19-letni geniusz technologii pomaga Ukraińcom. Mógł otrzymać 8 milionów złotych, ale odmówił

Autor:
Berenika
Olesińska
Tworzy technologię w służbie ludzkości
Tworzy technologię w służbie ludzkości Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Ma dopiero 19 lat, a już jest informatycznym geniuszem. Avi Schiffmann stworzył jedną z najpopularniejszych stron internetowych na świecie, na której można odnaleźć informacje na temat pandemii COVID-19. Teraz pomaga ukraińskim uchodźcom za pośrednictwem platformy Ukraine Take Shelter. Ekspert nowych technologii dr Maciej Kawecki przybliżył w Dzień Dobry TVN sylwetkę młodego aktywisty i altruisty.

Avi Schiffmann. 19-letni geniusz technologii niesie bezinteresowną pomoc

Avi Schiffmann studiuje na Uniwersytecie Harvarda. Ma izraelsko brzmiące nazwisko, mieszkał już w kilku krajach, ale, jak przyznaje, mocno utożsamia się z Polską. Przygodę z programowaniem i technologiami rozpoczął w wieku 7 lat.

- Kiedy byłem młody, nauczyłem się posługiwać bardzo dobrze komputerem. Po jakimś czasie znudziło mi się to i chciałem zacząć robić z nim coś więcej. Zacząłem więc programować, a potem tworzyć aplikacje. Zrobiłem na przykład budzik dla mojego taty. A potem, w gimnazjum, tworzyłem gry wideo - opowiada nastoletni geniusz.

W 2020 r. zaprojektował jedną z pierwszych na świecie stron internetowych poświęconych pandemii COVID-19. Dziś jest ona odwiedzana przez setki milionów użytkowników. O działalności Aviego zrobiło się głośno, gdy nastolatek odmówił zamieszczenia na platformie reklamy za 8 milionów zł. Swoją decyzję argumentował faktem, że nie projektował strony dla celów komercyjnych.

Historią Aviego zainteresował się ekspert nowych technologii dr Maciej Kawecki.

- Przeczytałem, że mając tyle lat, odmówił 2 milionów dolarów za zamieszczenie reklamy na stronie internetowej, dlatego że powiedział sobie, że to jest strona, która ratuje życie, a nie która ma być "reklamówką". Nie wierzyłem w to. Myślałem, że to jest jakaś bańka medialna i się do niego odezwałem. Odpisał mi i zaczęliśmy rozmawiać - tłumaczy w Dzień Dobry TVN polski specjalista.

Ukraine Take Shelter. Avi Schiffmann wspiera uchodźców

Avi Schiffmann w marcu tego roku zrealizował kolejny ważny projekt - założył platformę Ukraine Take Shelter pomagającą obywatelom Ukrainy znaleźć tymczasowy dom. Po miesiącu funkcjonowania ze strony skorzystały już 3 miliony osób. Lokum do wynajęcia odnalazło tysiące rodzin z ogarniętego wojną kraju.

- Avi opowiedział mi przepiękną historię rodziny z Charkowa, która przeprowadziła się do Francji. Wcześniej mieszkała z małym dzieckiem w paskudnej piwnicy i dzień później, jak się przeprowadziła do Francji, dom został zbombardowany, a ta piwnica całkowicie zmieciona z powierzchni ziemi. Avi uświadomił sobie, że ta strona internetowa uratowała po prostu życie - mówi dr Kawecki.

Ekspert przekonuje, że platforma założona przez Schiffmanna prężnie działa (zrzesza miliony potrzebujących i wielu programistów), a jej moderowanie zostało udoskonalone i dostosowane do europejskich przepisów prawnych.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości