Wychowankowie ukraińskich domów dziecka w związku z trwająca wojną trafiają do Polski. Wiele osób pyta o możliwość ich adopcji. SOS Wioski Dziecięce proszą jednak, by nie wysyłać zgłoszeń i nie dzwonić w tej sprawie. Jakie warunki trzeba spełnić?
Ewakuacja dzieci z Ukrainy
Do Polski z Ukrainy ewakuowane są dzieci przebywające w pieczy zastępczej. W SOS Wiosce Dziecięcej w Siedlcach ulokowana jest już grupa 25 maluchów i 5 osób dorosłych. Sprowadzane są także rodziny zastępcze. Te podróże trwają bardzo długo. Przedstawiciele Wiosek pracują praktycznie bez przerwy, żeby uratować dzieci, które są zagrożone utratą życia.
- To, z czym teraz się borykamy, to zatrzęsienie telefonów od osób, które chciałyby adoptować ewakuowane dzieci lub stać się dla nich rodziną zastępczą - powiedziała w rozmowie z Onet.pl Anna Choszcz-Sendrowska.
Nie jest to prosta procedura. Dlatego pracownicy SOS Wiosek Dziecięcych proszą o nie dzwonienie w tej sprawie.
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
- Żeby wziąć pod opiekę dziecko będące obywatelem Ukrainy, Polski czy każdego innego kraju, trzeba być rodzicem adopcyjnym lub rodzicem zastępczym. W Ukrainie mnóstwo dzieci przebywa w pieczy instytucjonalnej, to są duże domy dziecka. Jeśli dochodzi do ich ewakuacji, nie można ich rozdzielać - dodała przedstawicielka SOS Wiosek Dziecięcych.
Procedury adopcji dzieci z zagranicy
Adopcja dzieci z zagranicy jest możliwa zaledwie w trzech przypadkach. Pierwszy z nich dotyczy tzw. adopcji wewnątrzrodzinnych, a drugi - adopcji dzieci ze specyficznymi potrzebami medycznymi, dla których takie rozwiązanie zostaje uznane za najlepszą ze wszystkich zastępczych form opieki. Ostatni ma miejsce w przypadku łączenia rodzeństw.
Ponadto obywatele Polski mogą przysposobić dziecko będące obywatelem innego kraju tylko, gdy jest on stroną Konwencji Haskiej. Do tej pory w Polsce jeszcze do tego nie doszło.
Zobacz także:
- Najsłynniejsze piosenki o pokoju na świecie. Utwory, przy których trudno się nie wzruszyć
- Co wiemy o Putinie? "To jest człowiek, który nie dopuszcza pojęcia przegranej"
- Kilkanaście lat prowadził firmę w Ukrainie. Wszystko zostawił z dnia na dzień. "Pracownicy rano dają znać, że żyją"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Daria Pacańska
Źródło: Onet.pl
Źródło zdjęcia głównego: Justin Paget/Getty Images