawet wtedy, gdy jest ona prawidłowa.

Pełen raport Mediahub "Matka Polska. Współczesny obraz macierzyństwa według kobiet" znajdziesz na oficjalnej stronie Mediahub.

Zobacz także:

Autor:Milena Jaworska

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości