Materiał promocyjny

Spycimierskie kwietne dywany na liście UNESCO. Dlaczego jeszcze warto odwiedzić okolice Uniejowa?

Spycimierskie kwietne dywany na liście UNESCO. Dlaczego jeszcze warto odwiedzić okolice Uniejowa?
Strefa Relaksu – tradycja dywanów kwiatowych
Źródło: Dzień Dobry TVN
Położony nad Wartą w powiecie łódzkim Uniejów to idealne miejsce na wakacyjny czy weekendowy wyjazd. Zwłaszcza teraz, chwilę przed Bożym Ciałem. Dlaczego? O tym Mateuszowi Hładkiemu opowiedzieli specjalistka ds. uzdrowiskowych Emilia Straszewska, historyk dr Jędrzej Kałużny, a także badacze dziedzictwa kultury: prof. Bogdan Włodarczyk i dr Marzena Makowska.

Bogactwo kulturowe Spycimierza

W położonym tuż obok Uniejowa Spycimierzu od lat kultywowana jest tradycja układania dywanów kwiatowych na procesję Bożego Ciała. Tradycja została zauważona i doceniona wpisem na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Jakich lat sięgają jej początki?

- Jak głosi legenda to czasów napoleońskich, ale to chyba między bajki możemy włożyć póki co, bo nie zostało to udowodnione. Ale już okres przedwojenny, przed II wojną światową, to [mamy - przyp. red.] dokumenty potwierdzające, że procesje z okazji święta Bożego Ciała miały nieco inny charakter niż w innych miejscowościach - mówił prof. Bogdan Włodarczyk.

- Już sam fakt, że najpierw tradycja została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa, potem na światową listę UNESCO związaną z dziedzictwem niematerialnym, świadczy o tym, że jest to wydarzenie, proces, forma uczczenia tego święta niespotykana nigdzie indziej w Polsce. (...) 900 metrów dywanu, który liczy 1,5 m szerokości, jest ciągłą konstrukcją usypaną głównie z płatków kwiatów przy pomocy różnego rodzaju jeszcze dodatkowych elementów jak ziemia, piasek, liście, no to jest coś fantastycznego - dodał.

A jak dobierane są rośliny, z których korzysta się przy tworzeniu dywanów?

- Założenie jest takie, że dywany są tworzone z kwiatów, roślin okolicznych pól i łąk, czyli nie powinny być hodowane na ten cel, tylko to, co jest akurat dostępne w określonym momencie roku, to co kwitnie, to co jest najbardziej kolorowe, jest zbierane przez mieszkańców parafii - mówiła dr Marzena Makowska.

Atrakcje Uniejowa

Nietypowa tradycja ściąga do regionu licznych turystów. Już w tym roku odwiedzający będą mogli nie tylko przyjrzeć się barwnym dywanom, ale i odwiedzić muzeum poświęcone tradycji ich układania.

- Ideą, która przyświecała nam, tworząc tę placówkę, było to, żeby ten jeden, wyjątkowy dzień, przekuć w 365 dni w roku, żeby ci, którzy nie mogą do nas dotrzeć na święto Bożego Ciała, zobaczyć te kwietne kobierce w przestrzeni, mogli zobaczyć ich namiastkę, poznać tożsamość tego zwyczaju - tłumaczył dyrektor otwierającego się już niebawem centrum "Spycimierskie Boże Ciało", dr Jędrzej Kałużny.

W placówce będziemy mogli zapoznać się ze wszystkimi detalami tradycji, archiwaliami, bramami kwiatowymi czy zabytkowymi strojami.

W Uniejowie już za chwilę otwarta zostanie także tężnia.

- Ta tężnia będzie takim dopełnieniem charakteru uzdrowiskowego Uniejowa, z którego oczywiście popłynie nasz uniejowski geotermalny skarb, czyli uniejowska solanka. Co istotne, jest ona wykonana z drewna modrzewiowego. (...) Tężnia będzie też jednym z elementów terapeutycznych nie tylko dla turystów przyjeżdżających do Uniejowa, ale przede wszystkim dla kuracjuszy Uzdrowiska Uniejów Park, gdzie m.in. rehabilitujemy osoby, które przyjeżdżają w ramach schorzeń narządu głosu w ramach prewencji rentowej ZUS. I tam właśnie też wykonujemy zabiegi lecznicze, czyli inhalacje uniejowską solanką - mówiła Emilia Straszewska, specjalistka ds. uzdrowiskowych.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?