Polacy kochają fasolkę szparagową. Mało kto wie, jak wybrać świeżą i co dodać do gotowania

Polacy kochają fasolkę szparagową. Mało kto wie, jak wybrać świeżą i co dodać do gotowania
Źródło: Dzień Dobry TVN
Fasolka szparagowa na różne sposoby
Fasolka szparagowa na różne sposoby
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Tak dojrzewają owoce egzotyczne w Polsce
Tak dojrzewają owoce egzotyczne w Polsce
Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Fasolka szparagowa króluje na wielu polskich stołach. Niewątpliwie to jeden z ulubionych letnich dodatków do obiadu. Idealnie komponuje się z mięsami, ale także z jajkiem sadzonym i kefirem. Warto jednak wiedzieć, jak wybrać idealną fasolkę szparagową i jak ją przygotować, by nie stała się rozgotowaną papką.

Czerwiec to czas, gdy na bazarkach i w sklepach pojawia się fasolka szparagowa. Dostępne w Polsce są dwa rodzaje – żółta i zielona, ale to żółta jest zdecydowanie bardziej popularna i chętniej kupowana. O ile w przypadku innych owoców, świeżość widoczna jest od razu, bo widzimy skórkę, a na niej ewentualnie pleśń, kropki, przebarwienia czy uszkodzenia, w przypadku fasolki nie tylko to jest ważne. Stare fasolki mają bowiem łyka, czyli ciągnące się włókna, niezwykle nieestetyczne i trudne do spożycia.

Jak wybrać idealną fasolkę?

Fasolka szparagowa powinna być w jednolitym kolorze. Nie powinna mieć skaz ani przebarwień. Gdy próbujemy ją przełamać, powinna pęknąć na pół z chrupiącym odgłosem, a nie zgiąć się w pół bez możliwości przerwania włókien. Brak jędrności może świadczyć o tym, że fasolka ma już za sobą dni pierwszej świeżości.

Jak przygotować fasolkę do gotowania?

Kluczowe jest właściwe przygotowanie fasolki. Jeśli nie pozbędziemy się łyka na tym etapie, w czasie posiłku będzie to bardzo nieestetyczne, gdy będzie ciągnąć się na naszym talerzu. Dlatego najlepszą metodą jest nie obcinanie nożykiem końcówek fasolki szparagowej, a powolne odrywanie. Wtedy jest największa szansa, że wraz z oderwaną końcówką, przy delikatnym pociągnięciu w stronę drugiego końca, pozbędziemy się zbędnych włókien. Niektórzy uważają, że fasolkę warto przelać wrzątkiem przed obieraniem, bo to ma ułatwić usunięcie łyka.

Ile czasu gotuje się fasolkę?

Żółta fasolka gotuje się krócej, ok. 5-15 min. Zielona wymaga dłuższego gotowania, ok. 15-20 min. Zasada jest taka, że im starsza fasolka, należy gotować ją dłużej. Wiele osób gotuje ją za długo, co sprawia, że staje się papką na obiadowym talerzu.

Do garnka z gotującą się fasolką warto dodać nie tylko sól, ale i cukier, o czym mało osób wie. Z kolei gotowanie na parze wydobywa z fasolki więcej smaku, aromatu i wartości odżywczych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Ewa Podleśna-Ślusarczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości