Podróże

Połonina Caryńska w Bieszczadach – którym szlakiem najlepiej na nią wejść?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Połonina Caryńska w Bieszczadach

Znajdująca się w Bieszczadach Połonina Caryńska położona jest 1297 m n.p.m. między Ustrzykami Dolnymi a Berehami, nazywanymi również Brzegami Górnymi. Na jej szczyty wiodą dwa główne szlaki. Jeden rozciąga się pomiędzy wymienionymi miejscowościami, a drugi prowadzi z Małej Rawki.

Z Połoniny Caryńskiej bardzo dobrze widać całą okolicę, a drogi wiodące na jej najwyższe punkty są wyjątkowo malownicze, dlatego miejsce to jest chętnie odwiedzane przez turystów. Jak najlepiej dostać się na Połoninę Caryńską i co warto zobaczyć po drodze?

Wyprawy w góry

“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej
“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Połonina Caryńska – dlaczego warto zdobyć jej szczyt?

Połonina Caryńska to bez wątpienia jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Bieszczadach. Czemu zawdzięcza swoją popularność? Z jej najwyższego szczytu doskonale widać okolicę, dlatego jego zdobycie wynagradza wszelkie trudy wiodącej na niego trasy. Nie tylko widok z wierzchołków może cieszyć oko podróżnika. Również same trasy, którymi można wejść na połoninę, są wyjątkowo urokliwe. Przejście przez nie najczęściej zajmuje od 3 do 4 godzin, a część szlaków należy do nieco stromych, na co trzeba być przygotowanym jeszcze przed podejściem do ich pokonania. Jednak piękne widoki zdecydowanie są tego warte!

Połonina Caryńska – szlak. Który wybrać?

Główne szlaki wiodące na szczyt Połoniny Caryńskiej mają oznaczenie zielone i czerwone. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ barwa, jaką oznaczona jest dana trasa, może nieco o niej powiedzieć. Błędne jest założenie, że wskazują one na poziomy trudności. W tym przypadku zieleń oznacza drogę krótszą, natomiast czerwień szlak główny, który poprowadzi turystów przez najciekawsze miejsca. Dlatego warto się zastanowić, czy lepiej nieco szybciej dotrzeć na szczyt, czy raczej uważniej rozejrzeć się po okolicy. Na szczęście dla mniej doświadczonych podróżników, żaden z nich nie jest szczególnie trudny do pokonania. Ogromnym plusem Połoniny Caryńskiej jest również to, że nie trzeba obawiać się np. o termin urlopu. W trasę można bowiem wybrać się o każdej porze roku. Jedynie zimą należy zwracać uwagę na opady śniegu, gdyż zbyt intensywne mogą zniweczyć podróżnicze plany.

Połonina Caryńska – szlak z Ustrzyk Dolnych

Na Połoninę Caryńską z Ustrzyk Dolnych wiedzie szlak czerwony. Jest on, w porównaniu z pozostałymi, dość wymagający, ze względu na nieco strome podejście przez las. Wybrać go mogą natomiast miłośnicy podziwiania górskiej panoramy, wiedzie on bowiem grzbietem połoniny, zapewniając niezapomniane widoki. Na początku trasy należy przejść szosą, a następnie przez kładkę, by dalej dotrzeć do lasu, w którym to czeka jeden z najtrudniejszych fragmentów szlaku. Dalej wejście na Połoninę Caryńską wiedzie przez urokliwe polanki, a po drodze zobaczyć można małą kapliczkę. Potem droga znów zaczyna ciągnąć się przez las, by wreszcie otworzyć przed podróżnikiem przepiękną część wzniesienia, wiodącą przez jego grzbiet. Kontynuując trasę, można dotrzeć na główny szczyt, skąd doskonale widać wszystkie pobliskie wzniesienia.

Z Ustrzyków Górnych na Połoninę Caryńską można dostać się również prowadzącą wzdłuż czerwonego szlaku przyrodniczą ścieżką "Buk", oznaczoną kolorem zielonym.

Caryńska Połonina – wejście od Brzegów Górnych

Trasa wiodąca na bieszczadzką Połoninę Caryńską z Berehów również szykuje dla turystów kilka stromych podejść, jednak przebywając ją także można przejść się grzbietem wzniesienia. Na szlak wkracza się wprost z szosy, niewielkimi, drewnianymi schodkami, które prowadzą na małą polankę. Niedaleko tego miejsca można zobaczyć jedno z najciekawszych miejsc na szlaku, a więc cmentarz w Berehach. Niegdyś znajdowała się tam także cerkiew, a nagrobków było ponad 100, jednak do dzisiejszych czasów przetrwało ich jedynie 11. Po odwiedzeniu miejsca pochówku, można dalej kierować się czerwony szlakiem. Początkowo przejście przez las jest dość łagodne, jednak dalej zaczynają się już stromizny, które prowadzą do otwartej przestrzeni. Stamtąd już tylko kawałek stromego podejścia dzieli od grzbietu połoniny. Tym niezwykle malowniczym fragmentem można już dojść prosto na najwyższy szczyt wzniesienia.

Połonina Caryńska w Bieszczadach – trasa z Rawki Małej

Z Rawki Małej na szczyt połoniny można dostać się szlakiem zielonym. Jest on nieco dłuższy, jednak w tym przypadku łatwiejszy do pokonania. Należy jednak pamiętać, że dociera on jedynie do szczytu położonego na wysokości 1239 m n.p.m., skąd dalej można skierować się do Przełęczy Przysłup. Turyści chcący wejść na najwyższy punkt wzniesienia, na wierzchołku na zielonym szlaku muszą na chwilę zboczyć na czerwoną trasę, która w tym miejscu krzyżuje się z zieloną i w ten sposób dostać się na najlepszy punkt widokowy. Aby chwilę odpocząć, należy dojść do wspomnianej przełęczy, gdzie znajduje się schronisko "Koliba".

Połonina Caryńska to miejsce, które wielu podróżników uważa za punkt obowiązkowy podczas wyjazdu w Bieszczady. Trudno się z nimi nie zgodzić, wystarczy tylko zobaczyć bieszczadzką panoramę z jej szczytu, by zakochać się w tym miejscu.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Nirian/Getty Images

Pozostałe wiadomości