Podróże

Pocztówki z wczasów w PRL-u. "Ten sentyment jest bardzo silny"

Podróże

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Pocztówki z wczasów w PRL-u
Pocztówki z wczasów w PRL-uDzień Dobry TVN
wideo 2/15

Marcin Wojdak to znany fotograf, który zadebiutował właśnie w roli pisarza. Jego książka "Ostatni turnus. Pocztówki z wczasów PRL-u" miała swoją premierę w Dzień Dziecka. Dlaczego i dla kogo powstała ta publikacja? O tym autor opowiedział w Dzień Dobry TVN.

"Ostatni turnus. Pocztówki z wczasów w PRL-u"

1 czerwca swoją premierę miała książka autorstwa Marcina Wojdaka "Ostatni turnus. Pocztówki z wczasów w PRL-u". Fotograf postanowił zabrać swoich czytelników w wyjątkową i nostalgiczną podróż po ośrodkach, które lata świetności mają już za sobą, a mimo to inspirują do przemyśleń i wspomnień.

- To jest podróż sentymentalna, ale też osadzona w rzeczywistości. Opisuję nie tylko to, jak kiedyś wyglądały wczasy, ale też co obecnie z nich pozostało - tłumaczył w studiu Dzień Dobry TVN. - Zdecydowana większość ośrodków wygląda w sposób mało atrakcyjny, ale moim celem było sfotografowanie ich w ostatnim momencie istnienia - dodał.

Podróż do wczasów PRL-u

Zdaniem autora obiekty mogą niedługo przejść gruntowne renowacje, dlatego możliwe, że są to ostatnie chwile, by poczuć i zobaczyć na własne oczy klimat tej charakterystycznej, jakościowej architektury. - Jak tak rozmawiam z ludźmi z różnych pokoleń okazuje się, że ten sentyment jest bardzo silny i wiele osób to wspomina - podkreślił Marcin Wojdak.

W tamtym okresie wszyscy podróżowali w bardzo podobny sposób - nie był on zależny od stanu majątku czy wykonywanego zawodu. - Kiedyś mieliśmy zupełnie inny format wczasów i o tym też na swój sposób piszę, bo on się dziś bardzo zmienił - podsumował debiutujący pisarz w naszym programie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości