Wojna w Ukrainie. Rosjanie otworzyli ogień w pobliżu elektrowni atomowej. Pożar został ugaszony, nie ma zagrożenia radiacyjnego

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
tvn24.pl
Ukraina. Największa elektrownia atomowa w Europie

W wyniku rosyjskiego ostrzału w największej elektrowni jądrowej w Europie wybuchł pożar. - Jeśli dojdzie do eksplozji, będzie ona dziesięć razy silniejsza niż w Czarnobylu - ostrzegał szef MSZ Ukrainy. Ukraińska straż pożarna wkroczyła do akcji. Ogień udało się ugasić a ukraiński dozór jądrowy przekazał, że poziom promieniowania się nie podniósł.

Pożar na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Trwają walki w Enerhodarze w obwodzie zaporoskim. Jak poinformował burmistrz miasta Dmytro Orłow na swoim kanale w Telegramie, w wyniku rosyjskich ostrzałów wybuchł pożar na terenie największej w Europie elektrowni jądrowej.

Żądam, abyście przestali! Natychmiast przestańcie strzelać do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Jak podaje tvn24.pl, do apelu przyłączył się szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. - Rosjanie muszą NATYCHMIAST zaprzestać ostrzału - napisał na Twitterze Kułeba. - Jeśli dojdzie do eksplozji, będzie ona dziesięć razy silniejsza niż w Czarnobylu! - dodał.

Na nagraniu udostępnionym na Twitterze przez NEXTA widzimy kłęby czarnego dymu unoszące się w pobliżu Zaporoża.

Jak podaje tvn24.pl, z powodu trwającego ostrzału strażacy nie mogli rozpocząć akcji gaśniczej. Jak przekazał szef regionalnej administracji wojskowej Ołeksandr Starukh, pożar objął budynek edukacyjny i laboratoryjny. Ostatecznie po kilku godzinach udało im się w końcu wejść na teren, by zwalczyć ogień, płomienie zostały ugaszone. Nie ma zagrożenia radiacyjnego, o czym poinformował ukraiński dozór jądrowy. Również Państwowa Agencja Atomistyki zapewnia, że sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie.

Wołodymyr Zełenski o ostrzale w Zaprożu

Po ostrzelaniu przez siły rosyjskie w Zaporożu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Moskwę o uciekanie się do "terroru nuklearnego" i chęć "powtórzenia" katastrofy w Czarnobylu.

Ostrzegamy wszystkich, że żaden inny kraj poza Rosją nigdy nie strzelał do elektrowni jądrowych. To pierwszy raz w naszej historii, pierwszy raz w historii ludzkości. To państwo terrorystyczne ucieka się teraz do terroru nuklearnego

Więcej informacji znajdziesz na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lumppini/Getty Images

Pozostałe wiadomości