Styl życia

Spodziewasz się dziecka albo planujesz ciążę? Sprawdź, o czym powinnaś porozmawiać z partnerem

Styl życia

Autor:
Agnieszka
Mrozińska
Źródło:
independent.co.uk
Para oczekująca na dziecko

Planujesz dziecko lub jesteś już w ciąży? Oszczędź sobie niepotrzebnych kłótni i porozmawiaj z partnerem teraz, aby ustalić kilka zasad. Jest to niezmiernie ważne, gdyż narastające pretensje mogą doprowadzić do kryzysu, którego w dużej mierze można uniknąć.

Kluczowa jest rozmowa

Rachel MacLynn, psycholog i dyrektor generalna firmy doradczej MacLynn, uważa, że ​​pary często wchodzą w rodzicielstwo bez odpowiedniego przygotowania. Są nieświadome tego, że to wydarzenie może odwrócić ich świat do góry nogami. Właśnie dlatego wielu świeżo upieczonych rodziców skarży się na przemęczenie, odizolowanie od towarzyskich spotkań oraz problemy finansowe.

Dzieci

Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień DzieckaDzień Dobry TVN
wideo 2/7

- Żadne książki na świecie nie przygotują do rodzicielstwa. Zmiana dynamiki relacji między partnerami może być największą niespodzianką. Każda para, która może otwarcie mówić o swoich uczuciach i zmartwieniach jeszcze przed narodzinami dziecka oraz po, będzie dobrze funkcjonować. Prawdopodobnie oboje będą musieli iść na kompromis, więc ustalenie, w którym miejscu jest on możliwy, może być kluczowe - mówi MacLynn.

Tak więc, aby uniknąć kłótni i narastających pretensji, jakie są najważniejsze kwestie, które należy poruszyć?

Pięć ważnych tematów

1. Jak poradzimy sobie z nocami?

Są tu dwa elementy: proces karmienia, przewijania i uspokajania dziecka, a co za tym idzie: brak snu i co można zrobić, aby pomóc drugiej osobie.

- Istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę. Po pierwsze, jeśli matka zamierza karmić piersią, to na niej spoczywa odpowiedzialność za karmienie. Tak naprawdę powinna odbyć się rozmowa o tym, jak można ją w tym wspierać - mówi Liz Ritchie, integracyjna psychoterapeutka z St Andrew's Healthcare. - Nie ma absolutnie nic złego w poproszeniu partnera, aby wstał w nocy, aby wesprzeć kobietę - dodaje.

Innym czynnikiem jest rodzaj pracy wykonywanej przez partnera i sposób, w jaki oboje radzą sobie z brakiem snu. - Jeśli jest to praca o dużej intensywności, w której partner zdecydowanie potrzebuje dużo snu, być może trzeba to omówić i zaplanować w taki sposób, aby matka czuła się wspierana. Wtedy kiedy kobieta nie otrzymuje pomocy, wie dlaczego - stwierdza Ritchie. Rozmowa na ten temat z wyprzedzeniem może sprawić, że żadne z rodziców nie będzie miało poczucia winy, że nie wnoszą tak dużego wkładu, jak druga strona. Jak wskazuje ekspertka, trzeba wziąć pod uwagę kwestie praktyczne.

2. Jakie są potrzeby dotyczące życia towarzyskiego i "czasu dla siebie"?

Ritchie mówi, że to zależy od tego, jakie życie towarzyskie para prowadziła wcześniej. Czy rodzice mają jakieś hobby, ile czasu mogą na nie poświęcić? Czy można wstrzymać się z różnymi aktywnościami na kilka miesięcy?

- Ważne jest, aby pozwalać sobie nawzajem i zachęcać się, aby mieć trochę czasu dla siebie i zachować swoją indywidualną tożsamość. Nie porównujmy się z innymi parami. Róbmy to, co jest właściwe dla twojego związku i rodziny - wskazuje Rachel MacLynn.

3. Co z kwestiami finansowymi?

Dzieci wiążą się z dodatkowymi kosztami. Kluczowe jest, aby upewnić się, że partnerzy są zgodni w sprawach finansowych.

- Pieniądze mogą być główną przyczyną kłótni. A kiedy do tego dochodzi noworodek, emocje rosną. Może się wydawać, że myślenie o pieniądzach zepsuje całą euforię, ale to naprawdę ważna rzecz, aby o tym porozmawiać. Jak będzie wyglądał budżet miesięczny? Jak teraz wpłynie to na dochód w stosunku do wydatków? - mówi Ritchie.

4. Jak zostaną podzielone dodatkowe prace domowe?

Dziecko wprowadza cały szereg nowych obowiązków w domu. Od dodatkowego prania i sterylizacji butelek (jeśli są używane), po przygotowywanie dodatkowej żywności podczas odstawiania od piersi i sprzątanie zabawek.

Rachel FitzD, ekspert ds. rodzicielstwa, była położna i prelegentka The Baby Show, mówi, że w czasach zmian i stresujących sytuacji mamy tendencję do powrotu do zachowań, których byliśmy świadkami dorastając. Oznacza to, że dla wielu par oznacza to bardzo tradycyjne role, w których mama przejmuje więcej obowiązków niż tata.

- Jeśli chcemy stworzyć nowe zachowania, najlepiej byłoby porozmawiać i zaplanować, zanim dotknie nas stres. Jest to naprawdę łatwe, gdy spodziewane jest dziecko, ponieważ masz na to aż dziewięć miesięcy - mówi FitzD. - To praca zespołowa, której celem jest ułatwienie sobie życia, a nie zdobywanie punktów. Wtedy zauważysz rzeczy, których żaden z was szczególnie nie chce robić i będziecie mogli spędzić trochę czasu na negocjacjach, aby każdy z was czuł się wysłuchany i szanowany. Upewnij się, że spisałeś tę umowę, a następnie aktualizuj ją co kilka miesięcy. Dzieci się zmieniają, a potrzeby w gospodarstwie domowym ewoluują - dodaje.

5. Czy oboje możemy być zaangażowani w podobnym stopniu?

Rodzicielstwo wiąże się z wieloma nowymi kwestiami, których należy myśleć - od decyzji żywieniowych i harmonogramów drzemek po wszelkie dodatkowe planowanie, pamiętanie o wizytach lekarskich, opiece nad dziećmi, sortowaniu stosów ubrań oraz poszukiwanie najnowszych porad dotyczących rozwoju, snu i odżywiania.

- Często obciążenie psychiczne jest zwykle przerzucane na osobę, która nie wróciła natychmiast do pracy. Powoduje to kształtowania nawyków, zachowań i domyślnych ról, które trwają nawet wtedy, gdy oboje rodzice wrócili do pracy. Bardzo łatwo jest w ten sposób doprowadzić do konfliktu. Ważne jest, aby rodzice zauważyli, kiedy obciążenie nie jest dzielone równo - mówi MacLynn.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor:Agnieszka Mrozińska

Źródło: independent.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/E+

Pozostałe wiadomości