Karp po żydowsku to potrawa popularna i przygotowywana nie tylko od święta. Jak zrobić dobrego karpia po żydowsku? Jaki przepis na karpia po żydowsku wybrać?
Jak przyrządzić karpia?
Karp jest to ryba z rodziny karpiowatych zamieszkujących słodkie wody. Hoduje się go i przeznacza głównie do konsumpcji. W okresie świątecznym stawy wielu hodowców wręcz “pękają w szwach” od ogromnej ilości karpi.
Karpie hodowlane najczęściej goszczą na wigilijnym stole, mało kto wyobraża sobie wigilię bez potraw z karpia. Smak ryby zależy od sposobu przyrządzenia i podania, dlatego warto wiedzieć, jak zrobić pysznego karpia po żydowsku.
Karp po żydowsku - historia potrawy
Karp po żydowsku to tradycyjne danie aszkenazyjskich Żydów, którzy zamieszkują obszary Europy wschodniej i środkowej. Ciekawostką jest fakt, iż ryba ta nie jest wykorzystywana w kuchni izraelskiej, przez co trudno znaleźć ją w tradycyjnych książkach kucharskich tego regionu.
Karp po żydowsku w galarecie serwowany jest w wielu regionach Europy, w tym także w Polsce. Przepisów na potrawę jest naprawdę dużo. Wielu podaje karpia po żydowsku z rodzynkami, inni dodają do potrawy jajka. Jednakże jednym z najczęściej stosowanych przepisów na karpia po żydowsku jest ten oparty na następujących produktach:
- 1 kg karpia,
- opakowanie włoszczyzny,
- 2 cebule,
- 50 g masła,
- ziele angielskie,
- liście laurowe,
- 150 g rodzynek,
- 1 cytryna,
- sól,
- pieprz,
- cukier,
- żelatyna (gramatura na 1 litr wody).
Karp po żydowsku - przepis
Karp po żydowsku w galarecie krok po kroku
- Karpia oczyszczamy i filetujemy, oddzielając również od ryby głowę i kręgosłup.
- Tak przygotowane mięso skrapiamy sokiem z cytryny i posypujemy solą, po czym odstawiamy na 1 godzinę.
- Włoszczyznę obieramy i tniemy na mniejsze kawałki.
- Warzywa smażymy na maśle do zarumienienia, a następnie zalewamy w garnku wodą (ok. 1 litrem).
- Do garnka wrzucamy również cebulę, listki laurowe, ziele angielskie, rodzynki, sól, pieprz oraz wlewamy wino.
- Wszystko gotujemy przez ok. 15 minut.
- Do wywaru wrzucamy karpia i gotujemy ok. 30 minut.
- Po pół godziny wyjmujemy karpia, a wywar doprawiamy solą, pieprzem i cukrem.
- Dodajemy do wywaru żelatyny w celu uzyskania galarety i dokładnie mieszamy do rozpuszczenia.
- Dzielimy karpia na części.
- Mięso ryby wykładamy na półmiski i zalewamy tężejącą galaretą.
- Dodajemy rodzynki i dekorujemy według uznania.
Karp po żydowsku w galarecie z dodatkami
Według niektórych karp nie jest rarytasem z powodu wyczuwalnego posmaku mułu. Przez to z pewnością traci potencjalnych konsumentów. Jednakże warto pamiętać, że odpowiednio przyrządzony karp zachwyci nawet najbardziej wymagające podniebienia. Szczególnie gdy karp po żydowsku przygotowywany jest ze słodkimi dodatkami.
Interesującym przepisem na karpia po żydowsku jest ten wzbogacony o obfitą porcję rodzynek, migdałów i jaj. Nie dość, że potrawa nabiera wyszukanego smaku, to wygląda atrakcyjniej. Warto dać upust fantazji podczas przyrządzania karpia, może bowiem okazać się, że nasza propozycja stanie się ulubionym daniem wszystkich domowników.
Karp po żydowsku z rodzynkami, w piwie, na słodko - wariacje kulinarne
Karp po żydowsku na słodko to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego dania. Rodzynki czy migdały bardzo wzbogacają smak tej potrawy. Karp po żydowsku z rodzynkami ma wielu zwolenników, jednak mało kto próbował karpia po żydowsku w piwie . Dzięki dodaniu do wywaru piwa karp jest wyjątkowo aromatyczny i ma niezwykły smak. I choć dla niektórych opalanie cebuli, dodatek alkoholu i migdałów może wydawać się zbyt wyszukaną propozycją jak na tak popularną rybę, w większości przypadków pierwsza degustacja wystarczy, by taka odsłona karpia po żydowsku stała się jednym z ulubionych dań.
>>> Zobacz też:
Przygotuj dziś, podaj w święta. Przepisy Jana Kuronia
Pyszne, wigilijne potrawy dla dzieci
>>> Zobacz na zdrowie.tvn.pl:
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN