Polska

Skalbmierz – miejsce warte zobaczenia. Atrakcje i zabytki

Polska

Autor:
Adrian
Adamczyk
Skalbmierz

Skalbmierz jest niewielką miejscowością położoną w województwie świętokrzyskim, w powiecie kazimierskim. Najcenniejszym skalbmierskim zabytkiem jest kolegiata św. Jana Chrzciciela, wzniesiona w XV wieku. W Skalbmierzu znajduje się również zalew, czyli zbiornik retencyjno-rekreacyjny wraz z kąpieliskiem i zapleczem rekreacyjnym. Zalew w Skalbmierzu stał się miejscem organizowania różnorodnych imprez.

Okolice Skalbmierza to miejsce na udany wypoczynek wakacyjny lub weekendowy. Plaża nad zalewem to dogodnie usytuowane kąpielisko z wypożyczalnią sprzętu wodnego, boiskiem do siatkówki, ze zjeżdżalniami oraz z atrakcjami dla najmłodszych. Skalbmierz to również bogate zaplecze kulinarne i noclegowe. W najbliższej okolicy znajdują się rezerwaty przyrody i liczne muzea.

Zobacz wideo: Różnice kulturowe

Różnice kulturowe

Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców AmerykiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Zabytki Skalbmierza

Skalbmierz jest niewielkim malowniczym miastem położonym nad Nidzicą. Największą atrakcją turystyczną miejscowości jest kościół św. Jana Chrzciciela. Kolegiata (tak powszechnie nazywany jest kościół) powstała w XV wieku na miejscu zniszczonej przez Tatarów romańskiej budowli i szybko uznana została za niezwykle cenny zabytek architektury sakralnej. Kościół otoczony został niezwykłą troską, a przez kolejne dziesięciolecia był wielokrotnie modernizowany i restaurowany. Do dziś zachwyca licznymi dziełami sztuki: chrzcielnicą pochodzącą z XVIII wieku, kamiennym cokołem i przepięknym ołtarzem św. Barbary. Kościół znajduje się na szlaku zwanym "Świętokrzyski Skarbiec", który jest podróżą po 32 zabytkach sakralnych architektury drewnianej i średniowiecznej. Kolegiata przyciąga nie tylko pięknym wnętrzem, ale również swą historią. Ze Skalbmierza pochodził pierwszy rektor Akademii Krakowskiej, kanonik Stanisław, a w 1309 roku przy kościele powstała pierwsza szkoła kolegiacka, która przygotowywała do studiów. Świątynia słynie z organizowania wielu eventów religijnych i pielgrzymek. Tradycją już stała się Nocna Droga Krzyżowa licząca ponad 30 km, która jest organizowana przez parafię skalbmierską. Ze Skalbmierzem związane są znane postaci, takie jak Maria Skłodowska-Curie czy Karol Bunsch, którzy wypoczywali w tym pięknym miejscu, a także pobierający tu nauki Mikołaj Rej.

Zalew w Skalbmierzu

Miłośnicy wypoczynku na świeżym powietrzu, zabaw nad wodą czy sportów wodnych powinni udać się nad skalbmierski zalew. Kąpielisko wyposażone zostało w zjeżdżalnie wodne, piaszczystą plażę i boisko do piłki plażowej. Można tam skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego i bogatego zaplecza kulinarnego. Do dyspozycji dzieci oddano basen z kulkami oraz tzw. małpi gaj. Zalew w Skalbmierzu to miejsce na udany wypoczynek dla starszych i młodszych. Gmina Skalbmierz organizuje również liczne eventy dla turystów, m.in. skalbmierskie Babie Lato. Podczas skalbmierskich imprez prezentowany jest tamtejszy folklor: tańce, przysmaki kulinarne, rękodzieło. Zalew w Skalbmierzu to woda o I klasie czystości i plaża o długości 300 m. Dodatkową atrakcją są: nowoczesne molo, deptak i wysepka utworzona na środku akwenu.

Zobacz wideo: Niezwykłe podróże taty z córką

Niezwykłe podróże taty z córką
Niezwykłe podróże taty z córkąŹródło: Dzień Dobry TVN

Okoliczne atrakcje Skalbmierza

W niedalekiej odległości od Skalbmierza znajdują się rezerwaty przyrody oraz interesujące muzea, które można zwiedzić przy okazji pobytu w gminie Skalbmierz. Do rezerwatu przyrody Czarnocin jest zaledwie 20 km, do rezerwatu Przęślin są 24. Pierwszy z nich jest rezerwatem torfowym, z charakterystyczną dla niego roślinnością atlantycką. Obszar rezerwatu obejmuje powierzchnię niemal 420 ha. Odwiedzający mogą spotkać tam dziko żyjące koniki polskie i krowy szkockie. Rezerwat Przęślin jest rezerwatem stepowym, oddalonym kilka kilometrów od Buska-Zdroju, stanowiącym nie lada gratkę dla miłośników przyrody. Mogą oni podziwiać tutaj chronione i reliktowe gatunki roślin: len włochaty, miłek wiosenny, zawilec wielkokwiatowy. Jest to także idealne środowisko dla ciepłolubnych owadów, takich jak cykady czy chrząszcz ryjkowiec. Również blisko Skalbmierza można podziwiać eksponaty średniowieczne zgromadzone w Muzeum Regionalnym w Wiślicy. Obiekt zlokalizowano w historycznym domu kronikarza Jana Długosza. Turyści, którzy trafią do Wiślicy, powinni zwiedzić również słynną dzwonnicę, która pochodzi z XV wieku. Wybudowana została na planie kwadratu i znajduje się tuż obok bazyliki, na placu przy kościele. Ufundował ją Jan Długosz. Na uwagę zasługuje więc nie tylko sama gmina Skalbmierz, ale również jej najbliższe okolice, gdzie znajduje się wiele szlaków rowerowych, biegnących przez malownicze tereny. Badania archeologiczne potwierdziły, że 4000 lat p.n.e. na obecnym terenie Skalbmierza znajdowały się osady. Skalbmierz uzyskał prawa miejskie w 1342 roku. Do zabytków miasta należy zaliczyć także cmentarze wojenne z okresu I i II wojny światowej, cmentarz żydowski, pomnik tragedii skalbmierskiej, upamiętniający bitwę o Skalbmierz, stoczoną przez partyzantów 5 sierpnia 1945 roku, a także krzyż z figurami św. Rocha i św. Rozalii, będący wotum dziękczynnym mieszkańców.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Piotr Ciesla/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości