Fenomen dolnośląskiej wsi. Przyciąga poetów, filmowców i muzyków

Sokołowsko - dlaczego warto zobaczyć to malownicze miejsce?
Źródło: Dzień Dobry TVN
 Fenomen maleńkiej dolnośląskiej wsi
Fenomen maleńkiej dolnośląskiej wsi
Przewodniczka po wsi
Przewodniczka po wsi
Na wsi lepiej i zdrowiej
Na wsi lepiej i zdrowiej
Sołtyski zmieniają polską wieś
Sołtyski zmieniają polską wieś
Pogoda. Wieś malowana
Pogoda. Wieś malowana

Sokołowsko to niewielka wieś na Dolnym Śląsku, która przyciąga swoim niezwykłym urokiem artystów. To właśnie w tym miejscu osadzona jest fabuła najnowszej książki Olgi Tokarczuk. W czym tkwi fenomen tej niezwykłej miejscowości?

Sokołowsko - niezwykła wieś na Dolnym Śląsku

Sokołowsko to niewielka wieś w województwie dolnośląskim. To niezwykle urokliwe miejsce przyciąga poetów, filmowców, czy muzyków. - Wybrałam Sokołowsko, bo to są kamienice. Przepiękne, zatopione w kompletnym lesie - mówiła Ilona Witkowska, poetka. - Urzekł mnie spokój, cisza, piękno przyrody, zwolnienie czasu - dodał Qba Janicki, muzyk. - Przyjechałam bardzo spontanicznie tutaj z Warszawy na festiwal i w ogóle nie spodziewałam się, że zostanę tu na zawsze. Robię tatuaże, gotuje, opiekuję się dziećmi, robię biżuterię, robię kosmetyki naturalne - mówiła Gosia Rosa, szefowa kuchni.

Warto dodać, że właśnie w Sokołowsku niegdyś znajdowało się sanatorium dr. Brehmera. - Pierwsze europejskie, pierwsze na świecie sanatorium, bardzo innowacyjne, dla leczenia chorób płuc - mówiła Zuzanna Fogtt, prezeska fundacji Sztuki Współczesnej IN SITU, córka Bożenny Biskupskiej rzeźbiarki, malarki i prezeski fundacji, która chce zamienić budynek byłego uzdrowiska w muzeum.

- Chcemy ogłosić latem powstanie tego muzeum [...], a dalej to przede wszystkim drugie piętro i archiwum twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Mieszkał tutaj 9 lat. Jego ojciec leczył się na chorobę płuc. Tutaj popełnił pierwsze filmy - mówiła Bożenna Biskupska.

Jak wesprzeć odbudowę sanatorium?

Odbudową sanatorium podjęła się Fundacja Sztuki Współczesnej IN SITU. Dawne sanatorium to miejsce, które wyróżnia się nie tylko architekturą, ale także aurą i klimatem, których daremnie szukać gdzieś indziej. Zabytkowy kompleks sanatoryjny otaczają park oraz stary niszczejący kinoteatr "Zdrowie", który także będzie odbudowywany. Wszelkie niezbędne informacje o zbiórce i o tym, jak wesprzeć fundację można znaleźć na stronie www.odbuduj.sokolowsko.org.

Dzięki staraniom fundacji udało się stworzyć tętniące kulturalnym życiem miejsce, które w czasie festiwali zamienia się w prawdziwie gwarne miasteczko artystyczne. Jednym z nich jest Kulturalna czerwcówka. - Tegoroczna edycja tego społecznego przedsięwzięcia poświęconego rozwojowi komunikacji międzyludzkiej oraz wymianie kulturalnej w oparciu o wszelakie formy aktywności kreatywnej, odbędzie się między 15 a 19 czerwca na terenie całej miejscowości, zrzeszając reprezentantów najróżniejszych dziedzin i środowisk z najbliższego sąsiedztwa, z regionu oraz z pozostałych części kraju - czytamy w poście na Facebooku, który promuje wydarzenie.

Choć wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, to organizatorzy zachęcają do tego, by kupować specjalne cegiełki i w ten sposób okazać swoje wsparcie. Szczegółowy program imprezy można znaleźć na Facebooku.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości