Dania na grilla

Pasjonatka kuchni prymitywnej o oryginalnym gotowaniu. "Trzeba być bardzo cierpliwym"

Dania na grilla

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Piotr Wojtasik
Fire Chef – gotowanie na żywym ogniu
Fire Chef – gotowanie na żywym ogniuDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Patrycja Walter-Zagórska na co dzień prowadzi bistro. Od 4 lat fascynuje ją gotowanie na wolnym ogniu w niebanalnych miejscach i organizuje je dla ludzi. O swojej pasji kucharka opowiedziała teraz w Dzień Dobry TVN.

Czym jest kuchnia prymitywna?

Patrycja Walter-Zagórska nie jest kucharzem z wykształcenia, lecz z pasji i zamiłowania. W branży gastronomicznej działa od kilkunastu lat. Pracowała w wielu lokalach na Śląsku, w których pełniła różne funkcje. Była kelnerką, barmanką, menedżerką, stylistką kulinarną, cateringowcem i kucharką. Teraz jest szefową kuchni w bistro, a poza tym karmi też ludzi "pod chmurką" i gotuje na żywym ogniu.

- Nazywane jest to kuchnią prymitywną, ale tak naprawdę trzeba być bardzo cierpliwym i uważnym. Trzeba mieć troszkę pojęcia o kuchni, ponieważ ogień to jest żywioł. (...) Należy pilnować, bo może się dużo rzeczy przypalić i można się samemu przypalić - tłumaczyła Patrycja Walter-Zagórska w Dzień Dobry TVN.

Gotowanie na żywym ogniu

Gotowanie na żywym ogniu to najstarsza metoda termicznej obróbki żywności. Walter-Zagórska uważa, że ogień jest magiczny i sprawia, że potrawy mają całkiem inny posmak. Od dziecka lubiła przyrządzane na nim dania podczas harcerskich wędrówek i obozów. Miło wspomina również babcię, która gotowała na piecu kaflowym. Wtedy Patrycja nauczyła się ostrożnie i z szacunkiem obchodzić z ogniem. Wiele lat później postanowiła także serwować przygotowywane na ogniu potrawy ludziom. Skąd taki pomysł?

- Przede wszystkim z pasji do podróży. Zauważyłam, że bardzo dużo osób na świecie grilluje. Cały azjatycki street food opiera się na ogniu - powiedziała kucharka w naszym programie.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Piotr Wojtasik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości