Przypominają zabawki, ale służą do okaleczania i zabijania ludzi. "Żołnierze i cywile wciąż zostają przez nie ranni"

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
thesun.ie
Kiedy skończy się wojna w Ukrainie?
Kiedy skończy się wojna w Ukrainie? Dzień Dobry TVN
wideo 2/17

Śmiercionośne motyle, płatki czy zielone papugi - to tylko niektóre z nazw, jakimi określa się miny przeciwpiechotne PFM-1. Zabroniona przez konwencję genewską broń jest szczególnie groźna dla dzieci, ponieważ swoim kształtem do złudzenia przypomina zabawkę. Zagraniczne media donoszą, że Rosjanie masowo zrzucali tego rodzaju amunicję na tereny obwodu charkowskiego w Ukrainie. Jej usuwanie może zająć lata.

Miny motylkowe w obwodzie charkowskim

Międzynarodowe prawo zabrania wykorzystywania min przeciwpiechotnych PFM-1. Nie zmienia to jednak faktu, że od początku wojny w Ukrainie groźna amunicja przyczyniła się do okaleczenia, a nawet śmierci wielu osób. Wśród ofiar znalazły się również dzieci. W ich oczach niewielki ładunek to wyróżniająca się nieprzeciętnym kształtem plastikowa zabawka.

Zagraniczne media donoszą, że tak zwane miny motylowe zostały zrzucone przez Rosjan na teren obwodu charkowskiego w pierwszych dniach wojny. Na uwagę zasługuje fakt, że mimo upływu czasu wciąż pozostają aktywne. Można znaleźć je między innymi w trawie, na ławkach parkowych i na poboczach dróg.

- Żołnierze i cywile wciąż zostają ranni przez te miny (...). Kiedy widzisz jedną, to wiesz, że wokół ciebie jest ich około 700 - wyznał w rozmowie z serwisem "The Irish Sun" jeden z ukraińskich saperów.

PFM-1 - śmiertelne zagrożenie dla mieszkańców Ukrainy

Usuwaniem min przeciwpiechotnych PFM-1 z dotkniętych wojną terenów zajmuje się międzynarodowa organizacja HALO Trust. Proces likwidowania zagrożenia może potrwać nawet kilka lat. Ładunki zostały rozrzucone na dużym obszarze przy użyciu bomb kasetowych, więc ich lokalizacja to spore wyzwanie.

W minie motylkowej znajduje się ciekły materiał wybuchowy i detonator, który wyzwala się po mechanicznym odkształceniu plastikowej powłoki. Bezpośredni kontakt z amunicją może prowadzić do ciężkich urazów kończyn, uszkodzenia klatki piersiowej i twarzy, ślepoty bądź śmierci.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: thesun.ie

Źródło zdjęcia głównego: Joe Raedle / Staff/Getty Images

Pozostałe wiadomości