Wientian – miasto leżącego Buddy

Wientian
Wientian – co warto wiedzieć o stolicy Laosu?
Źródło: Phoonsab Thevongsa/Getty Images
Laos jest stosunkowo mało znanym państwem azjatyckim. Jego stolicą jest Wientian, miasto mające 800 tysięcy mieszkańców. Leży na rzeką Mekong, tuż przy granicy z Tajlandią. Do Wientianu najlepiej dotrzeć przez Bangkok, gdzie po przekroczeniu granicy na moście Przyjaźni Tajsko-Laotańskiej wjeżdza się do stolicy Laosu.

Wientian, jak i cały Laos, położony jest w strefie klimatu tropikalnego, w związku z tym przez okrągły rok jest tam ciepło i wilgotno. Od listopada do marca trwa pora sucha, kiedy temperatury sięgają 30 stopni. W czasie pory deszczowej (od grudnia do lutego) temperatury są trochę niższe, choć wilgotność nadal jest bardzo wysoka.

Aggie opowiada o swoich podróżach. Ile krajów odwiedziła gwiazda?
Źródło: Dzień Dobry TVN Online

Wientian – historia miasta

Najstarsze wykopaliska w okolicach Wientianu pochodzą z IX wieku. Pod koniec XII wieku region ten stał się częścią Imperium Khmerów. Wientian został założony w 1560 roku przez króla Setthathiratha. Wówczas była to stolica państwa o nazwie Lan Xang. Nie przetrwało ono długo, bo już w 1707 roku rozpadło się, a Wientian stał się niezależnym królestwem. W 1778 roku wojska Syjamu podbiły to królestwo. Wtedy też wywiozły dwa wizerunki Buddy: Buddę Szmaragdowego oraz posąg Buddy Prabang. W 1827 roku, po nieudanym powstaniu, Wientian został zupełnie zniszczony przez armię Syjamu, a całą ludność deportowano. 66 lat później, w 1893 roku, do miasta wkroczyły wojska francuskie, a w 1899 roku Wientian stał się stolicą francuskiego protektoratu Laosu. W 1949 roku, kiedy Laos uzyskał niepodległość, Wientian stał się jego stolicą.

Największe atrakcje Wientianu

W Wientianie główne atrakcje i najciekawsze zabytki związane są z kultem religijnym. Pha That Luang to najważniejszy zabytek w całym Laosie. Jest to stupa (najprostszy typ buddyjskiej budowli sakralnej) o wysokości 45 m, w całości pomalowana na złoto. W 1993 roku w herbie Laosu zastąpiła ona sierp i młot. W swojej historii stupa była wielokrotnie niszczona, obecny jej kształt pochodzi z 1930 roku, a odbudowana została przez Francuzów. Przed świątynią znajduje się duży plac pokryty asfaltem – jest to pozostałość pasa startowego dla amerykańskich samolotów biorących udział w wojnie w Wietnamie. W niedużej odległości od stupy znajduje się posąg leżącego Buddy. Niedaleko Mekongu, na początku alei Lane Xang, znajdują się dwie bardzo ciekawe świątynie. Wat Si Saket to najstarsza świątynia w mieście, w której zgromadzono ponad dwa tysiące posążków Buddy. Są zróżnicowanej wielkości, zrobione z różnych materiałów, siedzące i stojące. Cały kompleks obejmuje też budynki mieszkalne oraz mały cmentarz na zapleczu głównego budynku. Świątynia to prawdziwa oaza spokoju – jest tam mnóstwo zieleni, dużo kolorowych kwiatów i wiele zacienionych miejsc zapewniających wytchnienie w upale. Haw Pha Kaew to z kolei królewska świątynia z XVII wieku. Kiedyś była częścią pałacowego kompleksu, z którego nie ocalał żaden budynek poza świątynią. Obecnie pełni funkcję muzeum, do którego prowadzą bardzo ciekawe alejki otoczone żywopłotem.

Zabytki w centrum Wientianu

Większość pozostałych zabytków i ciekawych miejsc do zwiedzania znajduje się w promieniu kilometra od centrum. Trzy główne ulice usytuowane są równolegle do rzeki Mekong. Prostopadle do nich biegnie aleja Lane Xang, największa ulica w Wientianie, która ma po cztery pasy ruchu w każdą stronę. Przy tej alei wybudowano Patuxai, czyli łuk triumfalny. W środku na każdym poziomie znajdują się stragany oferujące najróżniejsze towary. Wybudowany został w 1962 roku jako betonowy pomnik niepodległości. Co ciekawe, potocznie jest nazywany "pionowym pasem startowym". Wszystko dlatego, że zbudowano go ze środków przeznaczonych pierwotnie na budowę lotniska. Z siódmego piętra budowli rozciąga się ciekawy widok na stolicę Laosu – dachy pobliskich domów oraz obszerne tereny zielone. Park Buddy położony jest 24 km od miasta. Można tam zobaczyć w sumie ponad 200 rzeźb przedstawiających Buddę, a także hinduskie bóstwa, demony i zwierzęta. Mimo że wyglądają bardzo wiekowo, mają zaledwie około 70 lat. Park założył w 1958 roku Luang Pu Bunleua Sulilat, który był mnichem i artystą rzeźbiarzem. Studiował buddyjskie i hinduistyczne księgi, stąd w parku znajduje się tyle posągów Buddy, Śiwy i Wisznu. Rzeźby są bardzo dużych rozmiarów. Do niektórych można nawet wejść do środka i wspiąć się schodami na górę, skąd można podziwiać park w pełnej krasie.

Wientian – informacje dla turystów

Wybierając się do Wientianu, warto pamiętać o kilku podstawowych sprawach. Najwięcej hoteli znaleźć można w pobliżu fontanny Nam Phou. Ich standard jest zróżnicowany, ale nocleg w przyzwoitych warunkach można znaleźć już od 10 dolarów. W Wientianie można skorzystać z oferty wielu restauracji, które serwują regionalne potrawy. Tradycyjnym daniem w Laosie jest lapp. To rodzaj mięsnej sałatki, najczęściej z kurczakiem, wołowiną, kaczką, rybą, wieprzowiną lub grzybami, z dodatkiem ryżu i świeżych ziół. Warto też spróbować bardzo dobrze przyrządzonych miejscowych ryb. Ceny w Wientianie są stosunkowo niskie i można spędzić tam kilka dni bez wydawania większej gotówki.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Phoonsab Thevongsa/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana