Najsłynniejsze piosenki o pokoju na świecie. Utwory, przy których trudno się nie wzruszyć

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Co nowego w show-biznesie?
Co nowego w show-biznesie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/9

Muzyka może mieć wielką moc, szczególnie gdy dotyczy tematów związanych z wolnością i nadzieją na lepszy, bezpieczniejszy świat. W Dzień Dobry TVN dziennikarka Sandra Hajduk-Popińska podzieliła się z widzami utworami, które swoim przekazem dają poczucie pokoju i jedności.

Słynne piosenki o pokoju na świecie

Muzyka może dawać nadzieję na lepsze jutro. Artyści w swoich utworach często odnosili się do trudnych tematów, okazując w ten sposób swój sprzeciw wobec wojen czy konfliktów. Jedną z piosenek, które są symbolem pokoju, jest "Imagine" Johna Lennona. Jak tłumaczyła dziennikarka Sandra Hajduk-Popińska, za słowa do tego kultowego przeboju odpowiada nie tylko artysta, ale również jego żona.

- Tekst jest inspirowany wierszami Yoko Ono, bo trzeba tutaj zaznaczyć, że chociaż w oficjalnych informacjach podaje się, że to piosenka Johna Lennona, to wpływ Yoko Ono na ten utwór jest gigantyczny, dlatego że ona swego czasu wydała tomik poezji nazwany "Grapefruit" (...) i w tym tomiku są wiersze opowiadające o pokoju. Jeden z wierszy zawiera właśnie ten tekst "wyobraź sobie ludzi żyjących w pokoju" (...) i stał się inspiracją, by utwór "Imagine" ujrzał światło dzienne - opowiadała. Utwór znajduje 3 miejsce na liście 500 najbardziej wpływowych utworów o wojnie i pokoju.

Utwory z ważnym przesłaniem

Jednak "Imagine" to niejedyny utwór o pokoju na świecie, który Lennon i Yoko Ono napisali wspólnie. Piosenka "Give peace a chance" również ma bardzo ciekawą historię. - John Lennon i Yoko Ono podczas swojej podróży do Montrealu postanowili zaprotestować przeciwko wojnie leżąc w łóżku - tłumaczyła dziennikarka. Zapytani, dlaczego to robią, odpowiedzieli że chcą "dać pokojowi szansę".

Kolejnym hitem z pięknym i ważnym przekazem, jest "Heal the World" Michaela Jacksona. - To jest taki utwór, o którym Michael mówił, że jest z niego najbardziej dumny (...) w teledysku pojawiają się m.in. dzieci z Burundi, bo on te piosenkę początkowo dedykował dzieciom w Afryce (...) na bazie tej piosenki powstała fundacja "Heal the World" - opowiada Sandra.

W zestawieniu znalazła się również piosenka "One" zespołu Metallica. Opowiada historię żołnierza, który bardzo wiele stracił podczas wojny. Dziś pod utworem na Youtube znajdziemy mnóstwo komentarzy obywateli Ukrainy, piszących że ten utwór zagrzewa ich do walki. - Ta piosenka stała się poniekąd nieoficjalnym hymnem dla Ukraińców. Piszą tam, że ten tekst tego utworu, rytmika po prostu bardzo wielu z nich zagrzewa do walki - podsumowuje Sandra Hajduk-Popińska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości