Porady

Fajne pamiątki z wakacji bywają zgubne. Możemy przez nie trafić do więzienia

Porady

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Zakazane pamiątki z podróży
Zakazane pamiątki z podróżyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Wracając z urlopu, chcemy zabrać ze sobą pamiątki, które będą przypominały nam o miło spędzonym czasie na wakacjach. Niestety niekiedy niepozorne drobnostki jak piasek, czy kamień mogą sprowadzić na nas naprawdę poważne kłopoty. Jak ochronić się przed taką sytuacją?

Niedozwolone pamiątki z wakacji

Przed powrotem z wakacji chcemy zwykle zabrać ze sobą kilka pamiątek. Kupujemy breloczki, zbieramy muszelki i kamyczki - wszystko to, aby móc przypomnieć sobie o miło spędzonym czasie na wakacjach. Niestety, zanim spakujemy do walizki znalezione przez nas skarby, musimy sprawdzić, czy zabranie ich ze sobą nie jest nielegalne.

Nie zrobił tego turysta z Norwegii, który postanowił wziąć ze sobą kilka pamiątek z Sardynii. Mężczyzna spakował do walizki 1,6-kilogramowy worek piasku oraz 5-kilogramowy kamień. Na lotnisku okazało się, że wywożenie tego typu rzeczy z wyspy jest niedozwolone, choć mogłoby się wydawać, że nie powinny wzbudzać zainteresowania. Kara za wywóz z Sardynii piasku z plaży, muszli i kamieni, co uważane jest na wyspie za kradzież, wynosi od 500 do 3 tysięcy euro.

Zakazane pamiątki z podróży

Jak podkreślił radca prawny Przemysław Ligęzowski, przed wyjazdem za granicę zawsze należy sprawdzić przepisy dotyczące wywożenia pamiątek obowiązujące w miejscu, w którym spędzamy wakacje oraz w kraju, do którego się z nimi udajemy. Przepisy celne mogą odnosić się nie tylko do rodzajów, ale też liczby przedmiotów, które chcielibyśmy zabrać do siebie.

- Warto spytać się, czy dana rzecz ma certyfikat, czy niewymagane jest pozwolenie. To, że jest zakazane, nie znaczy, że nie możemy tego wywieźć, tylko musimy mieć pozwolenie - tłumaczył ekspert w Dzień Dobry TVN.

Jak wysokie kary grożą za wywożenie z wakacyjnych destynacji niedozwolonych pamiątek? Każdy kraj reguluje je inaczej, często grożą za to wysokie mandaty, grzywna czy nawet kara więzienia. Przepisy ujednolicone są jedynie na terenie Unii Europejskiej.

- Największym problemem jest sprawdzanie, czy możemy wywozić gatunki zwierząt, rośliny, wyroby z tych zwierząt. Jest Konwencja Waszyngtońska, która to reguluje. Wywożenie takich produktów powoduje odpowiedzialność do 5 lat pozbawienia wolności - wyjaśnił radca prawny.

Na jakie produkty musimy jeszcze uważać, wracając z wakacji? - Jeżeli jeździmy do krajów muzułmańskich, sprawdzajmy, czy nasze przedmioty będące obiektem kultu religijnego, będą przychylnie spostrzegane przez straż graniczną danego kraju - powiedział Przemysław Ligęzowski.

- Obowiązuje zakaz wywozu do Unii Europejskiej z krajów egzotycznych różnych warzyw, owoców, czy też mięs - to wszystko też musimy sprawdzać - podsumował radca prawny.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: The_burtons / Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości