Ogórkowa zupa z grzanką ziemniaczaną - przepis krok po kroku
Składniki:
- 300 g ogórków kiszonych,
- włoszczyzna,
- 250 ml śmietanki 36%,
- 4 łyżki masła,
- koper i to dużo,
- kilka ziemniaków gotowanych,
- musztarda ostra,
- 200 g boczku wędzonego w kostce,
- chleb rustykalny,
- sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy.
Sposób przygotowania:
Ogórki u mnie w domu babcia Lucyna zawsze obierała. Obrane kroiła w kostkę i przesmażała na maśle kilka minut. Włoszczyznę kroiła w kostkę, wrzucała do wody i gotowała do miękkości, a kiedy tak już się stało, dodawała ogórki smażone na maśle. Po zagotowaniu dodawała śmietankę, kiedyś to była śmietanka, która wymagała zahartowania czyli dodania do niej niedużej ilości zupy, to zapobiegało zwarzeniu się. Teraz to nie jest konieczne, pod warunkiem, że jest to śmietanka wysokoprocentowa. Teraz zabieramy się za grzanki, zupełnie odbiegające od tych tradycyjnych. Otóż, chleb pokrojony na kromki wysmażamy na złoty kolor. Na patelni wysmażamy boczek na chrupiąco. Do boczku dodajemy ziemniaki przeciśnięte przez praskę do ziemniaków. Dodajemy troszkę musztardy do smaku. Taki mix wykładamy na grzanki i zapiekamy w piekarniku. Przed podaniem zupy z grzankami proszę pamiętać o dodaniu do zupy sporej ilości kopru.
TIP: Dla lepszego smaku proponuję, aby ogórki obrać, przesmażyć na maśle, wtedy pokażą na co je stać, skórki natomiast sugeruję zmiksować i dodać do zupy.
Ciap kapusta i duszone żeberka - przepis krok po kroku
Składniki:
- 1 kg żeberek w paskach,
- 4 cebule,
- ziele angielskie, liść laurowy, sól, pieprz, kminek mielony,
- olej rzepakowy do smażenia,
- 1 kg ziemniaków,
- 250 g kapusty kiszonej,
- kilka małych jabłek,
- kilka gruszek,
- szczypiorek.
Sposób przygotowania:
Żeberka kroimy w mniejsze porcje. Olej rzepakowy rozgrzewamy i na nim przesmażamy na złoty kolor żeberka, które wcześniej babcia mocno doprawiała przyprawami. Zapach smażonych żeberek był wyjątkowy i zachęcający do jedzenia. Wysmażone żeberka babcia wykładała z patelni a na oleju ze smażenia żeberek Lucyna wysmażała cebulę, i to nie długo, bo dzięki dodaniu soli i cukru cebula bardzo szybko się karmelizowała, a nie przypalała. Do tak przygotowanej cebuli babcia wrzucała żeberka. Podlewała wszystko wodą do wysokości 2 cm ponad składniki i dusiła na wolnym ogniu mniej więcej 2 godziny, ważne było bardzo, aby cebula nam się praktycznie rozpadała, a żeberka były bardzo, bardzo miękkie. W trakcie przygotowania żeberek babcia zabierała się za ziemniaki. Przepis przywieziony został ze śląska, ale jest jedyny i najpyszniejszy. Ziemniaki babcia gotowała klasycznie w wodzie z dodatkiem soli. Kapustę zaś siekała drobno i przesmażała na patelni, w trakcie podlewając wodą, aby była miękka. Kiedy kapusta już taka była dodawała do niej ziemniaki, mieszała, przesmażała. Doprawiała solą, pieprzem i szczypiorkiem. Na takiej ciap kapuście podawała miękkie żeberka i do tego kompot z jabłek i gruszek lub pieczone jabłko.
TIP:
TIP: Jeżeli chcesz uzyskać karmelizowaną cebulę dodaj w trakcie smażenia sól i cukier, tak po łyżce, dzięki temu cebula straci swoją ostrość i przyrumieni się pięknie w złotym kolorze.
Oponki drożdżowo-serowe z lukrem - przepis krok po kroku
Składniki:
- 500 g mąki,
- 250 g twarogu (klinek niemielony),
- 200 ml mleka,
- 40 g drożdży,
- 50 g cukru,
- 2 szt. cukru wanilinowego,
- 4 jajka,
- 50 g masła,
- szczypta soli,
- smalec do smażenia .
Składniki na lukier:
- 300 g cukru,
- cytryna,
- białko z jednego jaja.
Sposób przygotowania:
Ciasto drożdżowe w naszym domu było bardzo ważnym punktem naszych obiadów. Wyrabiane przez Lucynę w misce, którą trzymała na kolanach, to podobno powodowało, że ciasto szybciej rosło. Mleko lekko podgrzane łączyła z drożdżami, 2 łyżkami cukru i mąką w takiej ilości, aby wszystko przypominało konsystencje gęstej śmietany. Tak przygotowany rozczyn odstawiała na brzeg pieca węglowego i czekała aż podwoi objętość. W między czasie robiła ręcznie kogel-mogel z pozostałym cukrem i cukrem wanilinowym. Do utartych żółtek dodawała podrośnięty rozczyn, pokruszony ser i partiami mąkę i wyrabiała. Ręcznie. Na koniec jeszcze masło rozpuszczone, tak już dobrze wyrobione odstawiała do wyrośnięcia mniej więcej na 20 minut. Po tym czasie rozwałkowywała ciasto, za pomocą szklanki i naparstka wykrawała oponki, które następnie wysmażała na złoty kolor na rozpuszczonym smalcu, podobnie jak pączki.
Wszystkie składniki na lukier razem ucierała w makutrze na jednolity krem i polewała nim oponki.
TIP: Aby ciasto drożdżowe było bardziej puszyste, pamiętaj o ubiciu na kogel-mogel żółtek jaj z cukrem.
Makaron smażony na maśle palonym - przepis krok po kroku
Składniki:
- opakowanie makaronu do rosołu,
- 80 g masła,
- 300 g twarogu niemielonego,
- 2-3 łyżki cukru,
- cynamon,
- cukier wanilinowy,
- kilka jabłek.
Sposób przygotowania:
W poniedziałek bardzo często babcia przygotowywała makaron smażony, który pozostał po niedzielnym rosole. W tym celu na patelni lądowało masło, cukier, cukier wanilinowy. Wszystko było smażone do momentu, aż masło zaczęło się palić, pachnieć aromatem orzechowym. W takim momencie na patelnię dodawany był makaron. Babcia bardzo zwracała uwagę, aby makaron się przyrumienił. Jabłka i cynamon to nic innego, jak jabłka ze słoika przygotowywane przez babcię z dodatkiem cynamonu. Kiedy tylko makaron już był gotowy, wtedy na wierzch szła porcja jabłek i wszystko było posypywane twarogiem.
TIP: Masło palone to doskonały smak i dodatek do różnych dań zarówno słodkich jak i też słonych.
Zobacz także:
- Chłodnik jagodowy babci - przepis krok po kroku
- Nie ma jak u babci… Piotra Kucharskiego. Poznaj przepisy na zupę buraczkową, pampuchy i skubańca
- Sekrety kuchni Mądrej Babci - dla dziadków od serca
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Andrzej Polan