Połonina Wetlińska – raj dla fanów dzikich gór. Dopóki są dzikie

Połonina Wetlińska
Połonina Wetlińska - dlaczego warto ją zobaczyć?
Źródło: iKolor/Getty Images
"Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady" – hasło to stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Któż nie miałby bowiem ochoty zostawić codziennej rutyny i udać się tam, gdzie zamiast ludzi i zgiełku jest górska przyroda. I to taka, która nie została jeszcze zadeptana przez miliony turystów? Właśnie takie – wciąż – są Bieszczady. Połoniny Caryńska i Wetlińska to ich symbole.

Położona na wysokości ok. 1100–1200 m n.p.m. Połonina Wetlińska jest jednym z najczęściej odwiedzanych szlaków w Bieszczadach. Co tak bardzo przyciąga turystów? Z pewnością niesamowite widoki. Na tej wysokości nie ma już bowiem lasów, lecz górskie łąki, zwane właśnie połoninami, czyli halami w okolicy szczytu masywu górskiego, porośniętymi głównie przez trawy i niewysokie zarośla. Dzięki temu z połonin można zobaczyć panoramę całej okolicy. Jeśli więc odwiedzasz Bieszczady – Połonina Wetlińska to obowiązkowe miejsce, które musisz zobaczyć.

Wyprawy w góry

Źródło: Dzień Dobry TVN
“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej
“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej
Wstrząsające relacje ratowników górskich
Wstrząsające relacje ratowników górskich
Jak przygotować się do górskiej wędrówki?
Jak przygotować się do górskiej wędrówki?

Połonina Wetlińska – szlaki

Połonina Wetlińska rozciąga się na osiem kilometrów – można ją przejść czerwonym szlakiem turystycznym. Za jej początek (lub koniec, bo wszystko zależy od tego, z której strony wchodzi się na szczyt masywu) uznaje się szczyt Smerek (zwany czasem Wysoką), liczący sobie 1222 m n.p.m. Aby się nań dostać, należy wejść na czerwony szlak w miejscowości Smerek. Droga wiedzie głównie przez las – trzeba mieć dobre buty, ponieważ gdy spadnie deszcz, bywa porządnie zabłocona.

Po zdobyciu szczytu, na który dochodzi się w ciągu 2 godzin, trzeba iść w kierunku Przełęczy Orłowicza (zwanej mylnie Przełęczą Wetlińską – taka przełęcz nie istnieje w Bieszczadach), dalej czerwonym szlakiem. Do przełęczy, z tej strony Połoniny Wetlińskiej, prowadzi jednak jeszcze jeden szlak – z samej Wetliny, a ściślej jej kolonii, zwanej przekornie Manhattanem – jest to osiedle górskich domków, zwykle przeznaczonych na wynajem dla turystów. Manhattan to jedno z najurokliwszych miejsc w Bieszczadach, ponieważ domy są pięknie położone na zboczach Smereka, zadbane i w znacznej części nowe.

Z Manhattanu na Przełęcz Orłowicza prowadzi szlak żółty – dojście do przełęczy zajmuje również około 2 godzin, licząc od trasy wiodącej przez Wetlinę (tzw. Wielką Pętlę Bieszczadzką).

Idąc od strony Smereka, mija się Przełęcz Orłowicza i jest się już na samej Połoninie Wetlińskiej. Jej najwyższym punktem (dostępnym dla turystów) jest Osadzki (1253 m n.p.m.). Dalej idzie się w kierunku malowniczej Przełęczy Srebrzystej, by w końcu dotrzeć na Hasiakową Skałę. Dojście do tego miejsca zajmuje ok. 2 godzin od Przełęczy Orłowicza. To właśnie tu, pod Hasiakową Skałą, znajduje się niezwykle popularne bieszczadzkie schronisko, zwane Chatką Puchatka. Jest czynne przez cały rok i oferuje 20 miejsc noclegowych. Najlepiej jednak przyjść tu poza sezonem, gdy nie ma tłumów.

Od Chatki Puchatka można już ruszyć w dół (z powrotem do trasy przez Wetlinę) żółtym szlakiem, co zajmuje około 40 minut. Można też kontynuować drogę czerwonym szlakiem, do miejscowości Brzegi Górne – dalej zaś, wciąż czerwonym szlakiem, wejść na kolejną, nie mniej słynną w Bieszczadach Połoninę – Połoninę Caryńską. Połoniny Wetlińska i Caryńska łączą się bowiem właśnie w okolicy Brzegów Górnych.

Ile czasu zabiera Połonina Wetlińska? Czas przejścia zależny jest oczywiście od kondycji, liczby postojów, a także tego, czy ma być to szybkie i "sportowe" przejście, czy też relaksująca, leniwa wędrówka, podczas której można skupić się na podziwianiu przyrody i robieniu zdjęć. Według czasów podanych na drogowskazach, przeznaczonych dla średnio zaawansowanego turysty, od wejścia na szlak w Smereku będzie to ok. 5 godz. 30 min. i ok. 5 godzin, jeśli zaczniesz trasę w Brzegach Górnych.

Jeśli chcesz dostać się na Połoninę Wetlińską przez szlak żółty (z Manhattanu), oszczędzisz dobrą godzinę, rezygnując z przejścia przez Smerek.

Jeśli szukasz wirtualnej mapy Połoniny Wetlińskiej, najlepiej wpisz w wyszukiwarkę hasło "Bieszczady, szlaki turystyczne – Połonina Wetlińska". W ten sposób można zaplanować wycieczkę jeszcze przed wyjściem z domu.

Połonina Wetlińska – jak dojechać?

Dobrą bazą, by wyjść na Połoninę Wetlińską, jest oczywiście – jak wskazuje sama nazwa – Wetlina. To duża wieś w Bieszczadach, słynąca ze specyficznego klimatu, przyciągającego turystów, oryginalnych wędrowców i fanów poezji śpiewanej, To właśnie tu znajduje się popularna wśród nich Baza Ludzi z Mgły – kultowa knajpa, w której odbywają się koncerty i inne wydarzenia związane z bieszczadzkim życiem kulturalnym.

Aby dostać się do Wetliny, należy jechać drogą krajową 897 (zwana Wielką Pętlą Bieszczadzką), która wiedzie wcześniej przez Cisną, a dalej przez Brzegi Górne i Ustrzyki Górne – trasa biegnie niejako wzdłuż bieszczadzkiego masywu, na którym znajdują się Połoniny Caryńska i Wetlińska.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości