Szakszuka z proziakami i masełkiem czosnkowym - Przepis Ewy
Składniki:
- 5 pomidorów,
- 3 jajka,
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- 1 cebula,
- 2 ząbki czosnku,
- 1 mała cukinia,
- 1 papryka czerwona spiczasta,
- ser feta,
- sól, pieprz, gałka muszkatołowa, kmin rzymski, oregano, chili.
Wykonanie:
Pomidory sparzyć i obrać ze skórki. Cebulkę i czosnek pokroić w drobną kostkę. Paprykę i cukinię pokroić w półplasterki. Na oliwie zeszklić cebulkę, potem dodać paprykę, czosnek, cukinię. Na podduszone warzywa wlać pokrojone w grubszą kostkę pomidory. Dodać przyprawy i poddusić, żeby odparował nadmiar wody. W pomidorach zrobić trzy zagłębienia i wbić do nich po jednym jajku. Dołożyć 4 kosteczki sera fet i dusić pod przykryciem do momentu, aż białka jajek się zetną.
Proziaki z masłem czosnkowym
- 250 g mąki,
- 125 ml kefiru,
- 0,5łyżki soli,
- 0,5 łyżki cukru,
- 0,5 łyżeczki sody oczyszczonej.
Wszystko wymieszać na gładkie ciasto. Podsypać mąką i rozwałkować ciasto. Wycinać małe kwadraty i smażyć na suchej mocno rozgrzanej patelni.
Masełko czosnkowe
- Główka czosnku,
- masło,
- szczypiorek,
- natka pietruszki.
Upiec główkę czosnku zawiniętego w folię aluminiową do miękkości. Wymieszać z masłem. Dodać świeży koperek i natkę pietruszki.
Ciasto czekoladowe z wiśniami i bitą śmietaną - przepis Ewy
Składniki:
- 140 g masła,
- 125 g gorzkiej czekolady,
- 120 g drobnego cukru,
- 40 g mąki,
- 50 ml wody,
- garść migdałów bez skórki,
- łyżka cukru waniliowego,
- 2 małe jajka,
- szczypta soli,
- 200 g mrożonych wiśni,
- 3-4 łyżki cukru,
- 1-2 łyżki mąki ziemniaczanej,
- śmietana 36%,
- cukier waniliowy,
- 2-3 łyżki cukru pudru,
- świeża mięta.
Wykonanie:
Czekoladę połam na małe kawałki i posiekaj migdały. W garnku zagotuj wodę, dodaj cukier, cukier waniliowy, gdy woda się zagotuje, zdejmij z ognia. Dodaj czekoladę i masło, aż składniki się rozpuszczą, wymieszaj. Jajka roztrzep w misce, dodaj mąkę, wymieszaj trzepaczką lub mikserem. Cały czas mieszając, wolnym strumieniem wlewaj do jajek czekoladę. Dodaj migdały, wymieszaj łyżką. Foremkę wyłóż papierem do pieczenia, wlej masę czekoladową. Piecz 25 minut w temperaturze 190 stopni. Wiśnie podgrzej z cukrem, odlej sok, wymieszaj z łyżką mąki ziemniaczanej, dodaj to do wiśni, zagotuj. Śmietanę ubij z cukrem waniliowym. Ciasto podawaj z bitą śmietaną i wiśniami.
Tatar wołowy z własnoręcznie robionym majonezem truflowym i sałatka z selera naciowego z rzodkiewką z cytryną - przepis Wiktorii
Składniki:
- 500 g surowej polędwicy wołowej,
- 5 surowych żółtek małych jajek,
- płaska łyżeczka soli,
- pół łyżeczki pieprzu,
- łyżka oliwy,
- 2 łyżki ziemnej wody,
- 2 łyżki sosu sojowego,
- składniki dodatkowe: cebula szalotka, kurki marynowane, papryczka jalapeno.
Wykonanie:
Potrzebujesz 500 gramów surowego mięsa wołowego. Przed zmieleniem powinno być lekko zmrożone. Mięso należy zmielić na drobnym oczku w maszynce. Uważaj, by mięso nie było zbyt drobne. Do wołowiny dodaj łyżkę oliwy i kilka kropel sosu sojowego. Dodaj jedno, surowe żółtko małego jajka oraz pół łyżeczki soli (najlepiej grubo mielonej) oraz pół łyżeczki świeżo mielonego pieprzu (również grubo mielonego). Wlej dwie łyżki lodowatej wody lub wody gazowanej (pomaga zachować intensywniejszą barwę mięsa na dłużej) i bardzo dokładnie wymieszaj masę mięsną. Jeśli tatar wydaje Ci się za ścisły, to dodaj więcej wody. Suchą kromkę chleba pokrusz na jednolitą masę jak bułkę tartą i wymieszaj jedną łyżkę z pomielonym mięsem. Przed przygotowaniem mięsa przygotuj sobie dodatki do tatara. Drobno posiekaj cebulkę, szalotkę, kurki marynowane.
Dodatkowa sałatka
- 200 gram selera naciowego,
- 5 rzodkiewek,
- cytryna,
- oliwa, sól i pierz.
Seler i rzodkiewkę pokroić na cienkie plastry obieraczką i pokroić w cieniutkie paseczki. Skropić cytryną, dodać kilka kropel oliwy, sól i pieprz do smaku i wymieszać.
Majonez
- 2 żółtka średnich jajek,
- 1,5 szklanki oleju roślinnego - 375 ml,
- 1 łyżeczka musztardy ostrej,
- 1 łyżka soku z cytryny,
- płaska łyżeczka cukru pudru,
- 1/4 płaskiej łyżeczki soli,
- 1 łyżeczkę oliwy truflowej.
W małym rondelku czy misce umieść dwa żółtka jajek, jedną łyżeczkę musztardy ostrej oraz łyżkę soku z cytryny. Ponieważ u mnie w przepisie jest musztarda, w której jest zazwyczaj ocet, to nie dodaję go już dodatkowo do majonezu. Całość mieszam łyżką i dodaję jeszcze płaską łyżeczkę cukru pudru oraz szczyptę soli, nie więcej niż 1/4 łyżeczki. Możesz też dodać trochę białego lub czarnego pieprzu. Ja go nie dodaję. Na samym końcu dodać olej roślinny i ubić majonez przy pomocy blendera ręcznego. Na koniec dodać łyżkę oliwy truflowej i wymieszać. Mięso po przygotowaniu ułożyć w ringu, udekorować żółtkiem, naokoło posypać cebulką i marynowanymi kurkami, na wierzchu posypać papryczką Jalapeno i listkami botwinki. Tatar udekorać własnoręcznie robionymi chipsami z ziemniaków. Sałatkę podać w małej miseczce obok majonezu.
Udon z warzywami i krewetkami - przepis Heli
Składniki:
- 20 szt. krewetek,
- 400g makaronu udon,
- 2 marchewki,
- 2 czerwone cebule,
- 2 białe cebule,
- 150g groszku cukrowego,
- 10 boczniaków,
- czosnek,
- imbir,
- olej sezamowy,
- paczka sezamu białego,
- kolendra,
- szczypior,
- 2 limonki,
- sos sojowy,
- sos ostrygowy.
Wykonanie:
Krewetki oczyść z pancerza, głowy, jelit i ogonka. Wszystkie składniki sosu wymieszaj w miseczce. Pokrój marchewkę w słupki, cebulę w piórka, a boczniaki w plasterki. Groszek cukrowy przekrój na pół. Wrzuć wszystkie warzywa do rozgrzanego woka z olejem sezamowym. Smaż 2-3 minuty. Dorzuć udon i zalej wszystko sosem. Smaż kolejne 2-3 minutki. Na patelni usmaż krewetki, dosyp czosnek, dolej oliwę, dosyp sól. Na talerzu ułóż udon z warzywami. Na wierzchu dołóż krewetki. Posyp na wierzchu sezamem, szczypiorem i kolendrą.
Churros - przepis Heli
Składniki:
- 150g mąki,
- 250g wody,
- 15g masła,
- szczypta soli,
- 1 litr oleju do smażenia.
Wykonanie:
Wodę z solą i masłem zagotowujemy w garnku. Wrzącą wodę zdejmujemy z ognia i cały czas mieszając dodajemy mąkę, mieszamy aż do otrzymania gładkiej masy. Ciasto przekładamy do rękawa cukierniczego z gwiazdkową końcówką i wyciskamy churros do rozgrzanego wcześniej oleju. Pieczemy 2-3 minuty. Możemy podawać ze słonym karmelem.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kto został 10. MasterChefem? "Pierwszy raz tak wzruszający finał"
- Kto został nowym jurorem "MasterChef Junior"? "Bardzo lubi dzieci, sam jest tatą maleństwa"
- Sałatka, zupa i deser, czyli jesienne dania uczestniczek programu MasterChef Junior
Źródło zdjęcia głównego: Karolina Kalatzi