Nowy Sącz – co warto zobaczyć w mieście i okolicach?

Ratusz w Nowym Sączu o świcie. Nowy Sącz, Małopolska, Polska.
Nowy Sącz
Źródło: iStockphoto benkrut/GettyImages
Nowy Sącz położony jest w Kotlinie Sądeckiej, w widłach rzek Dunajec i Kamienica Nawojowska, u podnóża masywów górskich – Beskidu Sądeckiego, Beskidu Wyspowego i Beskidu Niskiego. To powoduje, że Nowy Sącz oferuje wiele atrakcji przyrodniczych, choć warto też zapoznać się z zabytkami.

Nowy Sącz – najciekawsze zabytki

Bardzo ciekawym zabytkiem Nowego Sącza jest Bazylika św. Małgorzaty. Jest to stary gotycki kościół, o którym wzmianki pochodzą już z 1303 roku. Inne ciekawe budowle sakralne Nowego Sącza to kościół św. Heleny (drewniany budynek z XVII w.) czy Biały Klasztor. Ten ostatni budynek należy do Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Zespół klasztorny założyła Matka Marcelina Darowska po koniec XIX wieku na potrzeby wychowania dzieci i młodzieży. Do atrakcji Nowego Sącza i miejsc wartych odwiedzenia należy z pewnością kirkut, czyli cmentarz żydowski, który pochodzi z końca XIX wieku. W 1959 stanął tam pomnik upamiętniający masowe egzekucje dokonywane w tym miejscu na Żydach.

Z budowli świeckich jednym z ciekawszych obiektów do zobaczenia w Nowym Sączu jest Dom Gotycki, wybudowany na przełomie XV i XVI w. Jedną z historycznych atrakcji Nowego Sącza są też niewątpliwe mury miejskie. Ich historia sięga XIV w., a postawione zostały, aby otoczyć miasto w celu zabezpieczenia przed najazdem wrogów. Do dziś można podziwiać fragmenty tych fortyfikacji – Basztę Kowalską z resztkami muru, a także około 20-metrowy fragment muru znajdujący się w okolicy Bazyliki św. Małgorzaty. Sama Baszta Kowalska to pozostałość po okazałym zamku, który został wzniesiony w XIV wieku. Przetrwał on w znakomitym stanie do 1945 roku, kiedy w wyniku działań wojennych został wysadzony w powietrze.

Atrakcje w okolicy Nowego Sącza

Atrakcje okolic Nowego Sącza są przede wszystkim związane z pieszymi wycieczkami po terenach o dużych walorach krajoznawczych i historycznych. Jedna z takich tras to trasa Doliną Popradu do Krynicy. Liczy aż 59 kilometrów długości i łączy miejscowości, w których można podziwiać pomniki przyrody, a także zabytki kultury i historii tej okolicy. W tym rejonie mieszkali przedstawiciele wielu grup etnicznych, stąd w czasie wycieczki można trafić na ślady kultury Lachów, Łemków czy Górali Sądeckich. Na 7 kilometrze trasy dotrzeć można do Starego Sącza, gdzie można podziwiać klasztor ss. klarysek, pochodzący z końca XIII w. Bardzo urokliwy jest też rynek z zachowaną klasyczną dla małych miasteczek zabudową, nawierzchnią z kocich łbów, a także znajdującą się w samym centrum studnią. Nieco dalej, w okolicach miejscowości Ryter, na stoku góry podziwiać można ruiny zameczku rycerskiego, którego datę powstania szacuje się na początek XIII w., o czym świadczą dokumenty z 1243 r., kiedy był we władaniu kasztelana sądeckiego Piotra Wydżgi. W położonej na 24 km miejscowości Piwniczna można podreperować zdrowie, znajdują się tam bowiem źródła wód mineralnych, a w tamtejszym uzdrowisku leczy się m.in. choroby jelit i choroby żołądka. Trasa kończy się w Krynicy, która jest jednym z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. Wszystko dzięki wyjątkowemu mikroklimatowi, a także wodom mineralnym o właściwościach leczniczych. Krynica to jednak nie tylko uzdrowisko, można tam podziwiać wiele zabytków, takich jak chociażby Stary Dom Zdrojowy, cerkiew grekokatolicka czy kościół parafialny z XIX wieku.

Jakie atrakcje oferuje Nowy Sącz dla dzieci?

Na wypoczynek w okolice Nowego Sącza warto przyjechać również z dziećmi, dla których okolica oferuje wiele atrakcji. W samym Nowym Sączu bardzo ciekawie czas spędzić można w Miasteczku Galicyjskim. Jest to niezwykłe muzeum, w którym można nie tylko dowiedzieć się, jak żyło się w Nowym Sączu przed wiekami, ale także dotknąć eksponatów i poznać pracę szewca, aptekarza czy fotografa. Na pewno jedną z największych atrakcji będzie spływ Popradem. W Piwnicznej można się zamustrować na łódź i popłynąć z prądem rzeki, słuchając ciekawych opowieści flisaków. Po około dwugodzinnej podróży dociera się do Rytra, gdzie zorganizowano ścieżkę dydaktyczno-przyrodniczą dla dzieci. W Rytrze umiejscowiony jest też park linowy Ablandia – jeden z większych tego rodzaju ośrodków w całej południowej Polsce.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Pieszo wzdłuż Bałtyku

Pieszo wzdłuż Bałtyku
Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto benkrut/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości