Podróże

Zhengzhou – najciekawsze miejsca w mieście

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Zhengzhou, CHiny
xijian/Getty ImagesZhengzhou – najciekawsze miejsca i zabytki

Zhengzhou to leżące nad Huang He miasto w Chinach, stolica prowincji Henan. O miejscu tym nie mówi się wiele w kontekście turystycznym. Lecąc do Chin, turyści wybierają najczęściej większe miasta, jak Pekin, Szanghaj, Hangzhou czy Xi'an. Jednak miasto Zhengzhou również ma niezaprzeczalne walory turystyczne.

Zhengzhou to miasto kojarzone przede wszystkim z przemysłem. Działają tu fabryki włókiennicze, rozwija się przemysł spożywczy i elektroniczny. Zhengzhou znane jest również z tego, że urodziło się tu i wychowało wiele wybitnych postaci, np. Du Fu uznawany za najwybitniejszego chińskiego poetę, czy znany w Azji filozof Han Fei, twórca głównych nurtów legizmu. A co miasto Zhengzhou ma do zaproponowania turystom? Między innymi sławną świątynie Shaolin. Jest to miasto, które nie zasypia – podobnie jak wiele innych chińskich miast, w których gwarno jest nawet bardzo późną nocą.

Zhengzhou – najważniejsze informacje

Zhengzhou to miasto położone na południowym brzegu rzeki Huang He – Żółtej Rzeki. Przez wiele lat nie odgrywało żadnej dużej roli. Dopiero od połowy XX wieku Zhengzhou zaczęło się rozwijać. Wpływ na to bez wątpienia miało jego położenie. Miasto jest istotnym węzłem komunikacyjnym, bardzo szybko się rozwija, a dla przyjezdnych stanowi przede wszystkim doskonały punkt wypadowy – z Zhengzhou blisko jest do Kaifeng, które przez kilka dynastii było stolicą Chin, a także do słynnego Narodowego Parku Songshan, w którym podziwiać można m.in. starożytne budynki znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Do Zhengzhou można dojechać zarówno autobusem, jak i pociągiem, ale wiele osób wybiera lot samolotem. Międzynarodowy port lotniczy Zhengzhou Xinzheng znajduje się 30 km od miasta. W Chinach wszystkie większe aglomeracje połączone są świetną komunikacją. Wybierając pociąg, mamy pewność, że podróż nie będzie trwała bardzo długo – nowoczesne pociągi w Chinach jeżdżą z prędkością ponad 300 km/h. W Zhengzhou mieszka ok. 9 milionów ludzi.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Zabytki w Zhengzhou

Jednym z głównych punktów miasta jest plac Erqi (February 7) Square. Pod wieczór staje się bardzo ruchliwy, pojawia się na nim wielu sprzedawców, mieszkańców i przyjezdnych. Rozchodzą się od niego ulice, którymi można dotrzeć do różnych części miasta. W okolicach placu znajduje się miejsce, które warto zobaczyć – Memoria Tower , muzeum, w którym można poznać jak powstawało miasto. Będąc w Zhengzhou, warto zobaczyć również pozostałości starego muru – Shang Dynasty Wall, a także Cesarskie Grobowce Dynastii Song.

Z Zhengzhou niedaleko jest do wspomnianego już Parku Narodowego Songshan, do którego dojazd zajmuje ok. 2 godzin. Autobusy odjeżdżają z placu naprzeciwko dworca kolejowego. W Parku możemy zwiedzić jedno z pierwszych chińskich obserwatoriów, świątynię Shaolin, najstarszą zachowaną ceglaną pagodę, a także największy w prowincji Henan kompleks świątynny – Zhongyue Miao. Turyści, którzy chcą zwiedzić okolicę, mogą również pojechać do Świątyni Cesarza Aki Yunyan, położonej 37 km od miasta.

Kultura

Zhengzhou to miasto, w którym funkcjonuje wiele muzeów. Do najpopularniejszych należy Muzeum Prowincji Henan zlokalizowane w północnej części miasta. Można je bardzo szybko rozpoznać po charakterystycznym wyglądzie – jest w kształcie piramidy. Miejsce, które również warto odwiedzić, to Muzeum Technologiczne – na pewno żaden turysta nie będzie się tam nudził. Warto zabrać do tego muzeum dzieci. Niemniej ciekawe jest Muzeum Żółtej Rzeki.

Gdzie wypoczywać w Zhengzhou?

Na terenie miasta funkcjonuje wiele parków, w których można odpocząć po wyczerpującym zwiedzaniu. Na pewno jednym z najbardziej znanych miejsc rekreacyjnych w mieście jest Yellow River Scenic Area, gdzie znajduje się pięć bardzo ciekawych miejsc, m.in. Yuanshan czy kamienne Figury. Doskonałym miejsce do zabawy będzie park rozrywki Renmin Park, w którym znajduje się wiele atrakcji, a wśród nich bardzo ciekawy diabelski młyn. W Zhengzhou jest również ZOO, które jednak nie zachwyca turystów z Europy. Zhengzhou to miasto, które warto odwiedzić, będąc w Chinach. Na zapoznanie się z jego atrakcjami najlepiej przeznaczyć kilka dni.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: xijian/Getty Images

Pozostałe wiadomości