Podróże

Sealand – historia księstwa, którego nikt nie uznaje

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
sealand

Sealand powstało w wyniku decyzji jednego człowieka. Był nim Roy Bates, były żołnierz, handlarz lateksu oraz ryb. W 1967 roku, korzystając ze swojej wojskowej wiedzy, zajął platformę przeciwlotniczą, która do lat 50. była wykorzystywana przez angielskie wojsko. Bates nie tylko zajął platformę, lecz także ogłosił się jej władcą, nadając sobie tytuł księcia krainy Sealand.

Sealand to mikronacja znajdująca się na platformie Fort Roughs. Położona jest na Morzu Północnym. Dotrzeć tam można jedynie drogą powietrzną lub wodną. Współpracownicy fundatora księstwa, czyli Roya Batesa, twierdzą, że jest to państwo niezależne od korony brytyjskiej. Obecnie mieszkańcy i władze platformy poszukują nowych źródeł finansowania i możliwości rozwoju. Ich celem jest poszerzenie Księstwa Sealand o nowe tereny i upodobnienie go w ten sposób do sztucznej wyspy na Morzu Beauforta – Northstar Island.

Sealand – księstwo na Morzu Północnym

Sealand to księstwo leżące na dawnej platformie przeciwlotniczej Fort Roughs. Ma ona wymiary 40 × 140 m. Zajmuje powierzchnię 550 m2. Położona jest na Morzu Północnym, na wodach przybrzeżnych Suffolk. Sealand leży 11 km od wybrzeża Harwich (wschodnia Anglia).

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Jak powstało Księstwo Sealand?

Księstwo Sealand powołał do życia Roy Bates, emerytowany żołnierz. Po wojnie imał się on różnych zajęć. Importował lateks z Malezji, dowodził flotyllą rybacką, rozwijał własną piracką stację radiową. Za tę ostatnią, nielegalną działalność został ukarany grzywną. Roy postanowił jednak znaleźć sposób na to, aby móc swoją radiostację prowadzić nadal. To właśnie chęć kontynuowania pomysłów związanych z radiostacją Essex zaprowadziła Batesa do Fortów Maunsella, które w czasie II wojny światowej były wykorzystywane do obrony ujścia Tamizy przed nalotami Luftwaffe.

Roy Bates przeprowadził się tam w 1967 roku i założył nielegalne Radio Essex, którego nazwę zmienił niedługo na BBMS – Britain's Better Music Station (Brytyjska Stacja Lepszej Muzyki). Dopiero kilka lat później Bates ogłosił powstanie Księstwa Sealand, niezależnego od korony brytyjskiej i jakiegokolwiek innego zwierzchnictwa.

Sealand – państwo na morzu

Forty Maunsella (w tym Fort Roughs, który stał się siedzibą Sealand) to nic innego jak opancerzone wieże, które znajdują się na Morzu Północnym przy ujściu Tamizy i Medway. Wykorzystywane były do końca lat 50. Potem stały puste, aż wreszcie ktoś zorientował się, że świetnie nadają się do założenia pirackich stacji radiowych. Bates wcale nie był pierwszy. Przed nim na Sealand uruchomiono kilka innych stacji, m.in. Radio Sutch, Radio Invicta, Radio Tower. Położenie fortów idealnie nadawało się do nielegalnej transmisji. Sealand w latach 60. leżało bowiem na wodach międzynarodowych, a więc nie obowiązywało tam brytyjskie prawo.

Historia Księstwa Sealand

Sealand to mikronacja , która nie uznaje żadnego zwierzchnictwa. Bates przyznał sobie tytuł księcia, żonę mianował księżną i w ten sposób powstała „rodzina książęca”, która przystąpiła do stworzenia z Sealand państwa i domu. „Rozwój” nastąpił bardzo szybko. W 1975 roku księstwo uzyskało konstytucję, flagę, hymn i herb. Trzy lata wcześniej Roy zamówił w mennicy własne pieniądze – dolary sealandzkie. Wydrukował nawet znaczki pocztowe. Premierem kraju mianował niemieckiego adwokata Alexandra Achenbacha. Ostatecznie szybko go jednak wygnano z platformy, po tym jak próbował przejąć nad nią władzę.

Państwo Sealand szybko zaczęło też na siebie zarabiać. Emisja znaczków i monet to był tylko początek. Potem przyszedł czas na sprzedaż paszportów księstwa. W 2000 roku firma HavenCo umieściła na Sealand swoje serwery. Pożar, który wybuchł na platformie, położył jednak kres podobnym rozwiązaniom.

Sealand pod śmierci Batesa

Sealand było przez wiele lat rządzone przez Batesa. Problemy zdrowotne zmusiły go jednak do wyjazdu z platformy. Księciem regentem został jego syn Michael. Przejął on całkowitą władzę w 2012 roku, kiedy Roy Bates zmarł. W 2007 roku Michael Bates wystawił Sealand na sprzedaż. Platformę chcieli wykupić m.in. właściciele strony internetowej The Pirate Bay. Ostatecznie jednak nie doszło do transakcji. Obecnie, po śmierci wdowy po Rayu, mieszkańcy i władze księstwa szukają nowych możliwości dla platformy. Sealand jest bowiem zbyt małe. Mieszkańcy chcieliby poszerzyć księstwo o nowe tereny. Oznaczałoby to jednak konieczność wylania do morza wielu ton betonu, co jest niezwykle kosztowną inwestycją. Gdyby się to jednak udało, Sealand mogłoby się stać kolejną sztuczną wyspą, jak North Island na Morzu Beauforta. Sealand nie jest uznawane za suwerenne państwo, nie jest przedmiotem międzynarodowej polityki, nie może nawet liczyć na status quasi-państwa.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: NatanaelGinting/Getty Images

Pozostałe wiadomości