Kozackie przetwory, czyli jak zrobić ogórki po kozacku

Ogórki przygotowane do zalania zalewą. Ogórki gruntowe w słoiku, pokrojone w ćwiartki.
Ogórki w słoiku
Źródło: Enrique Díaz 7cero/Getty Images
Ogórki po kozacku mają specyficzny smak – są słodko-kwaśne z charakterystyczną nutą musztardy. Idealnie komponują się z kanapkami i daniami z grilla. Stanowią także świetną, oryginalną przekąskę do podania na imprezie. Warto zrobić je latem, aby móc przez cały rok cieszyć się ich wyśmienitym smakiem i chrupkością.

Ogórki kozackie, chociaż bardzo smaczne, są mało znane. Warto spróbować przygotować te przetwory samodzielnie, aby poczuć niezwykły smak i aromat.

Od kiedy znamy oryginalne ogórki kozackie?

Ogórki kozackie znane są nam od bardzo dawna, były nasza regionalną tradycyjną potrawą. Pierwsze wzmianki na ich temat pochodzą z XVIII wieku, pierwotna receptura był jednak przez te wszystkie lata wielokrotnie modyfikowana, dzięki czemu dzisiaj możemy przygotować idealne ogórki konserwowe kozackie. Przepis, który prezentujemy poniżej, jest bardzo prosty w przygotowaniu, wiele zawartych w nim przypraw jest łatwo dostępnych. Weki te można zrobić ze składników, które często są do kupienia na ryneczkach i bazarach, albo w naszych ogródkach, zwłaszcza w sezonie na przygotowanie przetworów na jesień.

Przepis na ogórki kozackie

Jak wspomnieliśmy wcześniej, przepis na ogórki kozackie jest bardzo prosty w przygotowaniu. Weki te robi się szybko, są jednak tak pyszne, że jeszcze szybciej znikają ze słoików.

Ogórki po kozacku – przepis

Podane poniżej składniki wystarczą na 3 kg ogórków.

Zalewa:

  • 2 l wody,
    • 2 szklanki octu 10 proc.,
      • 3 szklanki cukru,
        • 5 łyżek soli (najlepiej sprawdzi się ta do przetworów, ale może być też zwykła),
          • 10 łyżeczek musztardy sarepskiej,
            • pół łyżeczki kurkumy (opcjonalnie).

              Na dno każdego słoika położyć:

              • 3 listki selera,
                • 1⁄4 łyżeczki gorczycy,
                  • kulka ziela angielskiego,
                    • kilka kuleczek pieprzu.

                      Przygotowanie:

                      Do ogórków po kozacku najlepiej sprawdzają się niewielkie ogórki – mają mało nasionek, nie są także wodniste. Jeżeli nie możesz takich kupić, warto wydrążyć środek większych okazów za pomocą łyżki.

                      Aby zrobić ogórki po kozacku, musisz odpowiednio przygotować słoiki – należy je dokładnie umyć, a następnie wyparzyć i odstawić do ostudzenia.

                      1. Warzywa mocz przez 3 godziny w chłodnej wodzie, a następnie dokładnie umyj i ewentualnie obierz ze skórki. W zależności od rozmiaru pokrój je na 4, maksymalnie 6 części.
                        1. Na dnie każdego słoika ułóż wymienione w składzie przyprawy i dodatki, a na nich kładź pionowo kawałki ogórków.
                          1. Z podanych powyżej produktów przygotuj zalewę – całość doprowadź do wrzenia, a następnie gorącym płynem zalej warzywa. Jeżeli używasz kurkumy do nadania intensywniejszego koloru zalewie, dodaj ją, gdy ściągniesz zalewę z ognia, ale przed rozlaniem do słoików.
                            1. Weki niezwłocznie po zalaniu zakręć i zapasteryzuj. W garnku ułóż bawełnianą ściereczkę i wlej wodę. Gdy zaczną pojawiać się bąbelki, włóż do niego dokładnie zakręcone i odwrócone do góry dnem słoiki. Gotuj przez 5 minut.
                              1. Zapasteryzowane słoiki wyciągnij z wrzątku i odstaw do wystygnięcia.

                                Można przechowywać je przez całą zimę, najlepiej sprawdzi się do tego suche, chłodne i ciemne miejsce, np. spiżarnia.

                                Lecznicze właściwości musztardy

                                Musztarda jest głównym składnikiem zalewy do ogórków po kozacku. Warto ją jeść nie tylko ze względu na wspaniały smak czy aromat, ale i właściwości zdrowotne. Jej głównym składnikiem jest gorczyca, bogata w witaminy (zwłaszcza te z grupy B), minerały oraz przeciwutleniacze. Musztarda, a co za tym idzie, ogórki po kozacku, ma zbawienny wpływ na układ nerwowy oraz wzmacnia odporność. Ponadto zawiera mnóstwo witaminy E, zwanej też "witaminą młodości". Pomaga chronić organizm przed miażdżycą i chorobami serca. Działa pozytywnie na metabolizm oraz układ pokarmowy. Według lekarzy najzdrowsza jest musztarda Dijon. Można z powodzeniem użyć jej do ogórków po kozacku.

                                Dlaczego warto robić przetwory na zimę?

                                Robienie tzw. "słoików" na zimę staje się coraz popularniejsze. Nie tylko starsi, ale i młodzi decydują się na własne przetwory, które od kilku lat cieszą się rosnącą popularnością. Jakie są główne zalety?

                                Przygotowane w domu przetwory są znacznie smaczniejsze i zdrowsze, niż kupowane w sklepach. Wszystko dlatego, że sami wiemy, skąd pochodzą poszczególne składniki – produkowane na szeroką skalę ogórki kozackie skład mogą mieć nie tak idealny, jak domowe wyroby. Znaleźć można w nich m.in. wiele zbędnych konserwantów i sztucznych aromatów. Kiedy sami robimy ogórki, możemy przygotować je wedle własnych preferencji smakowych – mniej lub bardziej słone, kwaśne. Decydujemy także o ich czasie gotowania, dlatego nasze domowe ogórki kozackie mogą być niezwykle chrupkie lub przeciwnie – bardziej miękkie. Przygotowując samodzielnie konfitury lub sałatki, oszczędzamy pieniądze – koszt jednorazowego przygotowania weków w domu jest o wiele niższy, niż tych kupowanych w supermarketach. Co ważne, decydując się na domowe przetwory, mamy możliwość wykorzystania wszelkich nadwyżek z przydomowego ogrodu czy działki. Oprócz tych praktycznych aspektów przygotowywanie domowych ogórków po kozacku może mieć też wartość sentymentalną – ich smak będzie kojarzyć się nam z "babcinymi" słoikami. Ponadto wspólne robienie przetworów może być wspaniałą zabawą i rozrywką dla całej rodziny oraz okazją do spędzenia produktywnie czasu.

                                Zobacz także:

                                Zobacz wideo: Ogórki kiszone na zimę

                                Źródło: x-news

                                Autor: Adrian Adamczyk

                                Źródło zdjęcia głównego: Enrique Díaz 7cero/Getty Images

                                podziel się:

                                Pozostałe wiadomości