Gdynia dla Ukrainy
Gdynianie - podobnie jak wszyscy Polacy - od początku napaści Rosji na Ukrainę robią wszystko, by pomóc mieszkańcom kraju ogarniętego wojną. Otworzyli swoje serca i domy dla uchodźców, zainicjowali różne akcje, pokazujące wsparcie dla Ukraińców
Młodzież również nie pozostała obojętna i postanowiła wykorzystać swój talent, by dodać otuchy sąsiadom zza wschodniej granicy. I tak powstawł cover piosenki ukraińskiej artystki Tiny Karol „Ukraina to Ty”. Premierowo utwór zaprezentowano w sieci na kanale gdyńskiego MDK.
Wojna w Ukrainie
- Moją pierwszą reakcją na wiadomości o ataku Putina na Ukrainę były łzy rozpaczy, niedowierzanie i ogromny bunt wewnętrzny - opowiada Elżbieta Cupiał, dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni. - Pomyślałam wtedy, co zrobić, jak zaprotestować i pomóc? I dotarło do mnie, że każdy powinien zrobić to w taki sposób, w jaki najlepiej potrafi. Zadzwoniłam do Veroniki Kolomoitsevy, która dołączyła do zespołu „Granda” w lutym tego roku i poprosiłam, by pomogła mi wyszukać piękny utwór ukraiński. Już po pierwszych taktach czułam, że musimy to nagrać. Cały zespół jednogłośnie uznał, że to rewelacyjny pomysł i że chcą w taki sposób wesprzeć swoich przyjaciół z Ukrainy. Nikt wówczas nie przypuszczał, że będą temu towarzyszyły takie emocje - dodaje.
Piosenka zespołu Granda z Gdyni
Gdy powstał utwór, przystąpiono do pracy nad teledyskiem. W projekt zaangażowała się młodzież z zespołu "Granda", dyrektorka MDK Elżbieta Cupiał, kompozytor Jan Galbas, który pro bono przygotował aranżację i Marcin Plewiński odpowiedzialny za montaż. – Gdynianie od początku trwania wojny w Ukrainie pokazali, ile mają w sobie empatii i jak wielkie mają serca - mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. - Wspierają i pomagają naszym przyjaciołom z Ukrainy w różnych formach. I to nie tylko dorośli, ale również ci najmłodsi: np. harcerze czy młodzież z domu kultury. A teraz mamy okazję obejrzeć niezwykle poruszający teledysk do piosenki „Ukraina to Ty”, przygotowany przez gdyński zespół „Granda” z Młodzieżowego Domu Kultury. Całość budzi duże emocje – na ekranie przenikają się obrazy z Gdyni i walczącej Ukrainy, a w tle słyszymy poruszające słowa tekstu. Zachęcam do posłuchania i obejrzenia, bo naprawdę warto - podsumowuje z dumą.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Polsko-ukraińskie życie pod jednym dachem. "My niczego nie dzieliliśmy, mamy wszystko wspólne"
- Przeżyli masakrę w Buczy i zaczynają od zera. "Codziennie znajdujemy groby zbiorowe"
- Ukrainka pomaga Lekarzom bez Granic. "Tłumaczę ludzkie dramaty"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Adam Barabasz
Źródło zdjęcia głównego: Materiały prasowe / Zespół Granda