Zupa szczawiowa to danie o wyrazistym smaku, który można kochać lub nienawidzić. To zły sen niektórych dzieci ze stołówki szkolnej i marzenie wielu dorosłych po długim dniu pracy. Zupa szczawiowa to królowa intensywnego smaku, który doceniamy z wiekiem. Warto przekonać się do niej ze względu na jej wyjątkowe właściwości – jest idealnym posiłkiem dla fanów zdrowej kuchni. Szczaw od lat ma zastosowanie w ziołolecznictwie, przy leczeniu różnych dolegliwości układu pokarmowego, a także jako zioło łagodzące obrzęki czy stłuczenia. Można go spotkać na łąkach czy przy drogach, warto jednak także posadzić go w ogródku – będzie wówczas delikatniejszy w smaku.
Zupa szczawiowa – przepis na zdrowie
Szczaw w Polsce najczęściej spożywa się pod postacią zupy szczawiowej. Szczawiowa powinna zagościć w jadłospisie każdej osoby dbającej o dietę, ponieważ szczaw jest niskokaloryczny – 100 g to tylko 20 kalorii. Poza tym roślina ta jest kopalnią cennych składników i witamin.
Co na to medycyna ludowa?
Zupa szczawiowa zawiera taniny, dlatego ma dobroczynny wpływ na układ pokarmowy (działa ściągająco na błonę śluzową jelita grubego) i zgodnie z medycyną ludową jest zalecana m.in. przy dolegliwościach układu pokarmowego, jak np. biegunki.
Dlaczego zupa szczawiowa serwowana jest z jajkiem?
Wiele osób uważa, że zupa szczawiowa z jajkiem to po prostu starodawny, tradycyjny przepis, który przyjął się w naszych kuchniach. To prawda, jednak warto wiedzieć, że w tej tradycji drzemie ogromna mądrość. Nie zaleca się częstego jedzenia zupy szczawiowej. Dlaczego? Spożywanie jej w nadmiarze wypłukuje z organizmu wapń, czyni go nieprzyswajalnym, co może prowadzić do odwapnienia kości, a co więcej, zawarte w zupie szczawiany mogą odkładać się w przewodzie moczowym i doprowadzić nawet do kamicy nerkowej. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby w zupie szczawiowej znalazły się jajko, śmietana czy mleko – dzięki nim można wyrównać straty wapnia w organizmie. Poza tym jest wtedy bardziej sycąca.
Zupa szczawiowa z jajkiem – przepis na szczawiową ,,jak u babci’’
Zupa szczawiowa? Przepis babci sprawdzi się najlepiej, jeśli masz ochotę na zupę szczawiową z jajkiem czy pyszną zupę szczawiową z ziemniakami. Zupa szczawiowa ze słoika czy zupa szczawiowa z przecieru to dobry pomysł na zimę. W sezonie najlepiej przygotować zupę szczawiową ze świeżego szczawiu.
Składniki:
- 20 dag szczawiu
- 1 duży ziemniak
- 1 marchewka
- 1,5 l bulionu - mięsnego lub warzywnego
- 2 jajka ugotowane na twardo
- 1 surowe żółtko
- pół łyżki masła
- śmietana
- cukier
- sól i pieprz
Sposób przygotowania:
- Aby przygotować pyszną zupę szczawiową, należy zacząć od przyrządzenia bulionu. Może to być bulion warzywny lub mięsny.
- Świeży szczaw należy umyć, osuszyć, odciąć ogonki (jeśli nie są już młode) i drobno pokroić (lecz niezbyt drobno, ponieważ liście skurczą się jeszcze podczas gotowania).
- Tak przygotowany szczaw dodać do gorącego bulionu i doprawić solą, cukrem i pieprzem.
- Po kilku minutach należy zdjąć zupę z ognia i cały czas dynamicznie mieszając, wlać do niej zahartowaną wcześniej śmietanę, wymieszaną z żółtkiem i masłem. Na koniec należy pokroić w kostkę ugotowanego ziemniaka oraz marchew i dodać je do zupy.
- Tak przygotowaną zupę szczawiową warto serwować z ugotowanymi na twardo i pokrojonymi w ćwiartki jajkami.
Jak w oryginalny sposób zaserwować tradycyjną ,,szczawiówkę’’?
Zupa szczawiowa z ziemniakami to klasyczne, ale nie jedyne rozwiązanie. Tradycyjne przepisy inspirują do eksperymentów kulinarnych. Inne propozycje podania zupy szczawiowej to zupa szczawiowa z ryżem, kaszą pęczak czy kluskami śląskimi. Ciekawe może być też połączenie ,,szczawiówki’’ z mięsnymi pulpetami, podsmażonymi kawałkami wędzonego tofu (świetna propozycja dla wegan i wegetarian) lub jajkami faszerowanymi. A może zupa szczawiowa krem? Wystarczy zblendować tradycyjną zupę szczawiową i zredukować ilość wody poprzez gotowanie. Do szczawiowej w wersji krem można również podawać grzanki z masłem czosnkowym lub ziołowym.
Dobra rada: zupy szczawiowej, jak i innych dań z wykorzystaniem szczawiu nie powinno się przygotowywać w garnkach wykonanych z aluminium. Dochodzi wówczas do reakcji chemicznej, której efektem jest powstanie kwasu szczawiowego — niekorzystnego dla naszego zdrowia.
Zobacz także:
- Lody z rukoli. Poznaj przepis na oryginalny deser
- Szczaw na obiad i na deser. Poznaj przepisy Sebastiana Olmy
- Wiosenna zupa? Wypróbuj krem szczawiowy z kwaśną śmietaną i wędzonym łososiem
- Boćwina, szczaw i rabarbar - przepisy Tomasza Strzelczyka
- Zielone warzywa pełne zdrowia. Przepisy prezentuje David Gaboriaud
Autor: Adrian Adamczyk/Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: Nikolay_Donetsk/Getty Images