Podróże

Odludne miejsca idealne na weekend. Gdzie spędzić wolne dni w majówkę? Sprawdź naszych 9 propozycji

Podróże

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Onet/gdziewyjechac.pl
Polskie góry

Dni robią się coraz dłuższe i coraz częściej szukamy sposobów, aby wyrwać się z miasta. Chcąc zapomnieć na chwilę o codziennych troskach, najlepiej udać się w miejsca odludne i dzikie. Przedstawiamy 9 propozycji, gdzie warto pojechać na weekend, a może jeszcze na tegoroczną majówkę.

Jak szukać odludnych miejsc?

Jeżeli mamy ochotę spędzić czas w samotności, to warto poszukać miejsc blisko natury. To takie miejsca są najbardziej odludne. Mogą być to lasy, ale równie dobrze mogą być to góry czy rozlewiska rzek. Jak ich szukać? Dobrym sposobem jest uważne przyjrzenie się mapie i szukanie różnego rodzaju rezerwatów. W taki sposób można znaleźć ciekawe i odludne miejsca. Z pomocą przyjdzie również Internet. W nim znajdziemy kopalnię wiedzy, gdzie warto udać się na weekend tak, aby nie spotkać zbyt wielu ludzi.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Dzikie miejsca w sam raz na weekend

Dolina Izery, Dolny Śląsk

Dolina Izery znajduje się między głównym grzbietem Gór Izerskich a szosą do Czech ze Szklarskiej Poręby. To źródłowa część doliny Izery, która jest rzadko odwiedzana. Rzeka wije się tutaj powoli przez rozległe torfowiska. Krajobraz jest rozległy i przypomina tereny przejściowe między tajgą a tundrą. To idealne miejsce na samotne piesze wędrówki i spokojną przejażdżkę rowerową. 

Góry Bialskie w Sudetach, Dolny Śląsk

Góry Bialskie znajdują się w Sudetach Wschodnich. Jest to mało znane, a przede wszystkim rzadko odwiedzane miejsce. To miejsce dla osób, które mają już pewne doświadczeniu w chodzeniu po górach. Góry Bialskie bywają określane Sudeckimi Bieszczadami. Można tu znaleźć liczne szlaki piesze prowadzące przez rezerwat przyrody Puszcza Śnieżnej Białki, a także prowadzące na szczyty gór. To region dość niedostępny, przez co dawniej upodobany przez różnego rodzaju przemytników. 

Dolina Wisłoki, Małopolska

Dolina Wisłoki znajduje się w województwie małopolskim. Uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Niskim. To region dawniej zamieszkiwany przez Łemków. Obecnie można tu zwiedzać wiele małych wsi z samotnymi kapliczkami i krzyżami po drodze oraz w samych wioskach. Można tu natknąć się na żeremia bobrów, które upodobały sobie rzekę Radocynę. Ponadto to idealne miejsce do obserwacji dzikiego ptactwa, np. myszołowów czy rzadkich orlików. To tu można nacieszyć oko sielskim, wiejskim krajobrazem. 

Góry Opawskie, opolskie

Kolejnym miejscem w Sudetach są Góry Opawskie, historycznie związane z Dolnym Śląskiem. Są tu liczne szlaki piesze oraz ścieżki dydaktyczne, na których znaleźć można informatory o lokalnej faunie i florze. Góry przecinają przełomowe doliny rzek, a zbocza gór porastają mieszane lasy regla dolnego. Idealne miejsce na spacer w ciszy i w otoczeniu natury. 

Pojezierze Gostynińsko-Włocławskie, mazowieckie

Pojezierze to znajduje się między województwem mazowieckim a kujawsko-pomorskim. To przepiękne lesiste tereny przetykane jeziorami, mniej licznymi niż Mazury, ale za to znacznie spokojniejszymi. Znajduje się tam Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy, który ma na celu ochronę pradoliny Wisły. W tym regionie można udać się na spacer po pieszych szlakach, odwiedzić punkty widokowe i zwiedzić ścieżki edukacyjno-przyrodnicze. 

Dolina Baryczy, Wielkopolska/Dolny Śląsk

Dolina Baryczy jest obowiązkowym wręcz punktem na mapie Polski dla wszystkich miłośników przyrody, a przede wszystkim ptactwa. To tu znajduje się najwięcej siedlisk rzadkich gatunków ptaków wodnych. Dolina Baryczy znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego o tej samej nazwie. To świetne miejsce na piesze wędrówki i rowerowe wycieczki ze względu na mnogą ilość szlaków dla turystów. Mimo wszystko to wciąż miejsce spokojne i ciche. Dodatkowym plusem jest piękna architektura oraz liczne ruiny po zamkach i dworach. 

Szlak Krutyni, warmińsko-mazurskie

Krutyń to niewielka wioska znajdująca się w Puszczy Piskiej. Uznawana jest za jeden z najpiękniejszych, a przede wszystkim najdzikszych szlaków kajakowych w Polsce. Przepływająca przez wieś Krutynia liczy sobie 100 km i z jej poziomu można obserwować piękną i dziką naturę. To idealne miejsce na odludny weekend nie tylko wiosną czy latem, ale również zimą, kiedy organizowane są zimowe spływy kajakowe. Przez wielu ta część Mazur uznawana jest za najpiękniejszą. 

Dolina Sanu, Podkarpacie

W wyliczeniu najbardziej odludnych i dzikich miejsc w Polsce nie może zabraknąć Bieszczad, uznawanych za najdzikszy zakątek w Polsce. W sezonie letnim jest on licznie odwiedzany, jednak nie wszystkie miejsca znane są turystom. Dolina Sany pomiędzy Sękowcem a Rajskiem to jedno z najdzikszych miejsc. Nie ma tu dróg asfaltowych, a w okolicy znajdują się zdziczałe sady i stare rozległe pastwiska. Jeżeli chce się uniknąć tłumów w sezonie, najlepiej udać się właśnie w to miejsce.

Supraśl, Podlasie

Supraśl uzyskał status uzdrowiska i przyciąga turystów, jednak wciąż jest małym, cichym i spokojnym miasteczkiem. Można się tu cieszyć widokiem rzeki o tej samej nazwie co miasto, spacerami po okolicznych, podlaskich lasach i uraczyć się kuchnią z kresów wschodnich. Mimo, że to dość popularne miejsce, to wciąż jest spokojne, w którym można odpocząć od ludzi. W okolicy znajdują się przepiękne lasy, a w ciepłe dni warto wziąć udział w spływie kajakowym. 

To nie są jedyne odludne i dzikie miejsca, które warto zobaczyć, jednak z pewnością te cieszą się dużym uznaniem. Mimo to wcale nie są przeludnione i można w nich odpocząć od zgiełku miasta oraz ludzi.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Onet/gdziewyjechac.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shaiith/Getty Images

Pozostałe wiadomości