Domowa kiełbasa
Składniki:
1,5 kg łopatki wieprzowej
0,5 kg boczku
500 g kaszy pęczak
150 ml zimnej wody
3 łyżeczki soli
4 łyżeczki pieprzu
2 łyżeczki ostrej papryki
6 łyżeczek słodkiej papryki Kamis
5 ząbków czosnku
jelita do kiełbasy
Sposób przygotowania: Jelita namoczyć w letniej wodzie na kilka godzin. Łopatkę i boczek pokroić na mniejsze kawałki i wstawić do zamrażarki na 1 godzinę (dzięki temu lepiej się zmieli w maszynce). W tym czasie ugotować kaszę i wystudzić. Chude mięso zmielić na grubych oczkach, a bardziej tłuste kawałki na drobnych. Całość razem połączyć, dodać przyprawy. Czosnek posiekać i posypać solą, następnie rozetrzeć na gładką pastę, dodać do mięsa. Całość razem dokładnie wymieszać i wyrobić. Pod koniec dodać wodę i ugotowany pęczak, ponownie wymieszać. Gotową mieszanką napełnić jelita. Kiełbasę można sparzyć lub usmażyć na patelni, grillu lub upiec w piekarniku.
Warzywno-jaglany pasztet
Składniki:
1 ½ szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
1 szklanka zmielonych migdałów
100 ml oleju z pestek winogron
2 marchewki
2 pietruszki
1 por
1 gruby plaster selera
2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
3 łyżki sosu sojowego
3 ziarna ziela angielskiego
3 liście laurowe
1 łyżeczka majeranku
1 łyżeczka suszonej pietruszki
½ łyżeczki lubczyku
½ łyżeczki tymianku
½ łyżeczki startej gałki muszkatołowej
3 łyżeczki słodkiej papryki Kamis
1 łyżeczka czarnuszki
4 łyżki uprażonych na suchej patelni ziaren słonecznika
sól i pieprz
Przygotowanie:
Pokroić por, na dnie dużego garnka rozgrzać dwie łyżki oleju. Dodać por, liście laurowe, ziele angielskie i dusić na niewielkim ogniu do czasu, aż por będzie szklisty i miękki. W tym czasie obrać i zetrzeć na tarce marchewki, pietruszki oraz seler obrać i zetrzeć na tarce lub rozdrobnić w robocie. Kiedy pory będą zeszklone, wyjąć ziele angielskie oraz liście laurowe, dodać przygotowane warzywa, rozgnieciony czosnek i dusić na małym ogniu przez około 20 minut aż warzywa staną się bardzo miękkie. Miękkie warzywa przełożyć do dużej miski. Dodać ugotowaną kaszę jaglaną, migdały, olej oraz pozostałe przyprawy i zmielić wszystko na gładką masę. Do masy dodać czarnuszkę oraz słonecznik. Doprawić do smaku solą i czarnym pieprzem. Przełożyć do keksówki ok 30x12 cm posmarowanej olejem i wysypanej zmielonymi migdałami i piec przez 50 minut w piekarniku rozgrzanym do 200º. Wyjąć, studzić przez noc. Kroić dopiero na drugi dzień.
Pieczony filet z indyka
Składniki:
Marynata:
2 ziarenka ziela angielskiego
0,5 łyżeczki nasion kolendry
4 łyżeczki słodkiej papryki Kamis
1 łyżeczka ostrej papryki
3 łyżeczki soli
2 łyżeczki pieprzu
5 ząbków czosnku
kilka gałązek tymianku
1 łyżka octu
1 łyżka miodu
oliwa z oliwek
1 pierś z indyka
2 pęczki świeżego szpinaku
1 ostra papryczka chilli
5 cm imbiru
1 pęczek dymki
Sposób przygotowania: Ziele angielskie i kolendrę rozetrzeć w moździerzu, dodać resztę przypraw i wymieszać. Dodać ocet i miód, wymieszać. Dodać tyle oliwy aby powstała półpłynna konsystencja. Mieszanką przypraw natrzeć mięso i odstawić najlepiej na noc do lodówki do zamarynowania. Jeśli nie mamy takiej możliwości to chociaż na 30 minut. Rozgrzać piekarnik do 220ºC. Wstawić pierś i piec 10 minut. Następnie zmniejszyć temperaturę do 140ºC i piec 1 godzinę. W tym czasie na oliwie z oliwek podsmażyć posiekaną papryczkę i imbir. Dodać szpinak i poddusić. Plastry filetu z indyka podawać na szpinaku.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN