Profilaktyka zdrowia

Dlaczego chorujemy tuż po wyjeździe na urlop? "Działamy i funkcjonujemy pewnymi schematami"

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Dlaczego chorujemy na urlopie?
Dlaczego chorujemy na urlopie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Urlop powinien być czasem odpoczynku, regeneracji i ładowania baterii na kolejne miesiące. Niestety bardzo często zdarza się, że wraz z początkiem wypoczynku zaczynamy chorować. Dlaczego tak się dzieje? Co zrobić, aby nie spędzić urlopu na bieganiu po lekarzach? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z psychiatrą Sebastianem Koterwą.

Dlaczego chorujemy podczas urlopu?

Często zdarza się, że kilka dni po rozpoczęciu długo wyczekiwanego urlopu zaczynamy chorować. Sebastian Koterwa jest zdania, że w takich sytuacjach trzeba sobie zadać pytanie, czy faktycznie chorujemy, czy też dopiero wtedy zaczynamy zdawać sobie sprawę, że mamy jakieś dolegliwości. - Myślę, że pracując w takim tempie, w jakim obecnie pracujemy, w dużym stresie, w dużym napięciu, na co dzień nie mamy czasu, żeby się przyjrzeć naszemu ciału, [...] są pewne mechanizmy naszego organizmu, które nas bronią, w cudzysłowie, [...], my ciągle pracujemy w takiej reakcji ucieczki-walki, [...], potem, jak to wszystko z nas schodzi - czujemy, co z tym ciałem naprawdę się działo przez długi czas - mówił w Dzień Dobry TVN specjalista.

Ekspert dodał, że zazwyczaj nie mamy zbyt wiele czasu na to, żeby przyjrzeć się swoim myślom, życiu. - Też jest tak, że części tych reakcji w ogóle sobie nie uświadamiamy, że [...] one wynikają z naszych emocji, myśli, tylko czujemy te rzeczy z ciała. Wymaga to dopiero uświadomienia, że ciało jest połączone z głową - mówił. Sygnały, które wysyła nam ciało, mogą mieć związek z wydarzeniami z naszego życia czy wynikać z napięcia, które nieustannie nam towarzyszy.

Co można zrobić, aby nie chorować w czasie urlopu?

Czasem podczas urlopu zaczynamy mieć np. kłopoty ze snem. Zdarza się, że za późno zasypiamy, za wcześnie się budzimy. Przyczynę tych problemów widzimy zazwyczaj w tym, że śpimy w nowym miejscu. Tymczasem mogą być one zapowiedzią poważniejszych problemów zdrowotnych.

- Działamy i funkcjonujemy pewnymi schematami, które sobie wyrabiamy na co dzień. Nie wyrabiamy ich w czasie urlopu. Liczymy na to, że skończymy pracę, rozpoczniemy urlop i wszystko się zmieni, będzie inaczej. Nie będzie inaczej. Będziemy korzystali z tych samych schematów, które mamy w pracy, tak samo będziemy reagowali na stresowe sytuacje, mimo że, obiektywnie, czynnik, który ma tę reakcję wywołać nie jest tak duży, to nasze ciało będzie reagowało takimi samymi schematami. Odwrócenie tych schematów poznawczych, ale i tego, jak nasze ciało reaguje, to jest to pewna praca i nauczenie się tego. To się nie dzieje z momentem, gdy idziemy na urlop - mówił specjalista.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN/Jose Luis Pelaez Inc/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości