Materiał promocyjny

Śtrudla z rabarbarem, czyli strudel po chorwacku

Co wyróżnia kuchnię chorwacką spośród państw nad Morzem Adriatyckim? Jakie potrawy jedzą Chorwaci? Czy czerpią z kuchni swoich sąsiadów? Monika Mrozowska-Szaciłło i Maciej Szaciłło przygotowali w kuchni Dzień Dobry TVN kilka potraw: czerwone nadziewane papryki, kluski mlinci z sosem pieczarkowym i smażonym boczniakiem, polentę i śtrudla (strudel) z rabarbarem. A ponieważ Monika i Maciej nie jedzą mięsa, a w kuchni chorwackiej jada się go sporo, zastąpili je czymś innym. Zróbcie dania według ich przepisów i przekonajcie się, czy ta kuchnia Wam smakuje.

Zdjęcie: Agnieszka K.Jurek/ East News

Czerwone nadziewane papryki

Składniki:

6-8 czerwonych papryk

ok. 350 g tofu

szklanka ugotowanego ryżu

2 marchewki

2 cebule

1 pęczek pietruszki

sól do smaku

½ szklanki oliwy z oliwek

2 duże ziemniaki

2 łyżki mąki

1 łyżeczka słodkiej papryki

1 puszka pomidorów

Przygotowanie:

Startą na grubej tarce marchewkę i pokrojoną w mała kostkę cebulę wrzucamy na rozgrzaną patelnię z oliwą z oliwek. Po ok. 5 minutach dodajemy rozgniecione tofu i całość dusimy kolejne 10 minut. Następnie całość mieszamy w misce z ugotowanym ryżem, słodka papryka i sola do smaku. Ziemniaki kroimy w gruba kostkę i gotujemy w lekko osolonym wrzątku ok. 10 minut. W tym czasie papryki kroimy na pół i usuwamy z nich gniazda nasienne. Połówki papryk nadziewamy masą ryżowo-warzywną

Kluski mlinci z sosem pieczarkowym i smażonym boczniakiem

kluski:

szklanka mąki

szczypta soli

woda

„kotlety” z boczniaka:

250 g boczniaka

1szklanka wody

3 łyżki mąki

½ łyżeczki soli

oliwa do smażenia

sos:

1 duża cebula

3 łyżki oliwy z oliwek

2 łyżki masła

200 g pieczarek

sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:

Do mąki dodajemy taka ilość wody, by zagnieść dosyć sztywne ciasto, które następnie dzielimy na 3-4 części i każdą z nich rozwałkowujemy na podsypanym mąką blacie na cienkie placki. Placki pieczemy w piekarniku w temperaturze 200 stopni, aż się przypieką z dwóch stron. Po wyjęciu odstawić do wystygnięcia, a następnie połamać na mniejsze kawałki i gotować w osolonej wodzie ok. 3 minuty. Po wyjęciu odcedzić i ponownie wstawić do piekarnika na kilka minut, żeby przeschły. Na rozgrzaną patelnię na oliwę z masłem wrzucić pokrojoną w małą kostkę cebulę, po ok. 5 minutach dodać pokrojone w cienkie plasterki pieczarki, doprawić sola i pieprzem i dusić pod pokrywką na małym ogniu kolejne 10 minut. Boczniaki delikatnie zgnieść, żeby były płaskie. W misce rozrobić wodę z mąką i solą na bardzo rzadkie ciasto. Boczniaki moczymy w cieście i smażymy na oliwie z oliwek z dwóch stron na złocisty kolor. Mlinci podajemy polane sosem pieczarkowym z kilkoma usmażonymi boczniakami.

Polenta

Składniki:

1 l wody

2 płaskie łyżki soli

2 szklanki kaszki kukurydzianej

½ szklanki masła

½ szklanki parmezanu

Przygotowanie:

Do gotującej się osolonej wody wrzucamy kaszkę kukurydzianą i masło. Gotujemy na małym ogniu od czasu do czasu mieszając ok. 25 minut. Następnie dodajemy parmezan i dokładnie mieszamy. Podajemy np. z pieczoną nadziewana papryką. Polentę można zapiec. W tym celu ugotowaną polentę wylewamy na płaski talerz czekamy, aż przestygnie i kroimy w kostkę. Układamy na blasze polewamy odrobina roztopionego masła i zapiekamy w piekarniku, aż polenta lekko się przyrumieni.

Śtrudla z rabarbarem

ciasto:

150 g mąki tortowej

odrobina soli

25 g oleju słonecznikowego

ok. 70 g letniej wody

nadzienie:

3 pałeczki rabarbaru

1/3 szklanki cukru trzcinowego

1/4 szklanki bułki tartej

1/4 kostki (ok. 125g) masła

Przygotowanie:

Z mąki, oleju, soli i wody (taka ilość, by nie kleiło się do rąk) zagniatamy sprężyste ciasto i nadajemy mu kształt kulki. Smarujemy roztopionym masłem, przykrywamy folią lub ściereczką i odstawiamy na godzinę. W tym czasie rabarbar kroimy w małą kostkę i mieszamy z cukrem trzcinowym. Następnie ciasto rozwałkowujemy podsypując mąką na bardzo cienki placek (prawie przezroczysty). Obcinamy ranty by powstał duży prostokąt (po obcięciu ciasto delikatnie przenosimy na ściereczkę), na którym w 2/3 długości rozkładamy bułkę tartą przyrumienioną wcześniej na maśle, a na nią przygotowany rabarbar z cukrem. Całość przy użyciu ściereczki delikatnie zawijamy. Brzegi sklejamy , aby nadzienie nie zaczęło wypływać bokami. Pieczemy w temp. 200 st. na termoobiegu, aż się przyrumieni (ok. 25 min).

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości