Dziecko

Jak uchronić dziecko przed porwaniem? Międzynarodowe gesty ratunkowe

Dziecko

Autor:
Milena
Jaworska
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę

Znak "pomóż mi" uratował jej życie. Porwana dziewczyna pokazała go przez szybę i otrzymała oczekiwaną pomoc. Głośna sprawa ze Stanów Zjednoczonych nasuwa pytanie - jakie międzynarodowe gesty warto znać?

Gest "pomóż mi" uratował nastolatkę

W zeszłym tygodniu policja w Stanach Zjednoczonych udaremniła porwanie nastolatki dzięki temu, że dziewczyna pokazała znak "sign for help" kierowcy drugiego samochodu, który zadzwonił na policję i przez 10 minut śledził pojazd, w którym była dziewczyna. Policja zatrzymała pojazd i sprawców porwania.

- Znak "pomóż mi" stosujemy wtedy, gdy jesteśmy w niebezpieczeństwie. Osoba, która go zobaczy nie powinna od razu reagować, gdyż dziecko może znajdować się w pobliżu oprawcy, osoby, która terroryzuje to dziecko, uprawia przemoc domową, a więc gdybyśmy żywo - tu i teraz zareagowali, to dziecko to może zostać zaatakowane, pobite przez oprawcę. Wystarczy tylko rozpoznać ten znak i zadzwonić pod numer 112. Ważna jest szybka reakcja, a nie działanie ad hoc na miejscu. Nie w momencie, gdy dziecko jest porywane przez obcą osobę w galerii. Wtedy dziecko powinno tupać, krzyczeć, wołać o pomoc, bo jeśli będzie pokazywało taki znak w momencie, kiedy jest porywane w galerii, gdzie jest mnóstwo ludzi, to ten znak nie spełni swojej roli - powiedział były policjant Marek Konkolewski.

Jak uchronić dziecko przed porwaniem?

Wiele rodziców zastanawia się, jak chronić swoją bezbronną, małą pociechę, która dopiero uczy się świata przed porwaniem. Jest na to kilka łatwych sposobów.

- Trzeba mieć czas na opiekę nad dzieckiem. Z dzieckiem trzeba rozmawiać i słuchać dziecko ze zrozumieniem. Pamiętajmy, że małe dzieci do 6,7,8 roku życia często ubarwiają swoje opowieści. Ba! Dzieci z przedszkola często kłamią. Ale czasami w tym potoku spontanicznych informacji znajdują się symptomy, które mogą świadczyć o tym, że to dziecko może być zagrożone - zaznaczył inspektor.

Co robić, by chronić dziecko przed porwaniem:

  • Naucz dziecko podstawowych danych kontaktowych,
  • buduj z dzieckiem szczerą relację,
  • słuchaj uważnie dziecka,
  • ostrzeż dziecko przed obcymi,
  • ustal z dzieckiem plan działania w przypadku porwania,
  • nie zostawiaj dzieci samych,
  • ustal z dzieckiem hasło bezpieczeństwa,
  • bądź świadomy działań dziecka w internecie,
  • małe dzieci wyposaż w lokalizator,
  • nie podpisuj rzeczy dzieci ich imieniem.

Zobacz także:

Autor:Milena Jaworska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości