Razem z Ukrainą

Czy możliwa jest adopcja ewakuowanych dzieci z Ukrainy? Procedury nie są proste

Razem z Ukrainą

Autor:
Daria
Pacańska
Źródło:
Onet.pl
Czy adopcja jest możliwa?

Wychowankowie ukraińskich domów dziecka w związku z trwająca wojną trafiają do Polski. Wiele osób pyta o możliwość ich adopcji. SOS Wioski Dziecięce proszą jednak, by nie wysyłać zgłoszeń i nie dzwonić w tej sprawie. Jakie warunki trzeba spełnić?

Ewakuacja dzieci z Ukrainy

Do Polski z Ukrainy ewakuowane są dzieci przebywające w pieczy zastępczej. W SOS Wiosce Dziecięcej w Siedlcach ulokowana jest już grupa 25 maluchów i 5 osób dorosłych. Sprowadzane są także rodziny zastępcze. Te podróże trwają bardzo długo. Przedstawiciele Wiosek pracują praktycznie bez przerwy, żeby uratować dzieci, które są zagrożone utratą życia.

- To, z czym teraz się borykamy, to zatrzęsienie telefonów od osób, które chciałyby adoptować ewakuowane dzieci lub stać się dla nich rodziną zastępczą - powiedziała w rozmowie z Onet.pl Anna Choszcz-Sendrowska.

Nie jest to prosta procedura. Dlatego pracownicy SOS Wiosek Dziecięcych proszą o nie dzwonienie w tej sprawie.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

- Żeby wziąć pod opiekę dziecko będące obywatelem Ukrainy, Polski czy każdego innego kraju, trzeba być rodzicem adopcyjnym lub rodzicem zastępczym. W Ukrainie mnóstwo dzieci przebywa w pieczy instytucjonalnej, to są duże domy dziecka. Jeśli dochodzi do ich ewakuacji, nie można ich rozdzielać - dodała przedstawicielka SOS Wiosek Dziecięcych.

Procedury adopcji dzieci z zagranicy

Adopcja dzieci z zagranicy jest możliwa zaledwie w trzech przypadkach. Pierwszy z nich dotyczy tzw. adopcji wewnątrzrodzinnych, a drugi - adopcji dzieci ze specyficznymi potrzebami medycznymi, dla których takie rozwiązanie zostaje uznane za najlepszą ze wszystkich zastępczych form opieki. Ostatni ma miejsce w przypadku łączenia rodzeństw.

Ponadto obywatele Polski mogą przysposobić dziecko będące obywatelem innego kraju tylko, gdy jest on stroną Konwencji Haskiej. Do tej pory w Polsce jeszcze do tego nie doszło.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Daria Pacańska

Źródło: Onet.pl

Źródło zdjęcia głównego: Justin Paget/Getty Images

Pozostałe wiadomości