Podróże

Pałac papieski w Awinionie – historia, zabytki, zwiedzanie

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Pałac papieski w Awinionie to budowla z XIV wieku, pełniąca przez kilkadziesiąt lat funkcję rezydencji papieskiej i jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc na południu Francji. Imponujące rozmachem średniowieczne budowle, co roku przyciągają ponad pół miliona turystów z całego świata.

Pałac papieski w Awinionie, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, to dawna rezydencja papieży wybudowana w XIV wieku, gdy Awinion tymczasowo, choć w praktyce oznaczało to 68 lat, pełnił funkcję Stolicy Apostolskiej.

Pałac papieski w Awinionie – historia stolicy papieskiej przeniesionej do Francji

Okres od 1309 do 1377 roku określany jest w historii Kościoła jako okres niewoli awiniońskiej papieży. Był to czas, w którym papieże zmuszeni byli rezydować we Francji, uzależnieni w dużej mierze od władzy francuskich królów. Był to też okres, w którym papiestwo utraciło na kilkadziesiąt lat swój autorytet i w dużej mierze także dotychczasową władzę. W tym czasie rezydencją papieską był właśnie pałac papieski w Awinionie.

Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

To w roku 1309 Awinion został wybrany na stolicę papieską. Stało się tak, gdy Gascon Bertrand de Goth, znany jako papież Klemens V, zmuszony był uciekać z Watykanu z powodu sporu z kardynałami Rzymu oraz narastających w mieście zamieszek, które były odpowiedzią tłumu na jego wybór na papieża. Początkowo nową siedzibą papieską był klasztor Dominikanów. W połowie XIV wieku na wschodnim brzegu Rodanu wybudowano wielką rezydencję obronną. W pierwszym etapie zbudowano tzw. Stary Pałac (Palais Vieux), a przez kolejne 10 lat stopniowo dobudowywano tzw. Nowy Pałac (Palais Neuf).

Przez prawie 70 lat w tymczasowej rezydencji papieskiej zapadały najważniejsze dla Kościoła decyzje. Od 1377 roku, gdy papieska siedziba wróciła ponownie do Rzymu, pałac papieski w Awinionie stał się siedzibą tzw. antypapieży (czyli osób powołanych na te stanowiska w sposób niezgodny z obowiązującymi w Kościele zasadami, niekiedy także w sposób samozwańczy). Niełatwy dla zespołu pałacowego był okres rewolucji francuskiej. Wnętrza zostały okradzione i zniszczone. Od 1810 budowla pełniła nawet funkcję wojskowych koszar. Należną opieką władze objęły budynki dopiero w 1906 roku, uznając je za narodowy zabytek. Dopiero w roku 1960 pałac papieski przeszedł gruntowny remont i został odrestaurowany.

Pałac papieski w Awinionie – zabytki

Pałac papieski w Awinionie jest jednym z najważniejszych zabytków architektury francuskiej, a jednocześnie też jedną z największych budowli Europy w stylu gotyckim. Rocznie odwiedza go około 600 tysięcy turystów, co daje mu należną pozycję pośród dziesięciu miejsc najchętniej odwiedzanych przez turystów w kraju. Z daleka wygląda jak twierdza nie do zdobycia, zachowująca jednocześnie urok średniowiecznego pałacu.

Podczas zwiedzania pałacu papieskiego zobaczyć można apartamenty papieskie, kaplice, komnaty, tarasy i ogrody. Jedna z największych i najważniejszych komnat to Sala Konsystorza, niegdyś miejsce najważniejszych zebrań. Jest to sala, która "była świadkiem" wielu historycznych wydarzeń. To tu polskim posłom wydano zgodę na koronację Władysława Łokietka. To także w niej władze kościelne przyjmowały monarchów i wysłanników z innych państw. Obecnie mieści się tu galeria portretów papieży.

Do Starego Pałacu przylega Katedra Notre-Dame des Doms. To najstarsza budowla w całym Awinionie. Jej budowa rozpoczęła się w V wieku, a ukształtowanie jej do formy, którą znamy dziś, trwało przez następnych 7 stuleci. W jej wnętrzu znajduje się ołtarz romański z XII w. oraz grobowce ze szczątkami papieży, a także bogato zdobiony tron biskupów. Wnętrze katedry zdobią też zachowane, wspaniałe freski Simone Martiniego. Na szczycie wieży katedry w XIX wieku umieszczono pozłacany posąg Madonny. Z zewnątrz katedrę otacza park Rocher des Doms.

Vis-a-vis wejścia do pałacu papieskiego w budynku niegdysiejszej mennicy miejskiej mieści się obecnie konserwatorium.

Warto odwiedzić też Muzeum Małego Pałacu (Musée Du Petit Palais). Dawniej w budowli tej mieścił się Pałac Arcybiskupi wybudowany w XIV w. Obecnie muzeum posiada kolekcję dzieł średniowiecznych, w tym obrazy namalowane przez włoskich malarzy oraz liczne rzeźby gotyckie i romańskie.

Kolejna nie lada atrakcja tego miejsca to okazałe średniowieczne mury. Starówka Awinionu otoczona jest murami obronnymi (Les Remparts) wybudowanymi również w XIV w. Ich długość wynosi aż 4,5 km, a wysokość sięga 8 metrów. Do dziś w murach zachowało się 39 wież i 8 bram.

Warty zobaczenia jest też Pont Saint-Bénézet, czyli Most Świętego Benedykta, zachowany tylko częściowo i górujący ponad wodami rzeki Rodan. Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO został wpisany wraz z pobliskim pałacem papieskim. Pierwotnie miał aż 900 metrów długości. Najbardziej ucierpiał podczas powodzi w 1668 roku. Zniszczenia mostu były tak duże, że nie podjęto się już nigdy próby jego naprawy. Wysokość fragmentu, który pozostał do naszych czasów, wynosi 14 metrów nad poziomem rzeki, a szerokość około 5 metrów.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Buena Vista Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości