Zdjęcie: Bartosz Krupa/ East News
Zupa jagodowa
Składniki:
2 słoiki kompotu jagodowego (330 ml/szt.)
lub 500 g mrożonych jagód plus 200 ml wody
1 łyżka mąki ziemniaczanej
2 łyżeczki cukru
sok wyciśnięty z połówki cytryny
Przygotowanie:
Kompot zagotować, doprawić cukrem i sokiem z cytryny. Mąkę rozpuścić w kilku łyżkach zimnej wody. Mieszaninę mąki wlać do gotującego się kompotu i wymieszać. Gotować jeszcze chwilę. Podawać ciepłe.
Tatar ze śledzia na pumperniklu
Składniki:
6 filetów śledziowych w oleju
garść orzechów włoskich, wyłuskanych
1 mała cebula
2 łyżki miodu
1cm imbiru
sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Śledzie, orzechy włoskie i cebule bardzo drobno posiekać, przełożyć do miski. Imbir obrać i zetrzeć na drobnej tarce i razem z 2 łyżkami miodu dodać do miski, wymieszać, doprawiając solą, pieprzem. Z pumpernikla wyciąć okręgi. Jabłko wydrążyć, obrać i pokroić w plastry. Pozostały miód rozgrzać na patelni i skarmelizować plastry jabłka z obu stron. Jabłka ułożyć na pumperniklu. Na wierzchu ułożyć tatar.
Pierogi z kapustą i grzybami
Składniki:
Farsz:
ok. 150 g grzybów, suszonych (np.: borowiki, podgrzybki)
300-400 g kapusty kiszonej, bez zalewy
50 g masła
1 cebula, obrana i drobno posiekana
1 mała marchewka, starta na tarce
50g pietruszki, startej na tarce
1 łyżeczka soli
świeżo mielony czarny pieprz
Ciasto:
550g mąki pszennej
2 łyżki oleju
300 g gorącej wody
Przygotowanie:
Farsz:
Grzyby namoczyć w ciepłej wodzie i odstawić na 2-3 godziny, następnie pokroić. W tym czasie ugotować kapustę kiszoną, następnie drobno pokroić. Na dużej patelni zeszklić cebulę na maśle, następnie dodać marchewkę i pietruszkę. Poddusić całość, dodać grzyby, kapustę. Przyprawić solą i pieprzem. Dusić całość przez kilkanaście minut, mieszając raz na jakiś czas. Odstawić do ostygnięcia.
Ciasto:
Mąkę wsypać do miski. Ostrożnie wlewać wodę i mieszać widelcem. Dodać olej i wyrobić ciasto rękami na gładką i elastyczną masę. Zawinąć w folię spożywczą i odstawić na około 1 godzinę w temperaturze pokojowej. Na wysypanej mąką stolnicy rozwałkować cienko ciasto. Szklanką wyciąć okręgi, na każdy nałożyć farsz, zlepić pierogi. Gotować w osolonej wodzie, 4-5 minut od wypłynięcia pierogów na powierzchnię wody. Podać z cebulką podduszoną na maśle.
Fasola z kapustą i grzybami
Składniki:
250 g fasoli
100 g suszonych grzybów
500 g białej kapusty (nie kiszonej)
sól i pieprz
ocet do smaku
2 łyżki masła
Przygotowanie:
Fasole i grzyby namoczyć na noc. Następnie ugotować, aż będą miękkie. Kapustę poszatkować i ugotować. Do gotującej się fasoli dodać odcedzone grzyby i kapustę. Doprawić solą i pieprzem, dusić na wolnym ogniu (im dłużej, tym lepiej), często mieszając. Pod koniec dodać odrobinę octu i dwie łyżki masła. Doprawić solę i pieprzem.
Makiełki
Składniki:
500 g maku
200 g masła
30 dag bakalii (rodzynki, orzechy, migdały, skórka pomarańczowa, suszone śliwki, morele, figi, daktyle)
skórka otarta z cytryny
3-4 łyżki miodu
0, 5 l mleka
5 czerstwych bułek
Przygotowanie:
Mak sparzyć, osączyć i trzykrotnie zmielić w maszynce do mięsa. Bakalie drobno posiekać. Masło z miodem roztopić w mleku i gorące wlać do maku. Dodać rozdrobnione bakalie i skórkę z cytryny. Bułki pokroić na małe kawałki, zalać ciepłym makiem wymieszanym z mlekiem. Przełożyć do miski, schłodzić. Makiełki wyłożyć na talerz, udekorować orzechami, figami i daktylami.
Autor: Izabela Wodzińska
Źródło: Dzień Dobry TVN