Podróże

Santiago w Chile – wyjątkowa metropolia w Ameryce Południowej

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Stolica Chile Santiago nie jest popularnym kierunkiem turystycznym wśród polskich podróżnych. Jadąc do Ameryki Południowej, wybierają oni raczej rozrywkowe Buenos Aires lub słynące z szalonego karnawału Rio de Janeiro. Tymczasem malowniczo położone Santiago zasługuje na dużo większą uwagę.

Liczące blisko 5,5 miliona mieszkańców Santiago to stolica i największe miasto Republiki Chile. To, co wyróżnia je na tle innych wielkich miast, to jego niezwykłe położenie. Znajduje się bowiem między bezkresnym Pacyfikiem a wysokimi, ośnieżonymi Andami. Zetknięcie kilkumilionowej metropolii z ogromem łańcucha górskiego i oceanu tworzy unikatowy krajobraz. Leżące w centralnej części kraju Santiago jest głównym ośrodkiem biznesowym i kulturalnym kraju, mieszka w nim aż jedna trzecia ludności całego Chile. Mimo to obok wysokich wieżowców i ogromnych budynków mieszkalnych znaleźć w nim można wiele klimatycznych zakątków i terenów zielonych.

Najpiękniejsze zabytki Santiago

Stolica Chile potrafi zaskakiwać różnorodnością miejsc i architektury. Znajdują się w niej wszystkie najważniejsze zabytki kraju. Zwiedzanie Santiago warto rozpocząć od jego głównego placu – Plaza de Armas (pol. Plac Broni), pełniącego funkcję rynku. Nazwa placu pochodzi od znajdującego się niegdyś w tym miejscu fortu, stanowiącego magazyn broni. Dziś to przede wszystkim tętniące życiem serce miasta, pełne ważnych społecznych i kulturalnych obiektów, zabytków, restauracji i sklepów. Plac wypełniają liczni handlarze, pucybuci, uliczni grajkowie i artyści. Na Plaza de Armas można znaleźć wiele wartych uwagi zabytków, których zwiedzenie zająć może nawet kilka dni. Znajdująca się tam katedra to symbol całego Santiago. Powstała w XVIII wieku świątynia to dziewiąty kościół, jaki stanął w tym miejscu. Wszystkie poprzednie zostały zniszczone przez liczne trzęsienia ziemi, które nękają ten region. Katedra zachwyca zarówno elewacją, jak i fascynującym wnętrzem. Obok katedry stoją dwa przepiękne budynki: Poczta Główna i Ratusz. Obydwa zachwycają niezwykłą architekturą i szczegółowymi zdobieniami. Na Plaza de Armas znajduje się również neoklasycystyczny teatr Muncipal de Santiago. Nawet bez znajomości hiszpańskiego warto kupić bilet na spektakl, aby zwiedzić teatr od środka. To, co zachwyca na placu najbardziej, to przeplatanie się nowoczesności z przeszłością i tradycją. Obok starych XVIII-wiecznych zabytków stoją tu przeszklone wieżowce i inne nowoczesne budynki.

Tereny zielone Santiago, czyli miasto widziane z góry

Podczas wizyty w Santiago warto zwiedzić również miejskie parki. Wiele z nich kryje nie tylko piękną roślinność, ale i liczne zdobienia: altany, rzeźby i fontanny. Najpopularniejszymi miejscami spacerowymi w Santiago są Cerro Renca i Cerro San Cristobal. Z obydwu rozpościera się zapierający dech w piersi widok na panoramę miasta. Cerro Renca to najwyższe wzgórze w obrębie Santiago i można na nie wjechać specjalną kolejką. Na San Cristobal znajduje się zaś sanktuarium Inmaculada Concepcion i ogromna rzeźba Matki Boskiej. Spacerując po Santiago, warto zawitać również do parku Santa Lucia, gdzie można podziwiać pięknie zdobione zabytkowe budowle.

Santiago – miasto muzeów

W stolicy Chile funkcjonuje kilkadziesiąt różnorodnych muzeów, a wybór jednego do zwiedzenia może być niebywale trudny. W czołówce z pewnością znaleźć powinno się Muzeum Sztuki Przedkolumbijskiej (hiszp. Museo Chileno de Arte Precolombino). Obejrzeć w nim można bogatą i niezwykle ciekawą wystawę ponad 5000 dzieł sztuki epoki prekolumbijskiej, z Chile i innych krajów Ameryki Łacińskiej. Wśród nich znajdują się m.in. Chinchorro , czyli najstarsze mumie świata, ceramika Majów i Azteków oraz tkaniny wyrabiane przez rdzenną ludność Chile. Zupełnie innym, ale równie ważnym jest chilijskie Muzeum Pamięci i Praw Człowieka (hiszp. Museo de la Memoria y los Derechos Humanos). Trzypiętrowa wystawa w bardzo ciekawy sposób pokazuje historię Chile, przede wszystkim z czasów dyktatury Agusto Pinocheta. Ekspozycja obejmuje m.in. zeznania i zdjęcia, wystawy poświęcone technikom tortur oraz wzruszającą ścianę zdjęć osób "zaginionych" podczas dyktatury. Kolejnym wartym uwagi muzeum jest także mieszczące się w pięknym zabytkowym budynku Narodowe Muzeum Historyczne. Można się w nim zaznajomić z historią Republiki Chile.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Czego nie wiesz o lataniu?

Czego nie wiesz o lataniu?
Czego nie wiesz o lataniu? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Alexis Gonzalez/Getty Images

Pozostałe wiadomości