Zobacz też: Zupa z dyni - z imbirem, na mleku, na ostro. Jak zrobić pyszną zupę z dyni? Przepisy
Kalafior świetnie nadaje się na zdrową zupę. Warzywo to zawiera witaminę C, witaminy z grupy B, a także witaminy A, E oraz K. Dodatkowo kalafior jest źródłem wapnia, fosforu, magnezu, żelaza, potasu, żelaza, sodu i cynku. Niezależnie od wartości kalafiora zupa z tego warzywa smakuje wybornie!
- W trakcie sezonu pozycja obowiązkowa, czyli zupa kalafiorowa krem o intensywnym smaku
- Zupa kalafiorowa z makaronem - jakich składników potrzebujemy?
- Zupa kalafiorowa – przepis oryginalny na smaczną zupę z makaronem i koperkiem
W trakcie sezonu pozycja obowiązkowa, czyli zupa kalafiorowa krem o intensywnym smaku
Zupa kalafiorowa to jedna z popularniejszych zup w Polsce. Zwłaszcza w sezonie robimy ją bardzo często, gdyż ceny kalafiorów bywają wtedy naprawdę niezwykle niskie. Proponowana przez nas wersja zupy kalafiorowej z makaronem, ziemniakami i koperkiem powinna każdego nasycić i wprawić w dobry nastrój. Tego rodzaju zup warto jeść jak najwięcej, ponieważ dzięki wysokiej zawartości błonnika i witamin stają się dla organizmu podstawowym źródłem zabezpieczenia układu odpornościowego. Chociaż najczęściej przyrządzamy zupę kalafiorową latem, to jednak warto ją także zrobić sobie podczas jesieni bądź zimy – smakuje nie gorzej, a wciąż jest bardzo zdrowa!
Odmiana tradycyjnego sposobu podania zupy kalafiorowej, krem, będzie różnić się nie tylko konsystencją, lecz odrobinę także smakiem. Taka zupa może wydawać się jednocześnie łagodniejsza ze względu na konsystencję, jak i intensywniejsza pod kątem smaku. W tym przepisie zupy kalafiorowej używamy popularnego makaronu typu świderki, ale równie dobrze możemy zastąpić go wstążkami lub kokardkami.
Zobacz też: Przepisy na purée z kalafiora
Zupa kalafiorowa z makaronem - jakich składników potrzebujemy?
Do przyrządzenia tej pysznej zupy kalafiorowej potrzebować będziemy (składniki na dwie duże porcje):
- 2 ziemniaki
- wywar warzywno-drobiowy lub warzywny (wersja wegetariańska)
- marchew (najlepiej młoda)
- połowa kalafiora
- świeży koper
- 4 łyżki gęstej śmietany 18% lub 32%
- łyżka masła i oliwy z oliwek
- przyprawy: ziele angielskie, liście laurowe, pieprz biały, sól.
- opcjonalnie: świeży ząbek czosnku, szałwia suszona, tymianek lub majeranek, świeża bazylia do dekoracji
Zobacz też: Zupa z dyni
Zupa kalafiorowa – przepis oryginalny na smaczną zupę z makaronem i koperkiem
Sposób przygotowania dobrej zupy kalafiorowej – przepis :
1. Do garnka (najlepiej o grubym denku, aby zupa trudniej mogła się przypalić) dodajemy masło z łyżką oliwy z oliwek. Gdy tłuszcz się rozgrzewa w garnku, możemy pokroić cebulę w piórka. Pokrojoną cebulę, aby się zeszkliła, dodajemy do garnka. Jeżeli zdecydowaliśmy się na wariant zupy kalafiorowej z czosnkiem, to pod koniec zeszklenia cebuli dodajemy drobno pokrojony czosnek do garnka. Nada on naszej zupie smakowitego aromatu.
2. Obieramy ziemniaki oraz marchew. Marchew kroimy na talarki, ziemniaki w większe kawałki, w zależności od indywidualnych upodobań. Taka zupa kalafiorowa z ziemniakami zyska nie tylko na tym, że będzie bardziej sycąca, ale również świetnie współgra kolorystycznie z głównym „bohaterem”, kalafiorem, który również dodajemy teraz. Dodajemy warzywa do garnuszka, solimy i pieprzymy delikatnie dla smaku. Pozostajemy do duszenia się na około 3 minuty na średnio-dużym ogniu. Od czasu do czasu mieszamy.
3. Do około 60–70% wypełnienia naczynia wlewamy wcześniej przygotowany bulion warzywny lub warzywno-drobiowy (można użyć wołowego, lecz wówczas zupa kalafiorowa będzie niepotrzebnie cięższa).
4. Dodajemy kilka liści laurowych i ziela angielskiego. Doprawiamy jeszcze pieprzem białym i solą do smaku, a także możemy dodać np. odrobinę szałwii lub tymianku. Gotujemy około 30 minut na małym ogniu i pod przykryciem.
5. W tym czasie gotujemy nasz makaron (pamiętając, by osolić przedtem wodę i dodać do niej łyżeczkę oliwy z oliwek). Gdy makaron się gotuje, możemy pokroić świeży koperek, którego nie powinniśmy żałować, gdyż świetnie komponuje się z kalafiorem. Część wrzucamy do garnka, część zostawiamy do posypania na koniec.
6. Naszą pyszną zupę kalafiorową zdejmujemy z ognia i właściwie jest ona już prawie gotowa. Pozostaje jeszcze tylko zabielenie (możemy także w ogóle nie wykonywać tego kroku, a śmietanę podać na stół, by każdy z domowników lub gości raczył się według własnego uznania). Dobrym sposobem jest rozprowadzenie w osobnej miseczce lub kubeczku śmietany z dwiema łyżkami zimnej wody, a następnie wymieszanie z kilkoma gorącymi łyżkami wywaru z zupy. Wówczas zminimalizujemy ryzyko rozwarstwienia się śmietany.
7. Nakładamy zabieloną zupę kalafiorową z koperkiem na talerz, dodając uprzednio makaron. Następnie posypujemy solidną garścią kopru i gotowe – możemy podawać na stół!
Smacznego!
Zobacz też: Zupa szpinakowa
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN