Świat

Jak mieszkać to tylko w raju. Przemysław Saleta o Tajlandii

Świat

Aktualizacja:

Białe piaszczyste plaże i przejrzysta lazurowa woda oraz łączące w sobie tradycję z nowoczesnością miasta. Taka jest właśnie Tajlandia i stolica Tajlandii Bangkok. Nie bez powodu stały się one jednym z najpopularniejszych turystycznych kierunków wśród Polaków. Dowiedz się czy do Tajlandii potrzebna jest wiza i czy pora deszczowa potrafi popsuć urlop? W Dzień Dobry Wakacje o swoich egzotycznych przygodach opowiedzieli nam Przemysław Saleta i Filip Turowski - autor bloga „Głodny Świata”.

Chcesz przejechać się na słoniu, zobaczyć najwyższy posąg Buddy na świecie i zjeść najlepsze owoce morza? Jeśli tak, to na swój wakacyjny kierunek koniecznie wybierz Tajlandię. Kraj ten zaskakuje na każdym kroku. Obok kolorowych smoków i skromnych drewnianych chatek znajdziemy tu wysokie wieżowce i bogate buddyjskie świątynie. Prawdziwym apogeum kontrastów jest stolica Tajlandii - Bangkok - miasto, które fascynuje zawsze, bez względu na to który raz tam jesteś. Kiedy jechać do Tajlandii i co warto zobaczyć?

Zobacz też: Malta. Tam słońce świeci 365 dni w roku >>>

Dlaczego Tajlandia to idealny wakacyjny kierunek?

O Tajlandii mówi się, że to najłatwiejszy pierwszy krok w podróżnej przygodzie z Azją. Co więcej, nazywa się ją “egzotycznym krajem europejskim”. Dlaczego? Znajdziemy tu prawdziwą egzotykę, której szukamy podczas dalekiej wakacyjnej wyprawy - lazurowe wybrzeża, tropikalna roślinność, piękne zabytki, wymyślne nieznane nam dotychczas smakołyki i zwierzęta, które w Polsce zobaczyć można tylko w zoo. Jest to jednocześnie kraj bezpieczny i przyjazny turystom. Oferuje dużą gamę hoteli, gastronomii i atrakcji turystycznych. Dodatkowo ma dobrze rozwiniętą komunikację (zarówno wewnątrz, jak międzymiastową), porozumiewanie się w języku angielskim zazwyczaj nie stanowi problemu, a cały pobyt nie wypłukuje do cna zawartości naszego portfela. Co warto zobaczyć w Tajlandii ? Wszystko. Kultura azjatycka znacznie różni się od europejskiej, dlatego warto chłonąć każdy jej szczegół - od bocznych ulic w Bangkoku, po ociekające złotem świątynie.

Stolica Tajlandii, Bangkok - miasto kontrastów

Co wiemy o Bangkoku? Jest ogromny, zatłoczony i brudny. Czego dowiemy się po przyjeździe? Na każdym kroku znajdziemy coś, co nas zachwyci, zaskoczy lub zafascynuje. To miasto nie zna nudy. Stolica Tajlandii może początkowo odstraszyć zachodnich turystów swoim chaosem i bałaganem. Kiedy już uda nam się nie zginąć pod kołami rozpędzonego tuk-tuka (tradycyjnej tajskiej rykszy), zewsząd “zaatakują” nas mocne zapachy oraz nagabywacze, zapraszający do lokalnych restauracji. Bangkok to miasto kontrastów. Obok pięciogwiazdkowych hoteli, zobaczymy slumsy, pod ekskluzywną restauracją - uliczny stragan z szaszłykami, a między rozwalającymi się domami - pozłacaną świątynię gigantycznych rozmiarów.

Zobacz też: Wyspy Cooka – ciekawostki i podstawowe informacje. Co warto tam zobaczyć? >>> 

Tajlandia, ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne - co zwiedzić?

Oprócz stolicy w Tajlandii istnieje wiele innych wartych zobaczenia miejsc. Naszą przygodę z Tajlandią możemy zacząć od rajskich wysp na południu kraju (np. Krabi lub Phuket). Piaszczyste plaże, porośnięte skały i błękitna woda skradną serce nawet najbardziej wymagającym plażowiczom. To również idealne miejsce na nurkowanie. Ważne atrakcje stanowią także parki historyczne i znajdujące się na ich terenie fascynujące ruiny, na przykład te w Sukhothai, Ayutthayi lub w Si Satchanalai. Zwiedzanie Tajlandii nie będzie kompletne, jeśli nie odwiedzimy Damnoen Saduak - pływającego targu, pełnego lokalnych wyrobów, egzotycznych owoców i owoców morza. Ważnym elementem kultury Tajlandii jest także religia , jaką jest buddyzm. Warto zwiedzić więc robiące ogromne wrażenie świątynie, takie jak chociażby Wat Arun, Wat Phra Kaew czy Wat Rong Khun.

Tajlandia, pora deszczowa - kiedy jechać, a kiedy nie?

Zastanawiasz się, “kiedy najlepiej lecieć do Tajlandii”? To wbrew pozorom bardzo ważne pytanie. Jeśli marzymy o wiecznie słonecznej pogodzie bez ani jednej kropli deszczu, Tajlandia może nas rozczarować. Tym małym psotnym chochlikiem, mogącym popsuć urlop, jest pora deszczowa . Zazwyczaj zaczyna się na przełomie maja i czerwca i trwa do połowy października. Nie należy jednak z góry zakładać, że całe wczasy spędzimy zamknięci w hotelowym pokoju, bo pogoda uniemożliwi nam wychodzenie poza jego ściany. W tym czasie w całej Tajlandii deszcz zdarza się mniej więcej co dwa-trzy dni, ale rzadko bywa, by padało cały dzień. Jednakże najlepszym na podróż do Tajlandii okresem, pod względem pogody, jest pora ciepła i sucha, czyli między listopadem a lutym. Jeśli mamy taką możliwość, wybierzmy się do Tajlandii w listopadzie . Deszcz nie pokrzyżuje nam wtedy planów, a nieco niższe temperatury (ok. 28 - 30 stopni) pozwolą na swobodne zwiedzanie.

Zobacz też:  Czy dziobak australijski jest zwierzęciem jadowitym? >>> 

Tajlandia, wiza - czy wiza do Tajlandii jest konieczna?

Jeszcze kilka lat temu podróżujący do Tajlandii obywatele polscy objęci byli obowiązkiem posiadania wizy. W 2011 roku obowiązek ten został zniesiony i dziś wiza do Tajlandii nie jest konieczna, jeśli podróżujemy tam jedynie w celach turystycznych i na okres nie dłuższy niż 30 dni. Jeśli zaś wybieramy się do Tajlandii w celach służbowych lub pracowniczych, musimy osobiście aplikować o pisemne pozwolenie na przekroczenie tajskich granic w Ambasadzie Królestwa Tajlandii w Warszawie.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości