Przez Słowacki Raj prowadzą liczne trasy turystyczne – piesze (ok. 300 km) i rowerowe (ok. 150 km). Na płaskowyżu można podziwiać efektowne wąwozy, wodospady i jaskinie. Niektóre szlaki Słowackiego Raju biegną po pionowych, kamiennych ścianach. Nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, jednak niezbędne są odpowiednie buty i wygodne ubranie, a także plecak.
Podróże samolotem i nie tylko
Informacje o Słowackim Raju
Słowacki Raj (Slovenský raj) to część Łańcucha Słowackich Rudaw w Wewnętrznych Karpatach Zachodnich oraz park narodowy o tej samej nazwie, obejmujący większość tego terenu. Rzeki przepływające przez płaskowyż wyżłobiły w nim głębokie koryta, a z czasem wąwozy.
Słowacki Raj – szlaki turystyczne
Słowacki Raj obfituje w dzikie, dość wymagające trasy prowadzące przez strome wąwozy. Warto pamiętać, że wiele ze szlaków jest jednokierunkowych. Za wejście na teren Parku Narodowego Słowacki Raj pobierane są opłaty.
Słowacki Raj – trasa Sucha Bela (szlak zielony):
- kemping Podlesok,
- Misowe Wodospady – ciąg wodospadów o wysokości niemal 30 m,
- trasa wzdłuż potoku Sucha Bela,
- Wodospad Okienkowy o wysokości 12,5 m,
- Wodospad Korytowy o wysokości 10 m,
- Boczny Wodospad o wysokości 8 m,
- źródło potoku,
- droga powrotna prowadzi szlakiem żółtym i czerwonym.
Szlak do Suchej Beli jest dość wymagający, jednokierunkowy i... tłoczny. Wokół wodospadów turyści przechodzą po wysokich drabinach (nawet kilkunastometrowych), trzymając się łańcuchów, a także schodzą po metalowych półkach na ścianach. Po drodze są też metalowe, ażurowe kładki, umożliwiające przejście. Bez tego typu ułatwień, przejście trasy byłoby niemożliwe.
Zobacz wideo: Tapicer w podróży... z Olsztyna do Santiago de Compostela
Słowacki Raj – trasa Przełom Hornadu (niebieski szlak):
- kemping Podlesok,
- Gardło Hornadu,
- Klasztorna Roklina,
- Letanovský mlyn – polana, na której kiedyś stał młyn,
- Tomaszowski Widok – taras widokowy na wysokości 666,6 m,
- Cingov.
Trasa Przełomu Hornadu prowadzi przez rzekę, korzysta się z mostków, półeczek, łańcuchów i kładek. Bez systemu ułatwień kanion można było zwiedzać jedynie zimą, kiedy woda zamarzała.
Słowacki Raj – trasa Wąwóz Piecky (żółty szlak):
- przystanek Hrabušice Píla,
- Biela Dolina,
- Wodospad Velky,
- Wodospad Terasovy,
- Mała Polana.
Park Narodowy Słowacki Raj
Większa część Słowackiego Raju jest objęta ochroną – znajduje się na niej park narodowy. Zgodnie z jego regulaminem nie można schodzić z wytyczonych szlaków, biwakować, ani, co oczywiste, niszczyć przyrody.
Słowacki Raj z dzieckiem
Można wybrać się na Słowacki Raj z dziećmi. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre trasy są trudne – np. wymagają przejścia po drewnianych drabinach czy metalowych podestach, a także trzymając się łańcuchów. Łatwe trasy są na południu Słowackiego Raju, bardziej wymagające na północy. Z dziećmi w Słowackim Raju można się wybrać nad jezioro Palcmanská Maša, do wioski o nazwie Dedinky. To miejsce do kajakowania, opalania się i niewymagających wędrówek. Ciekawą atrakcją Słowackiego Raju jest możliwość wjechania krzesełkową kolejką linową na płaskowyż Geravy na wysokość 1020 m n.p.m. z miejscowości Dedinky.
Słowacki Raj – atrakcje turystyczne
W południowej części Słowackiego Raju na rozległej polanie Kláštorisko (775 m n.p.m.) leżą ruiny zakonu kartuzów z XIII w. Dawniej mieściła się tam cała zakonna osada z wieżą obserwacyjną. Obecnie jest tam schronisko turystyczne i skrzyżowanie szlaków.
Słowacki Raj – jaskinie
Słowacki Raj to aż kilkaset malowniczych jaskiń. Udostępniona dla zwiedzających jest Dobszyńska Jaskinia Lodowa – znajduje się niedaleko wsi Stratena, na południu Słowackiego Raju. Można w niej podziwiać stalagmity, wodospady i kolumny stworzone przez naturę z lodu. Dla zwiedzających udostępnione jest 475 m jaskini. Jest wpisana na listę UNESCO.
Atrakcje w okolicy Słowackiego Raju
W okolicach Słowackiego Raju jest kilka turystycznych miejscowości, w których można znaleźć nie tylko nocleg, ale i atrakcje:
- Nowa Wieś Spiska – np. XIV-wieczna świątynia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z najwyższą na Słowacji, 87-metrową wieżą i siedmioma zegarami;
- Levoca – piękne miasteczko ze starówką wpisaną na listę UNESCO;
- Hrabušice – pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XIII w., warto tam zobaczyć romański kościół z XIII w., jest położona bardzo blisko wejścia do parku;
- Dedinky – to ośrodek sportów zimowych i wodnych.
Słowacki Raj zimą
Obrzeża Słowackiego Raju są dostosowane do potrzeb narciarstwa zjazdowego, natomiast centrum krainy to dobre miejsce dla narciarzy biegowych. Ośrodkiem narciarskim jest np. miejscowość Mlynky. Trekking po Słowackim Raju zimą jest zarezerwowany wyłącznie dla bardziej doświadczonych turystów. Niezbędne będą raki.
Zobacz też:
- Wodospad Kamieńczyka – odkryj jego wszystkie tajemnice
- Michał Cessanis na austriackim lodowcu Stubai. "Popularne miejsce dla rodzin z dziećmi"
- Skalne Miasto w Czechach, Polsce i na Słowacji – co warto zwiedzić?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: rusm/Getty Images