Kawasaki jest jednym z bardziej zaludnionych miast Japonii, jednak w porównaniu do innych rzadko odwiedzanym przez turystów, dlatego też mało znanym w Polsce. Ze względu na to, że jest to miejscowość typowo przemysłowa i bardzo rozwinięta pod tym względem, nie jest to główny cel wycieczek zagranicznych. Mało tu zabytków i atrakcji turystycznych, które mogłyby przyciągać obcokrajowców. Jeśli jednak twoja podróż do Japonii nie jest jeszcze w pełni zaplanowana, warto poświęcić, chociaż kilka dni na zwiedzanie miasta. Tym bardziej, jeśli interesują cię nowoczesne technologie, nauka i przemysł – w Kawasaki na pewno znajdziesz coś dla siebie.
Kawasaki – przemysłowe miasto w Japonii
Kawasaki położone jest zaledwie 15 km na południowy-zachód od Tokio. Jest miastem portowym, ważnym punktem między Jokohamą a stolicą Japonii. W mieście znajduje się masa industrialnych przedsiębiorstw, do których surowce i materiały dostarczane są właśnie drogą morską. Miasto nie ma swojego lotniska, jednak całkiem blisko niego znajduje się międzynarodowy port Tokio-Haneda oraz Narita. W Kawasaki świetnie rozwinięty jest przemysł maszynowy, metalowy oraz przemysł paliwowo-energetyczny.
Kawasaki – historia firmy motocyklowej
Zarówno w Polsce, jak i na świecie, Kawasaki częściej kojarzy się z przemysłem motoryzacyjnym niż z typowo turystycznym miastem w Japonii. Nazwa japońskiego koncernu Kawasaki Heavy Industries nie ma związku z miejscem, w którym została założona, a pochodzi po prostu od nazwiska założyciela, czyli Shōzō Kawasaki. Powstała w roku 1886 w Tokio i rozwijała się dość prężnie, początkowo nie tylko w gałęzi przemysłu motoryzacyjnego, ale również w szeroko rozumianym przemyśle ciężkim, transporcie oraz odnawialnych źródłach energii. Obecnie jest największą korporacją z branży motocyklowej.
Jak dostać się do Kawasaki w Japonii? Podróżowanie i transport
Najłatwiejszym sposobem na wycieczkę do Kawasaki jest wykupienie biletów samolotowych na jedną z linii lotniczych, obsługujących lotnisko Narita lub Haneda. Narita znajduje się nieco dalej od centrum miasta, zazwyczaj jednak tanie bilety oferowane są właśnie na to lotnisko. Z Hanedy do Kawasaki kursuje bezpośredni autobus.
Jeśli planujesz spędzić więcej czasu w Japonii i twoim głównym celem jest zwiedzenie stolicy, to z Tokio do Kawasaki można dostać się bezpośrednio pociągiem. W obu miastach wyjątkowo sprawnie funkcjonuje transport publiczny, który jest zalecaną formą podróżowania między poszczególnymi punktami. W godzinach szczytu znacznie łatwiej dostać się gdzieś koleją niż samochodem.
Atrakcje w Kawasaki – co można zobaczyć w przemysłowym mieście?
Podróż do Kawasaki z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem dla osób interesujących się technologią oraz przemysłem. Do dyspozycji turystów w mieście znajduje się kilka ciekawych muzeów, fabryk, które można zwiedzić z przewodnikiem oraz kilka pięknych parków, w których można zrelaksować się po całym dniu odkrywania miasta. Na uwagę zasługuje, przede wszystkim, Toshiba Science Museum, czyli muzeum nauki w Kawasaki, Train and Bus Museum, opowiadające o powstaniu kolei i transportu miejskiego oraz Nihon Minka-en – skansen, przedstawiający historię rozwoju budownictwa i domów w Japonii. Choć Kawasaki nie jest miejscem typowo turystycznym, można poświęcić na jego zwiedzanie przynajmniej jeden dzień. Warto zobaczyć również inne, duże japońskie miasta i poznać więcej miejsc niż tylko samo Tokio, które jest najbardziej oblegane przez turystów.
Festiwal Kanamara Matsuri w Kawasaki
W Kawasaki co roku odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych i festiwali, na które warto wybrać się, przyjeżdżając do miasta. Duża różnorodność atrakcji i terminów pozwalają na znalezienie czegoś dla siebie, niezależnie od pory roku czy miesiąca, w którego trakcie będziesz w mieście. Wystarczy jakiś czas przed planowaną podróżą zorientować się, jakie wydarzenia będą organizowane w danym czasie i zdecydować się na uczestnictwo w którymś z nich. To niezapomniane wrażenia i świetna rozrywka, ale również jeden z lepszych sposobów na zapoznanie się z miejscową lub ogólnokrajową, japońską kulturą.
Najpopularniejszym festiwalem w Kawasaki i dość znanym w całej Japonii jest Kanamara Matsuri, co w języku polskim oznacza "Festiwal Żelaznego Penisa". To dla Japończyków święto płodności oraz seksualności, które co roku odbywa się w pierwszą niedzielę kwietnia. Głównymi atrybutami Kanamara Matsuri są trzy penisy w różnych kolorach i w różnych rozmiarach. Największy z nich jest różowy i ma około 2,5 metra wysokości.
Podczas "Festiwalu Żelaznego Penisa" można kupić wiele pamiątek i cukierków w kształcie zarówno żeńskich, jak i męskich narządów płciowych. W festiwalu organizowanym w Kawasaki uczestniczą nie tylko mieszkańcy, ale również przyjezdni z innych japońskich miast oraz obcokrajowcy.
Spacer po ogrodzie japońskim w Dzień Dobry TVN. Zobacz wideo:
Zobacz też:
- Niepełnosprawna finalistka "Mam Talent" musiała się przebranżowić w czasie pandemii. "Marzę o tym, żebym nie musiała się martwić"
- Łukasz Jemioł zdradził tajniki pracy projektanta: "Tak naprawdę największe hity mojej marki wymyślałem w samochodzie"
- Jak wybrać idealny kostium kąpielowy? Oto najlepsze triki, by ukryć mankamenty figury i podkreślić jej zalety
Autor: Adrian Adamczyk