Szparagi - afrodyzjak, lekarstwo, potrawa

Zielone szparagi leżą na drewnianym stole.
Fot. Paul Strowger / Getty Images
O szparagach zielonych mówi się, że są bombą witaminową - są zalecane dla kobiet w ciąży, pomagają uporać się z wieloma dolegliwościami, a przy tym nieźle smakują. Co ciekawe, są jednym ze skuteczniejszych afrodyzjaków. Są dietetyczne i odchudzają.

Jak przyrządzić szparagi zielone? Najlepiej smakują gotowane w wodzie lub na parze i podane bez dodatków. Można posypać je również bułką tartą podsmażoną na maśle lub skropić oliwą z oliwek czy sokiem z cytryny. Szparagi zielone są popularną rośliną uprawną w Ameryce i we Francji.

Jak przyrządzić szparagi zielone - pomysły na danie ze szparagów

Szparagi zielone najlepiej gotować w wodzie lub na parze. Sezon na nie trwa od połowy kwietnia do lipca, dlatego właśnie w tym czasie warto zapoznać się z prostymi daniami ze szparagów. Jak gotować szparagi zielone? Gotowanie szparagów zielonych nie jest wcale tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Te warzywa są wciąż nieco egzotyczne dla nas, dlatego nie bardzo wiemy, jak zabrać się za przyrządzanie szparagów i nieustannie szukamy odpowiedzi na pytanie, jak zrobić szparagi zielone . Pierwszym krokiem powinno być obranie ich z twardych włókien, a następnie związanie sznurkiem, by mogły stać w garnku. Ich główki powinny wystawać ponad powierzchnię wody, do której wsypujemy łyżeczkę soli i łyżeczkę cukru. Od momentu zagotowania się wody gotujemy szparagi zielone jeszcze 5-8 minut. Jak jeszcze ugotować szparagi zielone? Możemy przygotować danie z boczkiem lub szynką. Wystarczy ugotowane szparagi zawinąć w plasterki szynki, skropić oliwą, posypać pieprzem i piec przez kilka minut (ok. 5 min.) na ruszcie (grill lub piekarnik). Zielone szparagi możemy podać jako przystawkę lub dodatek do dania głównego. Na tym jednak nie koniec, ponieważ szparagi mogą okazać się świetnym dodatkiem do sałatek, warzywem, z którego przyrządzimy doskonałą zupę krem lub składnikiem tarty czy zapiekanki. Jeśli nadal nie wiemy, jak przygotować szparagi zielone , możemy po prostu skropić je oliwą i oprószyć tymiankiem albo polać sosem - beszamelowym, winegret lub musztardowym.

Szparagi zielone - właściwości lecznicze i wartości odżywcze

Szparagi to prawdziwe bogactwo witamin i minerałów. Zapobiegają nowotworom, obniżają ciśnienie i poziom cholesterolu oraz wzmacniają serce. Polecane są na infekcje układu moczowego, ponieważ działają moczopędnie, a przy tym wspomagają pracę nerek. Szparagi wzmacniają wzrok dzięki dużej zawartości beta-karotenu. Zarówno kobiety w ciąży, jak i karmiące piersią śmiało mogą sięgać po dania ze szparagów. Kwas foliowy znajdujący się w warzywie wpłynie korzystnie na płód, minimalizując ryzyko powstania wad rozwojowych. Szparagi dostarczają też przyszłym matkom niezbędnych witamin i minerałów, przede wszystkim wapnia. To źródło witamin C, B6, A, E, K, tiaminy, ryboflawiny i niacyny. Ponadto zawierają wiele cennych minerałów, takich jak: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk. Wartości odżywcze szparagów:

· 22 kcal,

· 2,40 g białka,

· 0,22 g tłuszczów,

· 4,11 g węglowodanów,

· 2,0 g błonnika w 100 g produktu.

Zobacz film: Szparagi w kuchni. Źródło: Dzień Dobry TVN

Szparagi zielone - przygotowanie warzyw do spożycia

Zanim zabierzemy się za przyrządzanie szparagów, zasięgnijmy informacji, jak zrobić to poprawnie. Budzić wątpliwości może konieczność i sposób obierania warzywa, czy choćby czas potrzebny do ugotowania szparagów. Jak długo gotować szparagi zielone? W jaki sposób? Szparagi gotujemy ustawione pionowo. Wybieramy do tego celu jak najwyższy garnek (możemy także kupić specjalny garnek do szparagów). Warzywa można związać sznurkiem, by lepiej się trzymały. Główki szparagów zawsze powinny wystawać ponad wodę - gotują się najszybciej, dlatego wystarczy im sama para. Wodę do szparagów solimy, możemy również dodać nieco cukru lub mleka. Ponieważ bardzo łatwo je przegotować, musimy pilnować czasu gotowania. 

Ile czasu gotować szparagi zielone? Tylko około 8 minut, co przy białej odmianie szparagów wydłuża się do 15. Idealnie przygotowane szparagi są jędrne i chrupiące, nie tracą swej barwy. Kolejną kwestią jest obieranie szparagów, ponieważ nie zawsze wiemy, czy szparagi zielone się obiera , a jeśli tak, to jak właściwie to robić. Zdania są podzielone, jedni twierdzą, że zielonych szparagów nie trzeba obierać, inni, że owszem, należy. Ważne jest, by usunąć wszystkie twarde, łykowate kawałki i odkroić końcówki warzywa (około 2 cm). Im starsze warzywo, tym większą część musimy odciąć. Główek nie odcinamy. Nasze wątpliwości może wzbudzać jeszcze jedna rzecz, a mianowicie, które warzywo jeść - szparagi zielone czy białe ? Białe są bardziej włókniste, dlatego ich przygotowanie wiąże się z dokładniejszym obieraniem, przy tym jednak są łagodniejsze i bardziej delikatne w smaku.

Skąd się biorą szparagi zielone?

Nie każdy wie, jak rosną szparagi zielone oraz białe i jak wygląda ich uprawa. Tu wszystko zależy od rodzaju szparagów, ponieważ te zielone rosną nad powierzchnią ziemi, zaś białe - przysypane ziemią. Część, którą przyrządzamy w kuchni i której smakiem się zachwycamy, to młode pędy rośliny - niezerwane osiągają wysokość 1,5 metra i są silnie rozgałęzione u góry. Szparagi hodowane są na plantacjach. Uprawa w przydomowym ogródku jest możliwa, ale nieopłacalna, ponieważ pierwsze zbiory szparagów następują dopiero po 3 latach. Pozostaje nam korzystać i kupować w okresie letnim szparagi wszelkiej maści. Trzeba tylko pamiętać, że to warzywo bardzo nietrwałe, więc w lodówce wytrzyma maksymalnie dwa dni (wstawione do pojemnika z wodą lub zawinięte mokrą ściereczką).

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości