Phuket – wyspa w Tajlandii. Popularne atrakcje, historia wyspy i tsunami

łódki na wodzie
Phuket, Tajlandia
Źródło: Suttipong Sutiratanachai/Getty Images
Phuket jest stosunkowo niedużą, choć największą wyspą w Tajlandii, którą co roku odwiedzają setki tysięcy turystów, głównie Europejczyków. Pomimo niebezpiecznego tsunami z 2004 roku, infrastruktura turystyczna wyspy Phuket, atrakcje czekające na przyjezdnych, restauracje i dyskoteki są zdecydowanie na najwyższym poziomie.

Jeżeli przeglądaliście kiedyś katalog biura podróży i w ofercie poświęconej Tajlandii dostrzegliście prezentację przezroczystych, błękitnych wód i jasnych niczym naturalny marmur plaż, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że właśnie patrzyliście na wyspę Phuket. Phuket to największe centrum turystyczne w Tajlandii. Co ciekawe, na Phuket panuje zgoła inny klimat kulturowy niż w północnej części państwa. Na czym polegają różnice?

Magiczna Tajlandia – Phuket i jego historia

Phuket to oddzielna prowincja i jednocześnie największa wyspa Tajlandii – w najdłuższym punkcie średnica wyspy Phuket liczy prawie 48 km długości. Wyspa Phuket usytuowana jest przy Morzu Andamańskim, wpadającym do Oceanu Indyjskiego. Największym miastem na wyspie Phuket i zarazem stolicą wyspy jest Phuket – miejscowość o identycznej nazwie, co wyspa. Wyspa znajduje się na południowym zachodzie Tajlandii, a obyczaje, które na niej panują, są zgoła odmienne od obyczajów tzw. Tajlandii kontynentalnej.

Zarówno miasto, jak i wyspa Phuket, w połowie XX wieku przeżywały okres "prosperity". Wiązało się to z wydobyciem cyny. Złoża te na wyspie są bardzo obfite. Jednakże z biegiem lat wartość cyny na światowych rynkach zaczęła stopniowo maleć na skutek intensywnej podaży – odkrywaniu wielu nowych złóż cyny w różnych miejscach świata. Do dziś pozostałości po okresie bogactwa wyspy pozostały w postaci pięknej, adaptowanej na styl portugalski architektury, zwłaszcza w starym centrum miasta Phuket.

Koniec XX wieku to okres wzmożonych inwestycji infrastrukturalnych na wyspie. Powstaje wówczas lotnisko międzynarodowe, które w chwili obecnej obsługuje rocznie ponad 3 miliony turystów. Turystyka to obecnie główne źródło przychodów wyspy. Sprzyjają temu m.in. uwarunkowania klimatyczne i florystyczne wyspy Phuket. W znacznej części jest ona górzysta (najwyższy szczyt na wyspie osiąga wysokość prawie 550 m n.p.m.), zalesiona, panuje klimat zwrotnikowy monsunowy. Ostatni czynnik również w znacznym stopniu wpływa na fakt, że Phuket jest tak często odwiedzaną przez Europejczyków wyspą – kiedy Europa pokłada się w zimowym śnie, w Tajlandii w okresie od grudnia do kwietnia występują najwyższe temperatury. Średnia temperatur wynosi wówczas ok. 33 stopnie w cieniu.

Zobacz wideo: Owoce morza od kuchni

Owoce morza od kuchni

Phuket – atrakcje dla turystów

Można powiedzieć, że Phuket jest atrakcją turystyczną samą w sobie. Będąc na wyspie, zobaczymy niezapomniane przez całe życie widoki, których nie powstydziłyby się Hawaje, Bahamy czy Grand Canaria. Na wyspie rozbudowana jest infrastruktura turystyczna, obejmująca dziesiątki nowoczesnych hoteli (w tym hotele cztero- i pięciogwiazdkowe takich sieci, jak Marriott, Sheraton czy Hilton), marin czy też bungalowów.

Phuket przyciąga turystów również bardziej ekskluzywnymi metodami spędzania czasu – wycieczkami wodnymi, nurkowaniem, a nawet lotami helikopterem. Ze względu na popularność tego miejsca na plażach możemy spotkać nawet więcej turystów niż rdzennych Tajów. Jeśli zaś mowa o plażach, to słyną one z zadbania, na co zwracają uwagę tajskie władze (pamiętajmy, że śmiecenie w Tajlandii jest znacznie bardziej surowo karane niż w Polsce).

Trudno nie wspomnieć również o życiu nocnym, które dla podróżujących na Phuket odgrywa jedną z ważniejszych ról. Uważa się, że Phuket to najbardziej rozrywkowa dzielnica całej Tajlandii. Znajduje się tutaj największe zagęszczenie barów, knajp, ale także ekskluzywnych i drogich restauracji, dyskotek i klubów nocnych. Nocą wyspa nie śpi, lecz bawi się tak, jakby był co najmniej Nowy Rok. Imprezy do samego rana są tutaj na porządku dziennym. Chociaż z pewnością dla wielu przyszłych gości wyspy Phuket jest to zaletą, to warto będąc w Tajlandii, zobaczyć przy okazji, jak wygląda życie w innych częściach państwa. Północna Tajlandia, dla przykładu jest zdecydowanie bardziej konserwatywna, cichsza i spokojniejsza. Dominująca religia w Tajlandii - buddyzm i jej wpływ, jest tam znacznie łatwiej dostrzegalny niż na wyspie Phuket.

Zagrożenia Tsunami na Phuket

Warto wspomnieć, że Phuket leży w rejonie zagrożonym monsunami, dlatego turyści nie powinni się zdziwić wieloma tabliczkami informującymi o tym, żeby w przypadku odczuwalnego trzęsienia ziemi udawać się w głąb wyspy (na tereny wyżej położone). Obecnie od dłuższego czasu nie stwierdzono większych trzęsień ziemi w tym rejonie. Niemniej jednak, w 2004 roku, na skutek potężnego trzęsienia ziemi 30 km pod powierzchnią dna Oceanu Indyjskiego w pobliżu Sumatry, powstało gigantyczne tsunami, które przyczyniło się do śmierci kilkuset osób. Ze względu na to, że z ekonomicznego punktu widzenia Phuket i jego popularność turystyczna są niezwykle istotne dla Tajlandii, w chwili obecnej po zniszczeniach nie ma już żadnego śladu, a życie turystyczne, dzienne i nocne tętni jeszcze silniej niż przedtem.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Suttipong Sutiratanachai/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana