Styl życia

5 powodów, dla których tęsknimy za latami 2000

Styl życia

Autor:
Adam
Barabasz
Moda z lat 2000

Welurowe dresy, odtwarzacze mp3 i dźwięk kultowego komunikatora zwiastujący nadejście nowej wiadomości. Za wiele z rzeczy, które nie mają dziś już żadnej wartości, jeszcze dwadzieścia lat temu dalibyśmy się pokroić. Co sprawiło, że początek stulecia wspominamy z nostalgią?

Moda w latach 2000

Zasada w świecie mody jest prosta: potrzeba dwudziestu lat, aby rzeczy uznawane za totalny obciach, powróciły do łask jako ostatni krzyk mody, wywołując osłupienie u tych, którzy doskonale pamiętają moment, w którym ich rewelacyjne stylizacje estetycznie uplasowały się gdzieś pomiędzy teledyskami disco-polo a lokalnym biznesem erotycznym. Każdy ma swoją przeszłość i choćby nie wiadomo jak się starał, gdzieś w rodzinnym albumie leży zdjęcie w sztruksowej marynarce lub jeansowej sukience. Współczesne nastolatki może to wprowadzić w niemałą konsternację. Apeluję jednak o spokój: nie cofnęliśmy się w czasie. Choć jest kilka powodów, dla których bardzo byśmy chcieli.

Porady stylistki

Ubierz się jak gwiazda filmowa
Ubierz się jak gwiazda filmowaDzień Dobry TVN
wideo 2/3

1. Biodrówki

Nikt nie nosił ich tak, jak robiła to Britney Spears na początku XXI wieku. Maksymalnie obniżony stan odsłaniał wystające kości miednicy, obowiązkowy kolczyk w pępku i tatuaż z tribalem na lędźwiach. W polskich warunkach biodrówki przyjęły się doskonale, prezentując gołe nerki i bieliznę miłośniczek mody. Fason przyjął się również w męskich garderobach - szerokie nogawki były zwężane na wysokości kolana, nawiązując krojem do dzwonów. Im bliżej końca dekady, tym mniej materiału używano do ich stworzenia. I tak w 2010 rok wschodziliśmy już w rurkach. Podobnie jak w przypadku biodrówek, nosiły je nie tylko osoby, którym pasowały.

2. Gadu-gadu

"Gadu, gadu, gadu, gadu, gadu, gadu nocą, baju, baju, baju, baju, baju, baju w dzień" - pisała w "Ludzkim gadaniu" Agnieszka Osiecka. W momencie, gdy do polskich domów zawitał internet, okazało się, że ludzie wcale nie lubili spotykać się z innymi. Przyjemność osobistego kontaktu zastąpił dźwięk nadchodzącej wiadomości. Nie sposób nie docenić wkładu, który komunikatora w rozwój współczesnej polszczyzny. ZW, KC, TB, czyli zaraz wracam, kocham cię, tobie. Do tego nie wolno pominąć roli opisów w kształtowanie gustów literackich. Cytaty z Paulo Cohello, "Małego Księcia" i piosenek "Hey" były prawdziwym barometrem nastrojów.

3. Reality show

Polacy nie gęsi i swoich Kardashianów mają. Zanim zagościliśmy na rajskich plażach "Hotelu Paradise", staliśmy się domownikami rodziny Wiśniewskich. W tym czasie nie było w Polsce większej gwiazdy. Przy okazji lider zespołu "Ich Troje" pokazał się jako wrażliwy facet, sprawny manager i ojciec rodziny. Mniej więcej w podobnym czasie zaglądaliśmy do rezydencji Wielkiego Brata. Wyczyny jego mieszkańców skandalizowały społeczeństwo, katechetki na lekcjach apelowały o bojkot, a uczestnicy marzyli o wielkich karierach. A wraz z nimi widzowie, gdy nagle okazało, że z dnia na dzień można zostać gwiazdą.

4. Balejaż

Lata 2000 nie oszczędzały naszych włosów. Sklejone w dyskretnym nieładzie fryzury Britney i Christiny były kopiowane na całym świecie przy pomocy pianki do włosów, regularnie zwilżanej podczas procesu suszenia. Dogorywające po latach 90. pasemka zostały wyparte przez wielokolorowe balejaże. Te z kolei ewoluowały w stronę ciemnych spodów przykrytych burzą platynowego blondu. Przy ważnych okazjach w dobrym tonie było, aby jeden z kolorów upierzenia był dopasowany do kreacji. Podobnie jak krawat partnera.

5. Sztruks i jeans

Czy można sobie wyobrazić wygodniejsze materiały niż praktyczny jeans i ciepły sztruks? Dziś ten drugi wraca jako jeden z najgorętszych trendów mody ulicznej. Kiedyś był uwielbiany na salonach. O sztruksowej marynarce marzył każdy szanujący się student. W ten sposób można było zaliczyć każdy egzamin. No może oprócz tego z dobrego stylu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Jena Ardell / Getty Images

Pozostałe wiadomości