Podróże

Qingdao w Chinach – co warto zwiedzić w mieście?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Qingdao - zabytki, atrakcje

Qingdao to miasto w Chinach, położone na południu półwyspu Szantung nad Morzem Żółtym. Jest jednym z największych portów świata. Wyróżnia je nietypowa dla Chin poniemiecka architektura. Najciekawsze zabytki pochodzą z początków XX w., kiedy to w mieście mieszkali niemieccy osadnicy.

Qingdao to w dosłownym tłumaczeniu „Zielona Wyspa”. Można się w nim poczuć jak w Europie Zachodniej, a konkretniej w Niemczech.

Pogoda w Qingdao

Klimat w Qingdao jest łagodny, wilgotny i umiarkowany, pozostający pod wpływem monsunów. Miasto leży pomiędzy klimatem subtropikalnym a kontynentalnym wilgotnym. Ma cztery pory roku. Średnia temperatura w lipcu wynosi w Qingdao 24℃. W lecie temperatura rzadko przekracza 32℃. W styczniu temperatura wynosi średnio -1℃. Przy chłodniejszej pogodzie zdarza się także śnieg. Opadów deszczu można się spodziewać w czerwcu i lipcu.

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Historia Qingdao

Jeszcze w XIX w. Qingdao było rybacką wioską. Pod koniec tego stulecia zostało cesarską bazą wojskową. Niedługo po tym Chiny wydzierżawiły Qingdao Cesarstwu Niemieckiemu. Z tego okresu pochodzi ciekawa architektura miasta, port, linia kolejowa oraz znany browar. W tamtym okresie miasto nazywało się Tsingtau.

Zabytki Qingdao

Zabytki architektury poniemieckiej w Qingdao można zobaczyć w najstarszej dzielnicy miasta – Shinan. W dzielnicy znajduje się większość atrakcji miasta, plaże i największe hotele. Ważną częścią dzielnicy Shinan jest obejmujący kilka ulic rejon willowy Ba Da Guan, gdzie Niemcy budowali swoje domy. Ze względu na ciekawą architekturę, a także położenie przy brzegu morza, to miejsce jest często wybierane przez nowożeńców na sesje zdjęciowe. Neogotycka, rzymskokatolicka katedra św. Michała z 1934 r. jest największym kościołem w mieście. Znajduje się w dzielnicy Shinan. Zhanshan jest jedyną buddyjską świątynią w mieście. Jest położona wśród zieleni, a cały teren świątyni obejmuje 20 tys. m2. Została zbudowana w 1945 r. I nawiązuje architektonicznie do stylu dynastii Ming.

Qingdao – atrakcje

Podwodny Świat Qingdao to najstarsze publiczne akwarium w Chinach. Można w nim obejrzeć zarówno morskie, jak i słodkowodne zwierzęta, a także podmorskie rośliny. Zostało otwarte w 1932 r. i od 2006 r. widnieje na liście zabytków prowincji Szantung. Jest usytuowane niedaleko „Plaży do Pływania nr 1” w Qingdao. Zwiedzanie akwarium można połączyć z wyjściem na plażę i spacerem po brzegu morza. Nowszym akwarium jest Polarny Świat Oceanu, skupiający się na zwierzętach polarnych. Atrakcjami cieszącymi się popularnością wśród miejscowych i turystów są liczne parki. Najładniejsze z nich to:

  • Park Lu Xuna położony na wybrzeżu, na terenach wzdłuż plaży, z pomnikiem znanego chińskiego pisarza Lu Xuna,
  • Park Xiao Qingdao położony na wyspie, z latarnią morską pochodzącą z początków XX w. i ogrodem botanicznym,
  • Ogrody Baihuayuan – dawniej znajdował się w tym miejscu cmentarz dla obcokrajowców, teraz jest tam niewielki park pełen drzew, kwiatów i rzeźb,
  • Park Xiaoyushan – park zbudowany w tradycyjnym, chińskim stylu. 

Muzea w Qingdao :

  • Muzeum Miejskie w Qingdao, Muzeum Sztuki w Qingdao, Muzeum Nauki i Techniki w Qingdao.

Plaże Qingdao są popularnymi miejscami rekreacji, na których można znaleźć różnorodne udogodnienia – stoliki, leżaki, a także prysznice, miejsca do przewijania i toalety. Laoshan to mniej uczęszczana plaża, otoczona górami, o słabiej rozwiniętej infrastrukturze, także transportowej. Wspomniana „Plaża nr 1” jest bardziej popularna, pełna atrakcji dla dzieci. Miejscem wartym zobaczenia w Qingdao jest most Zhan. To 400-metrowe molo wybudowane pod koniec XIX w. Ciekawą imprezą odbywającą się corocznie w Qingdao jest Międzynarodowy Festiwal Piwa. Poza degustacją piwa jest możliwe spróbowanie także innych niemieckich specjalności, takich jak kiełbasa i kiszona kapusta. Browar produkujący najpopularniejsze piwo w Chinach, Tsingtao, został założony tu przez niemieckich osadników jeszcze w 1903 r. Poza festiwalem miłośnicy piwa znajdą też dla siebie inne interesujące atrakcje. Przez cały rok działa tu Muzeum Piwa Qingdao , usytuowane w dawnym budynku browaru Tsingtao. Prowadzi do niego ulica pełna barów serwujących piwo.

W okolicy Qingdao, 30 km na wschód, znajduje się ważna dla taoizmu góra Laoshan. Bywa wręcz nazywana „kolebką taoizmu”. Najwyższy szczyt, Jufeng, ma 1132 m n.p.m. Teren jest objęty ochroną Parku Narodowego Qingdao Laoshan. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Shunli Zhao/Getty Images

Pozostałe wiadomości